Další skandál Facebooku? Společnost tajně vyplácela náctiletým peníze výměnou za osobní data

facebook research skandal sbirani osobnich udaju

Rok 2018 byl pro Facebook poměrně dost divoký. Na povrch se dostalo několik velkých skandálů. A vypadá to, že v roce 2019 se v tomto “trendu” bude pokračovat. Nyní se odhalilo, že Facebook nabízel vybraným lidem peníze za to, že společnost bude mít přístup k osobním informacím. Problém je v tom, že nešlo pouze o dospělé osoby, ale i o náctileté. Speciální tajný výzkum “Project Atlas” byl spuštěn pro osoby s věkem 13 let a výš.

Až 20 dolarů měsíčně výměnou za osobní data. Facebook je opět terčem kritiky

Facebook měl už od roku 2016 tajně vyplácet lidem každý měsíc až 20 dolarů (cca 550 Kč s DPH) za to, že si do telefonu nainstalují aplikaci Facebook Research. Ta následně shromažďuje citlivá osobní data uživatele. Problém je v tom, že se ve výzkumu nachází i děti, přesněji je určen pro osoby s věkem 13 až 35 let.

Není to ale jediná pochybná věc, kterou Facebook provedl. Společnost aplikaci Research označila jako určenou pro zaměstnance Facebooku. Využil se speciální certifikát, se kterým se dají obejít kontroly s tou podmínkou, že daná aplikace bude určena jen pro zaměstnance. V tomto případě od Applu, protože se aplikace Facebook Research nachází na App Store.

facebook project atlas reklamaReklama, která lákala na zapojení do výzkumu

Obzvlášť pozoruhodné je to, že Apple už v minulém roce donutil Facebook smazat z App Store aplikace Onavo, která porušovala zásady společnosti Apple ohledně shromažďování dat. Facebook tohle omezení dokázal obejít tím, že používal betaverze služeb a nové lidi do výzkumu rekrutoval ze služeb jako Applause, BetaBound nebo uTest.

Jakmile se uživatel připojil do testování a nainstaloval aplikaci Facebook Research, tak Facebook získal přístup k osobním informacím. Není přesně jasné, jaké informace Facebook ukládal. Mohlo by se ale jednat o SMS, zprávy, fotky, videa, emaily, informace o poloze, nákupech apod.

Společnost Facebook už se k problému vyjádřila. Nevidí na tom nic skandálního a přirovnává to k jiným výzkumům, kdy se zvou lidé na pomoc. Výzkum “Project Atlas” je zaměřen na to, aby Facebook lépe pochopil, jak lidé používají mobilní telefony. Proto jsou potřeba data uživatelů z telefonů. Tyto informace se údajně nikdy nedostanou ven, nikde se nesdílí a uživatelé se můžou kdykoliv z testování odhlásit. Vše je dobrovolné.

Nechali byste Facebooku nahlížet do vašeho telefonu výměnou za cca 500 Kč?

Zdroj: phonedog.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

family link google

Co je Google Family Link a jak ho nastavit?

Články Jakub Kárník Jakub Kárník
3 min. uložit na později
zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (10)