Geolokace v akci: T-Mobile změřil účast u rozsvěcení vánočních stromů

geolokace vánoční stromky T-Mobile

Operátoři mají v rukou díky velké spoustě lokalizačních dat zajímavé možnosti. Umí záchranným složkám pomoci najít ztracené lidi a při velkých akcích také dokáží odhadnout počet účastníků. Slouží jim k tomu tzv. geolokace pomocí GSM vysílačů, která může poskytnout nejen celkem přesné umístění jedné konkrétní SIM karty. Když je to potřeba (nebo si někdo zaplatí desítky či stovky tisíc), umí operátor také spočítat počet anonymizovaných SIM karet na velké akci. K parametrům, které takto lze z karet pro zveřejnění získat patří pouze původ karty vzhledem k její registraci a samotný výskyt v místě akce. T-Mobile toho využil například při nedávných demonstracích na Letné a teď k podobnému účelu využil své vysílače znovu. Tentokrát k vygenerování zajímavých svátečních dat. Změřil, jak velký zájem byl v krajských městech o rozsvěcení vánočních stromů.

Prosincová vlna geolokace ve všech krajských městech dala vzniknout hezké vánoční infografice. Tu jsme vám pro přehlednost rozstříhali do galerie, ale na jejím konci ji najdete i celou. Hlavní informací je celkový počet návštěvníků u rozsvěcení. V tomto žebříčku pochopitelně vede Praha, kde se ale lidé celkem rychle střídali. Nejdéle u stromu postávali, popíjeli a zpívali ve Zlíně. Díky údajům o původu SIM karet se mohl operátor podívat také na to, kolik návštěvníků této sváteční akce pochází přímo z daného města. V tomto ohledu vyhrála Jihlava. Nejvyšší poměr lidí z jiného kraje i cizinců byl u rozsvěcení stromu v Praze. Na přesná čísla se můžete podívat v galerii.

Byli jste v krajském městě na rozsvěcení vánočního stromu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)