Souboj fotoaparátů střední třídy: Fototest Honor 8x vs Honor Play vs Xiaomi Mi8 Lite

fototest xiaomi mi 8 lite vs honor 8x vs honor play

V minulém fototestu jsme se zaměřili na prémiové telefony. Dnešní fototest se zaměří na telefony, které koupíte do deseti tisíc Kč. Shodou okolností se jedná o tři čínské telefony. Přesněji jde o Honor 8X, Honor Play a Xiaomi Mi 8 Lite. Všechny tyto telefony koupíte do částky 10 tisíc Kč, bude tedy rozhodně zajímavé sledovat, jak si povedou proti sobě.

Jaké jsme u fototestu použili nastavení telefonů?

Protože drtivá většina uživatelů mobilních telefonů nepoužívá manuální nastavení fotoaparátu, u všech smartphonů byl nastaven automatický režim. Zároveň jsme vypnuli pomoc od umělé inteligence, která ve většině případů zkresluje výsledné snímky a nenabízí reálný pohled na fotografie. Při fotografování portrétů a selfie fotek jsme vypnuli, nebo se snažili nastavit nejmenší možné vyhlazení tváře.

Jak jsme s telefony fotili a natáčeli videa?

Jedna z nejdůležitějších věcí u foto testů je nastolit identické podmínky. Ať už je to kvůli světlu nebo třeba objektům. Mít 100% stejné podmínky je však téměř nemožné, i tak jsme se snažili co nejvíce přiblížit. Všechny tři telefony byly používány ve stejnou dobu a ze stejného místa. Zároveň se u všech telefonů využíval poslední dostupný software a aplikace pro fotografování přímo od výrobce.

Nejlepší fotomobil do 10 tisíc Kč: Srovnání fotoaparátů Honor 8x vs Honor Play vs Xiaomi Mi8 Lite

Honor 8X se zjevil jako blesk z čistého nebe a v testech nás hodně mile překvapil. Pokud se zaměříme na fotoaparát, zadní strana nabídne duální kameru s 20 a 2 MPx. Světelnost je F/1,8. Videa dokáže tento telefon nahrávat ve FullHD rozlišení a až 60 FPS. Přední selfie kamera má 16 MPx a světelnost F/2.0. Honor 8X můžete koupit za 6 990 Kč.

Honor 8X

Honor 8X

1.0
 • Displej 6.5", 2340 x 1080 pixelů, IPS
 • Procesor HiSilicon Kirin 710
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 20 MP + 2 MP
 • Baterie 3 750 mAh
 • Cena od 5 499 Kč

Honor Play je herní telefon, což znamená hlavně zaměření na výkon a multimédia. U herních telefonů v minulosti se hlavně šetřilo na fotoaparátu. Je to problém i u Honoru Play? Telefon má duální fotoaparát s 16 a 2 Mpx, světelnost je F/2.2. Přední selfie kamera má 16 MPx a světelnost F/2.0. Video dokáže nahrávat až ve 4K rozlišení a 30 FPS. Honor Play koupíte za 8 490 Kč.

Honor Play

Honor Play

1.0
 • Displej 6.3", 2340 x 1080 pixelů, IPS
 • Procesor HiSilicon Kirin 970
 • RAM 4/6 GB
 • Fotoaparát 16 MP + 2 MP
 • Baterie 3 750 mAh
 • Cena 8 490 Kč

Xiaomi Mi 8 Lite je nejnovějším telefonem z těchto tří. Podle parametrů fotoaparátů by na tom měl být nejlépe, i když je nejlevnější. Duální fotoaparát na zadní straně má 12 a 5 Mpx, světelnost je F/1.9. Dokáže natáčet video ve 4K rozlišení a 30 FPs. Přední selfie kamera má 24 MPx. Xiaomi Mi 8 Lite koupíte za 6 990 Kč.

Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi Mi 8 Lite

1.0
 • Displej 6.26", 2280 x 1080 pixelů, IPS
 • Procesor Snapdragon 660
 • RAM 4/6 GB
 • Fotoaparát 12 MP + 5 MP
 • Baterie 3350 mAh
 • Cena od 6 999 Kč

Jaký mobil fotí nejlépe? Fototest Honor Play vs Xiaomi Mi 8 Lite vs Honor 8x

Na levé straně najdete fotografie z telefonů, na pravé straně se nachází výřezy stejných snímků. V nich vidíte detaily v původní velikosti.

Jaký telefon střední třídy natáčí nejlepší videa?

Camera Test – Honor Play vs Xiaomi Mi 8 Lite vs Honor 8x

Camera Test - Honor Play vs Xiaomi Mi 8 Lite vs Honor 8x

Finální hodnocení Honor Play, Xiaomi Mi8 Lite a Honor 8x

Příjemně nás překvapil Honor Play, který má ze všech testovaných telefonů nejlepší detaily i ostrost. Jediná škoda je to, že některé snímky jsou hodně podexponované. Podobný problém má i Honor 8X, i když ne na tolika fotografiích. Na nočních fotografií vyhrává Xiaomi Mi8 Lite, kde již jdou vidět papírově lepší parametry. Ve dne už to ale zase tak skvělé není. Kvalitativně je na tom velmi podobně jako Honor Play, problém je ale v dost agresivním postprocesingu, díky kterému se z fotografií ztrácí detaily. Podobnost s nočními fotografiemi vidíme i u videa, kde je vítězem Xiaomi Mi 8 Lite. Který díky stabilizaci nabízí lepší výsledky než Honor telefony.

Jak fototest vidíte vy? Je pro vás lepší Xiaomi nebo jeden ze dvou Honor telefonů?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)