V ČR se objevil nový vychytralý podvod s falešnou eSIM

policie podvod eSIM bankovnictví

Většina z nás asi chce zkoušet nové věci, technologie a postupy. V případě chytrého telefonů může jít například o eSIM, tedy o elektronický profil nahrazující (či doplňující) klasickou plastovou SIMku. K jejímu pořízení se nechal nedávno přes telefonní hovor zlákat muž z Plzeňska, nicméně z nabídky se nakonec vyklubal podvod a z údajného zástupce operátora kyberzločinec. Ten dokázal zákeřným trikem obrat svou oběť o stovky tisíc korun.

„V rámci digitalizace muži nabízel přechod z klasické SIM karty na eSIM. Do SMS zprávy mu poté přišel kód, který „operátorovi“ nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun,“ popisuje případ Dagmar Brožová z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.

Kriminalisté v souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňují, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni „mobilním operátorem“ k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Zkoušel na vás někdy někdo něco podobného?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)