Evropská komise opět odmítla otupit trojzubec operátorů v ČR

evropská komise regulace operátorů čr zamítnutí

Kritizovaná nevýrazná konkurence mezi třemi velkými českými operátory T-Mobile, O2 a Vodafone zůstane i nadále neregulována. Minimálně ze strany Evropské unie. Český telekomunikační úřad informoval, že Evropská komise zamítla i jeho dopracovaný a doplněný návrh analýzy zdejšího trhu. ČTÚ komisi nepřesvědčil, že tři síťoví mobilní operátoři v ČR jednají ve shodě a tím dochází k omezování konkurence.

“Evropská komise sice konstatovala, že na českém mobilním trhu existuje prostor pro zlepšení podmínek hospodářské soutěže a překážky vstupu na velkoobchodní úrovni trhu zůstávají, ale nesouhlasí se závěry ČTÚ ohledně prokázání naplnění tzv. testu tří kritérií ani ohledně prokázání společné významné tržní síly tří operátorů,” vysvětluje Úřad ve své reakci na čerstvé rozhodnutí EK.

Podle Evropské komise v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit. Proto se rozhodla vetovat návrh směřující k ex-ante regulaci, tj. k nejsilnějšímu regulačnímu nástroji, kterým ČTÚ jako regulátor disponuje. Jedním z příkladů, jak prý může dostat více prostoru další konkurence, je dle EK aukce kmitočtů v 700MHz pásmu.

“Nyní budeme především pokračovat v prověřování plnění závazků z aukcí spektra, zejména závazku velkoobchodní nabídky pro virtuální operátory (MVNO) z aukce kmitočtů pro sítě 5G. Již na základě prvních konzultací a připomínek Úřadu došlo ze strany operátorů k úpravě a zveřejnění nových referenčních nabídek,” reaguje Úřad, který se aktuálně s novými podmínkami detailně seznamuje a případně zváží další postup s cílem zajistit, aby tyto nabídky poskytovaly zájemcům z řad MVNO efektivní možnost pro jejich nabídku služeb na maloobchodním trhu.

“Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti (pokrytí) si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, posoudí opětovně existenci předpokladů pro uplatnění ex ante regulace,” uzavírá zpráva.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak vnímáte nabídku tří největších českých operátorů?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)