TOPlist

Exploze telefonů v letadlech. Nafouknutá bublina, nebo reálná hrozba?

Exploze telefonů v letadlech

Občas se ve zprávách objeví zpráva, kdy někomu vzplanul telefon. Poslední týdny se podobné zprávy objevují ve spojitosti s Galaxy Note 7. Došlo to tak daleko, že některé letecké společnosti a úřady pro civilní letectví začaly varovat před používáním telefonu na palubách letadel. Nepřehání to ale společnosti? Podívali jsme se blíže na všechny exploze telefonů v letadlech.

Exploze telefonů v letadlech se Androidu vyhýbá

Podle agentury Aviation Safety Network, která sbírá a dokumentuje všechny incidenty v dopravních letadlech na světě, se za posledních pět let odehrálo celkem 12 incidentů na palubách letadel, kdy byla v hlavní roli lithiová baterie. Přímo mobilní telefony mohly jen za čtyři malé incidenty. Jednalo se 3x o iPhone a 1x o BlackBerry.

To je, dalo by se říct až udivující, vzhledem k tomu, že většina vzplanutí a explozí telefonů mimo letadlo, bývá způsobena neoriginální baterií. To by mělo logicky být  v neprospěch Android zařízení, kde má ještě většina telefonů vyměnitelnou baterii. Opak je ale skutečností, za posledních pět let nebyly v letadlech žádné problémy, které by způsobil smartphone s Androidem

Vzplanutí iPhonu v Sydney

První případ vzplanutí chytrého telefonu se odehrál v pondělí 28. listopadu roku 2011. Při přistávání letadla společnosti Regional Express v Sydney se začalo kouřit mladíkovi z kapsy. Za okamžik hodil iPhone na zem, kde začaly šlehat ze zařízení malé plameny. Posádka paluby zareagovala bleskově a rychle ho uhasila. A co je hlavní, nikomu se nic nestalo.

iPhone

Česká stopa v nelichotivém seznamu

Mezi čtyři zaznamenané události, se také dostalo letadlo české společnosti Travel Service. Stalo se to 14. srpna 2014 při letu z Tel Avivu do Prahy. Dívce těsně před odletem začal hořet iPhone v kabelce. Po rychlé evakuaci se letadlo do Prahy dostalo s hodinovým zpožděním. Opět nebyl nikdo zraněn.

Kouř na palubě moderního Dreamlineru

Jedno z nejmodernějších dopravních letadel světa Boeing 787-8 Dreamliner musel 21. srpna 2015 neplánovaně přistát na letišti v Rusku. Přitom měl namířeno až do Londýna. Důvodem bylo BlackBerry 9720, které zapadlo do mezery v sedadle, majitel se ho snažil vytáhnout hrubou silou, čímž poškodil baterii, která se začala přehřívat. Ve výsledku bylo pak na palubě tolik kouře, že se posádka letadla pro jistotu rozhodla přistát v Rusku.

iPhone exploze v letadle

Plameny uprostřed letu

Zatím poslední incident se odehrál 17. března 2016, kdy uprostřed letu z Washingtonu na Havaj vzplál dívce iPhone 6. Vypověděla médiím, že z jejího telefonu šlehaly plameny, které měly alespoň 20 centimetrů. Posádka opět rychle zareagovala a oheň rychle uhasila. Letadlo přistálo bez problémů v plánovaném čase.

Jak můžete vidět výše, exploze telefonů je velmi vzácná a naštěstí se nikdy nestalo něco vážného. Například oproti takovým hoverboardům, které jsou zakázány kvůli nekvalitním bateriím, mobily nemůžou způsobit tak silné hoření, které by mohlo ohrozit letadlo.

A jak vy a telefon v letadle? Vypínáte?

zdroje: aviation-safety.net, news.asiaone.com, news.aviation-safety.net, independent.co.uk, abcnews.go.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)