Menu

Pozor na aplikaci Go Keyboard: Špehuje a data odesílá do Číny

Pozor na oblíbenou klávesnici GO Keyboard. V dnešní době už není moc překvapivé, když se objeví na Google Play aplikace, které mají nějaký bezpečnostní problém, anebo rovnou provádí něco za zády uživatele. Většinou jde ale o aplikace, které si na celém světě nainstalovalo maximálně několik desítek tisíc lidí. Někdy se ale jedná o aplikace, které si nainstalovalo více než 200 milionů uživatelů, jako nyní v případě aplikace GO Keyboard.

GO Keyboard odesílá lokaci nebo email do Číny

Na problém s touto aplikací upozornila bezpečnostní společnost Adguard. Ovlivněno je více než 200 milionů uživatelů, kteří si stáhli jednu ze dvou verzí Go Keyboard z obchodu Google Play. Jedna verze má hodnocení 4,4, druhá pak 4,5. To společně s vysokým počtem stažení dává pocit, že se jedná o bezpečnou aplikaci. Ve skutečnosti to ale tak není.

Pozor na tyto dvě aplikace:

Aplikace odesílá zpátky na servery do Číny váš emailový účet Googlu, IMSI a dále informace o jazyku, lokaci zařízení, typu sítě, velikosti obrazovky, verzi Androidu, a modelu zařízení. A aby toho nebylo málo, některé doplňky, které do této klávesnice můžete stahovat, pak umožní spouštět vlastní škodlivý kód. Google už kontaktovala jak společnost Adguard, tak i zahraniční média. Prozatím se ale internetový gigant k tomuto problému nevyjádřil.

Pokud používáte aplikace zmíněné výše, doporučujeme odinstalaci. Na Google Play existují bezpečnější alternativy jako je Gboard, Fleksy, Swiftkey, Chrooma nebo například Swype.

Používali jste někdy klávesnici Go Keyboard?

Zdroj: phandroid.com

 

Komentáře

Tpko

Tpko04 0

23.9.2017 22:07

Sakra já to používal na starém zařízení tak snad s těmi daty nic neudělají.

Dubli CZ

23.9.2017 22:41

Ne, či já vím tak ne

Karle

karle40 27

24.9.2017 8:24

Obávám se, že do několika let budou mít takovou či onakou telemetrii úplně všechny programy a aplikace. Prostě je to pro výrobce zdroj informací, použitelný ke zlepšení jejich softwaru (pro některé i jinak). Když už mají telemetrii i drivery ke grafickým kartám Nvidia…

Když se vám nelíbí, že jdou údaje do Číny, používejte software z USA. :-)))

Slonik

sloník 0

24.9.2017 9:41

karle40: Jakási telemetrie již na androidu funguje. Vývojář se například může podívat na jaká zařízení se jeho aplikace instaluje, v jakých zemích, může zjistit počet aktivních uživatelů, jejich pohlaví… dokonce i přesné výpisy když aplikace spadne. To většinou ke zlepšování aplikace stačí.

Data, co odesílá tato klávesnice jsou dle mého použity k prodeji různým reklamním společnostem.

Radim_hanousek

Radim Hanousek -18

24.9.2017 10:25

Souhlas se sloníkem ;) ale kdo ví co Čájna má za lubem. :)

Bobo

24.9.2017 14:30

Pamatuji dobu, kdy jsem používal Go Launcher, protože byl tenkrát nejlepší. Pak to koupila jiná společnost a úplně všechny Go aplikace šly do háje, plno agresivních reklam atd., takže tohle mne vůbec nepřekvapuje a divím se, pokud někdo něco od nich v současné době používá…

SkyblockJeSuper

Fjuro 4

25.9.2017 7:25

Tak já nevím, prý to v příští verzi “opraví”.

Bobo já taky, to bývala doba…

RSS (komentáře k článku)