TOPlist

Fixed Smile (recenze): Zapojte do hledání cenností aplikaci a přátele

pěněženka přívěsek Fixed Smile recenze

Na světě asi neexistuje moc lidí, kteří nikdy neztratili nebo minimálně hekticky nehledali klíče, peněženku nebo telefon. Lidstvo už strávilo hledáním drobných předmětů celé věky. Různými způsoby se přitom dá jak předcházet ztrátám, tak i efektivněji hledat. Někdy se z toho dá udělat také bojovka pro celou rodinu, ale hledat klíče od auta v momentě, kdy už jste měli dávno odjet, má k idylce daleko. Mezi sofistikovanější způsoby několik desítek let patří třeba „pípače“ v podobě elektronických přívěsků. Ty prošly postupnou evolucí a dnes už máme k dispozici jejich potomky spojitelné i s mobilními aplikacemi. Mezi takové přístroje patří také přívěsky Smile od společnosti Fixed. My jsme tohoto pomocníka pro hledání čehokoli vzali a podrobili testování. A umí toho mnohem víc než jen hledat klíče po domě.

Design a varianty Fixed Smile

Trackovací přívěsky z dílny Fixed se prodávají ve třech variantách. Základní Smile je vybavený pouze technologií Bluetooth, takže poskytuje základní možnosti hledání. O něco vyspělejší je pak model Smile Motion, který je vybaven také pohybovým senzorem. S jeho pomocí pak můžete být v aplikaci upozorněni, že se hlídaný předmět pohnul. Může jít o batoh na chodbě nebo třeba kolo před hospodou. Vše je ale pochopitelně limitováno dosahem Bluetooth. Třetí variantou je pak Smile Wallet. To je luxusní kožená peněženka, která je ručně šitá v Prostějově. Na Fixed přívěsek, který je součástí balení, má speciální kapsičku. Kromě ní také dvě také kapsy na bankovky a platební karty. Výrobce se chlubí minimalistickým designem a příjemným držením jak peněženky, tak i přívěsku Smile. Rozhodně souhlasíme. Součástí balení je také kroužek, šňůrka a kousek oboustranné pásky.

Závislost na Bluetooth

Jak jsme zmínili, základem funkčnosti přívěsků je technologie Bluetooth. Pro párování je potřeba použít přímo postup v aplikaci Fixed SMILE. Přívěsky jsou viditelné i v manuálním nastavení v telefonu, ale tam se párovat nemají. Takové spojení by vám bylo téměř k ničemu, když zařízení nebude v aplikaci. Při prvním přidávání přívěsku jsme trochu tápali a po několika neúspěšných pokusech zvedali udiveně obočí. Po chvíli jsme si ale uvědomili, že je k tomu potřeba mít zapnuté také určování polohy. Zapnutí Bluetooth si při párování aplikace vynutí, přístup k poloze ale ne. Je na to tedy potřeba myslet.

Závislost na této technologii znamená jednu nevyhnutelnou věc. Předmět nemůžete jednoduše hledat na velké vzdálenosti. Pokud byste chtěli sledovat kolo nebo batoh na několik kilometrů, musíte sáhnout po řešení s aktivním GPS či datovou SIM kartou. A to už je úplně jiná kategorie. Praktické využití Smile přívěsku je tak omezeno na hledání věcí v okruhu několika metrů od telefonu, ve kterém musí být aktivní aplikace s přihlášeným majitelem daného předmětu. Do hledání je možné zapojit i další lidi pomocí sdílení, o tom píšeme trochu níž. Alternativní pomoc poskytuje i sledování polohy přívěsku. O tom taky později.

Aplikace je dost drzá, ale to je dobře

Fixed Smile aplikace dělá přesně to, co se od ní očekává. Po spárování se bezdrátově pevně chytí (zní to vtipně, že?) přívěsku a nespouští ho z očí. Aby bylo možné spojení udržovat nonstop, byli vývojáři nuceni ponechat v Androidu neustále aktivní notifikaci. Je to upřímně trochu otravné, ale když vám na hlídaných věcech opravdu záleží, překousnete to. Notifikaci je pochopitelně možné manuálně zablokovat, ale musíte myslet na to, že pak máte aplikaci znovu „oživit“. Softwarový pomocník je obecně velmi citlivý na to, aby měl s přívěskem trvalé spojení. Když v telefonu vypnete Bluetooth nebo určování polohy, aplikace vás okamžitě bombarduje notifikacemi, že je máte zase zapnout. Když si zapnete všechny notifikace, které nástroj poskytuje, a ještě navíc zapnete třeba citlivé vnímání na pohyb přívěsku, budete informacemi úplně zavalení.

Co přesně se děje po spárování? Po úspěšném propojení se předmětu vytvoří profil o třech kartách. Na stěžejní kartě Stav se možnosti mění podle toho, zda je přívěsek připojený. Když je, můžete spustit jeho pípání nebo hlídání pohybu. Když není, můžete aplikaci nahlásit ztrátu a pomocník bude vědět, že vás má okamžitě informovat, jakmile se předmět v dosahu objeví. Na první kartě je přítomna také informace o stavu baterie. Ta by měla mimochodem vydržet rok. Druhá karta Mapa ukrývá poslední známou polohu přívěsku Fixed Smile a jde o jednu z nejužitečnějších funkcí. Když zapomenete třeba klíče v restauraci a všimnete si notifikace o této skutečnosti až doma, můžete díky poslední poloze zařízení zjistit, kde pravděpodobně zůstalo. Na třetí kartě Nastavení máte mimo jiné možnost hlídané věci přiřadit název, fotografii a kategorii, abyste se případně ve větším množství položek vyznali.

