Pozor na aplikaci Go Keyboard: Špehuje a data odesílá do Číny

go keyboard pozor

Pozor na oblíbenou klávesnici GO Keyboard. V dnešní době už není moc překvapivé, když se objeví na Google Play aplikace, které mají nějaký bezpečnostní problém, anebo rovnou provádí něco za zády uživatele. Většinou jde ale o aplikace, které si na celém světě nainstalovalo maximálně několik desítek tisíc lidí. Někdy se ale jedná o aplikace, které si nainstalovalo více než 200 milionů uživatelů, jako nyní v případě aplikace GO Keyboard.

GO Keyboard odesílá lokaci nebo email do Číny

Na problém s touto aplikací upozornila bezpečnostní společnost Adguard. Ovlivněno je více než 200 milionů uživatelů, kteří si stáhli jednu ze dvou verzí Go Keyboard z obchodu Google Play. Jedna verze má hodnocení 4,4, druhá pak 4,5. To společně s vysokým počtem stažení dává pocit, že se jedná o bezpečnou aplikaci. Ve skutečnosti to ale tak není.

Pozor na tyto dvě aplikace:

GO Keyboard - Emojis & Themes
GO Keyboard - Emojis & Themes
GO Keyboard Lite - Emoji keyboard, Free Theme, GIF
GO Keyboard Lite - Emoji keyboard, Free Theme, GIF

Aplikace odesílá zpátky na servery do Číny váš emailový účet Googlu, IMSI a dále informace o jazyku, lokaci zařízení, typu sítě, velikosti obrazovky, verzi Androidu, a modelu zařízení. A aby toho nebylo málo, některé doplňky, které do této klávesnice můžete stahovat, pak umožní spouštět vlastní škodlivý kód. Google už kontaktovala jak společnost Adguard, tak i zahraniční média. Prozatím se ale internetový gigant k tomuto problému nevyjádřil.

Pokud používáte aplikace zmíněné výše, doporučujeme odinstalaci. Na Google Play existují bezpečnější alternativy jako je Gboard, Fleksy, Swiftkey, Chrooma nebo například Swype.

Používali jste někdy klávesnici Go Keyboard?

Zdroj: phandroid.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)