TOPlist

Externí microSD adaptér pro Android: Spásný gadget!

minisdreader

Často se v našich článcích rozčilujeme nad nepochopitelným chováním výrobců high-endových zařízení, kteří zkrátka ignorují naše nářky a nejen do mašinek za ceny dalece přesahující deset tisíc korun prostě odmítají dát čtečku na microSD karty. Zdůvodnění jsou různá a je otázka, kterým vlastně můžeme věřit. Nic to ovšem nemění na tom, že i v zařízeních, kde je dostatek prostoru pro umístění rozšiřujícího slotu, najdeme většinou jen nějaký ten šestnáctigigový „storidž“ a tu máš, čerte, kropáč!

images (2)

Tak co s tím? Váš Nexus 7 už praská ve švech a soubory začínají mít těžkou klaustrofobii. Kdepak, s tímhle si moc nových her nezahrajete. Tudíž prosíme o potlesk pro bratry Andyho a Riche z Kalifornie, kteří dali hlavy dohromady a vymysleli externí adaptér, který slouží jako čtečka microSD karet a připojuje se skrze micro USB port. A jak oba tvrdí na Kickstarteru, ono to vážně funguje! Samozřejmě ne zcela na všech zařízeních, ale i tak bylo jistě pekelně těžké najít USB čip spolupracující alespoň s nejrozšířenějšími mobily dneška. Zatím jsou potvrzeny následující modely:

  • Samsung GALAXY S II, S III, Note, Note 2, GALAXY Tab 2 – podpora již v základu, není potřeba root ani speciální postupy
  • Motoral RAZR M, RAZR HD, RAZR MAXX HD – podpora již v základu, není potřeba root ani speciální postupy
  • HTC One X+, Evo 4G LTE, DROID DNA – podpora již v základu, není potřeba root ani speciální postupy
  • Samsung Galaxy Nexus, Google Nexus 7 a Nexus 10 – nutný obslužný software typu Media Importer nebo root zařízení + prográmek StickMount
  • Nook Color, Kindle Fire – nutnost využít upravený systém, např. CyanogenMod
  • Všechny tablety běžící na čipsetu RockChip a AllWinner, Sonicview N710 – podpora již v základu, není potřeba root ani speciální postupy
d31c4edded44725c2cf6f6489e6bf4ba_large Hlavní snahou bylo udělat adaptér co nejmenší, aby na těle telefonu příliš nepřekážel

To je prozatimní výčet zařízení, na kterých se podařilo čtečku vyzkoušet. Existuje solidní šance, že se v budoucnu přidají další přístroje, ale je nutno brát v potaz, že omezení je hlavně hardwarového rázu. Rozhodně potěší podpora čipsetů RockChip a AllWinner, na kterých je postavena dlouhá řada levných tabletů. Obecně platí, že zařízení, která podporují USB OTG (On The Go), občas označované jako USB Host, budou na 99 procent fungovat. Mimochodem, Nexus 7 i 10 jsou sice v seznamu podporovaných přístrojů, ale Nexus 4 mezi ně nepatří.

Jediná nevýhoda je tedy v tom, že se vám na boku telefonu objeví doslova piha na kráse. Čtečka je z pochopitelných důvodů externí a těžko budeme hledat způsob, jak ji umístit do těla přístroje. Na druhou stranu, moho uživatelů nad tímto neduhem mávne rukou, protože jim dovolí rozšířit úložiště až o 32 GB prostoru (microSDHC) a v budoucnosti teoreticky až o 2 TB (microSDXC). Co se týče designu, je vidět, že kluci stojící za projektem jsou sami androidími uživateli a ne pofidérním marketingovým duem, které dostalo nápad, jak z lidí vytahat nějaký ten bakšiš. Myslelo se i na takové věci, jakými jsou ochranné kryty telefonů. Díky důmyslné konstrukci tohoto adaptéru si nemusíte lámat s obalem hlavu – za předpokladu, že není tlustší než 2 milimetry. Z přiložených fotografií se může zdát, že použitý materiál je dost ošklivý, ale tvůrci ujišťují, že se jedná pouze o preprodukční prototyp a výsledný produkt bude vypadat podstatně lépe. Pokud se navíc podaří projekt dostatečně zafinancovat, jsou ochotni zvážit i barevné varianty, což je příjemný detail.

bbf2616424485070969e5d84cb25b9cf_large

Andy a Rich se rozhodli využít crowdfundingový server Kickstarter, aby na svůj projekt nasbírali 5 000 USD, což je částka nutná k zahájení výroby a dodání první várky zákazníkům. V době psaní článku již nasbírali pětinu potřebné částky a ještě jim zbývá 29 dnů do konce kampaně. Držíme jim palce a pokud máte zájem, přihoďte jim dvanáct dolarů – za tento příspěvek dostanete jednu čtečku včetně poštovného do celého světa. Jak bývá na Kickstarteru zvykem, za různé částky dostanete rozdílné odměny. Zde to ale tolik neplatí, dalším stupněm je pak už jen příspěvek ve výši 2 048 USD, po jejichž zaplacení vás čeká oběd s oběma kutily a exkurze do továrny, která bude produkt vyrábět – a tím nabídka končí.

Celkově vzato, tenhle gadget nám prostě přijde jako skvělý nápad! Jestliže se potýkáte s nedostatkem úložného prostoru ve svém zařízení, dost možná pro vás bude zakoupení této čtečky milejší volbou než třeba využívání cloudového úložiště. Tak co, už hledáte kreditku?

Zdroj: Kickstarter

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)