Globální nastavení aplikace pak poskytuje spoustu užitečných filtrů a možností. Můžete si vybrat, v jakých případech chcete být informováni o pohybu přívěsku či ztrátě spojení. K dispozici je také sofistikované nastavení bezpečných zón a nočního režimu. Bezpečnou zónou je myšlena oblast, ve které se pohyb a ztráta neevidují a aplikace neodesílá žádné notifikace. Noční režim poskytuje to samé, jen pomocí časového rámce. Jeho název ale můžete ignorovat a nastavit klidně i denní hodiny.

Někdy pípá přívěsek, jindy telefon

Přesuňme se k různým variantám hledání a hlídání. Tři už jsme vlastně zmínili, ale udělejme si kompletní přehled všech variant. Možná vás překvapí, co všechno přívěsky Fixed Smile a stejnojmenná aplikace spolu dokáží. Pod tímto seznamem pak najdete jednu speciální možnost – hledání v rojnici.

Když jsou přívěsek a aplikace ve spojení:

  • Můžete spustit hlasité pípání přívěsku. Jde o pronikavý tón, díky kterému byste předmět našli asi i na koncertě. Současně bliká kroužek kolem tlačítka.
  • Je možné pomocí příspěvku hledat i telefon. Dvakrát kliknete na tlačítko na přívěsku a mobil zazvoní vybraným tónem. Pokud tedy nemáte zapnutý tichý mód jako my. To se pak o nalezení snaží jen chudinka blikající notifikace.
  • Aplikace vás upozorní, když se hlídaný předmět vzdálí od telefonu (mimo dosah Bluetooth). Když tedy naskočíte do auta bez peněženky, můžete to zjistit ještě na parkovišti a ušetříte si čas a starosti.
  • Máte možnost zapnout hlídání pohybu. Když se přívěsek (verze Smile Motion s pohybovým senzorem) pohne, aplikace vám to dá hned vědět.
  • Je k dispozici také možnost tlačítkem na přívěsku fotit.
FIXED SMILE
FIXED SMILE

Když spojení nemáte:

  • Můžete se podívat do mapy, kde naposledy byl předmět evidovaný.
  • Máte možnost v aplikaci nahlásit ztrátu předmětu. Jakmile dojde k opětovnému spojení, telefon vás o tom bude radostně informovat.

Hledání (s) Fixed Smile v rojnici

Toto je speciální forma pátrání, kterou bychom rádi vyzdvihli zvlášť. Jde podle nás o nejdůležitější funkci celého ekosystému. Ať už máte svůj přívěsek momentálně připojený či ne (ale spárovaný a zaevidovaný samozřejmě ano), můžete jeho ID sdílet s dalšími uživateli Fixed Smile aplikace. Když si tedy vůbec nejste jistí, kde jste nechali třeba batoh po proflámované noci, požádáte přátele o instalaci aplikace, vyměníte si unikátní kód a hledat můžete v rojnici. Když se do hledání zapojí hodně telefonů, dá se takto s trochou nadsázky nahradit i GPS a GSM lokalizace. Prostě si uděláte pátrací přijímače z dalších lidí. Tato funkce určitě najde řadu využití. Nejen v osobním životě, ale třeba i při správě majetku ve větších firmách.

Dostupnost a cena

Jak už to tak bývá, oficiální web výrobce funguje spíše jako produktový katalog. Dostupnost a ani cenovku tam nenajdete, jen hluboko ukrytý seznam partnerů. Jednoduché vyhledávání na notoricky známých místech nás už ale uspokojilo. Na Heuréce najdete všechny tři zmíněné varianty. Základní přívěsek Fixed Smile je k dostání za 399 Kč. Pokročilejší model s pohybovým senzorem je o stovku dražší, tedy za 499 Kč. Luxusní varianta s peněženkou vyjde na 999 Kč. Produkty jsou k dostání hned u několika prodejců a to v mnoha barvách. A jak vybízí společnost na svém webu, můžete se mezi ně i přidat.

Fixed Smile využijete, jestliže:

  • pořád něco ztrácíte a hledáte
  • máte strach nechat něco ležet mimo dozor
  • chcete mít jistotu, že odcházíte se vším potřebným
  • potřebujete evidenci předmětů na pracovišti

Závěrečné hodnocení


Co ještě nebylo zmíněno? Všechny varianty hledání a hlídání jsme vyzkoušeli a fungují parádně. Při opětovném připojování je odezva několik sekund, ale to je pochopitelné. Při požadavku na pípání přívěsku Fixed Smile nebo zvonění telefonu je naopak odezva blesková. Online sdílení předmětů s ostatními je snadné a také plně funkční. Trochu nešikovné je, že při převádění již jednou registrovaného Smile přívěsku na jiného uživatele musíte kontaktovat přímo výrobce. Přišli jsme na to při předávání přívěsků v redakci. Hodil by se na to nějaký jednodušší nástroj bez prostředníka. Mezi nevýhody pak lze zařadit očekávané vysávání energie, které má na svědomí zejména určování polohy.

Klady

+ Sofistikované možnosti hledání a hlídání
+ Decentní design a velikost přívěsku
+ Dlouhá výdrž baterie a její jednoduchá výměna

+ Povedená aplikace Fixed Smile v češtině

Zápory

– Neustále aktivní notifikace
– Radius omezený technologií Bluetooth
– Rychlejší vybíjení telefonu kvůli konektivitě

Hodnocení redakce: 80 / 100 %

Jak často byste asi pomocníka Fixed Smile využili vy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)