ENTR zámek budoucnosti ovládaný Androidem (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 24.3.2015
- 41
V dnešní recenzi si představíme jedno velmi netradiční zařízení, které je ale spjato s mobilními telefony a systémem Android – chytrý zámek Entr od společnosti Mul-T-Lock. Vaše dveře budou nyní bezpečné a zároveň si s otevíráním poradí váš telefon s Androidem.
Obsah recenze
- Co ENTR umí?
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Konektivita a aplikace
- Baterie a výdrž
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Co ENTR umí?
Začněme vůbec tím, v čem se ENTR liší od klasického zámku vašich dveří. Tato chystaná novinka cílí především na uživatele, kteří chtějí dveře ke svému domovu otevírat efektivněji, snadněji, rychleji, ale stále bezpečně. Díky speciálnímu mechanizmu již klíče nepotřebujete – vystačíte si s mobilním telefonem, znalostí číselného kódu či s pouhým otiskem prstu. Těmi všemi možnostmi lze ENTR otevřít. A kdyby náhodou tyto všechny způsoby selhaly, stále lze použít běžný klíč a způsob odemykání. ENTR navíc podporuje BT4 (bezpečnostní třídu č. 4).
Velkou výhodou zůstává, že můžete umožnit dalším osobám odemčení vašeho bytu, aniž byste je museli obdarovat klíčem. Jednoduše jim přidělíte dočasný klíč, který za pár hodin vyprší – mohou se tedy dostat do bytu pouze jednorázově. To se hodí například v případě očekávané návštěvy příbuzenstva apod. Vítanou funkcí je také automatické zamykání, které se aktivuje po uzavření dveří (ENTR díky senzoru pozná, že jsou dveře zavřené).
ENTR Smart Lock by Mul-T-Lock
Obsah balení
Do redakce nám dorazila celá konstrukce, která obsahovala dveře, bezpečností vložku a namontovaným zámkem ENTR. V další krabičce jsme nalezli také klávesnici pro odemykání pomocí kódu, klíče pro manuální odemykání, nabíječku a další pomůcky sloužící k upevnění klávesnice apod.
K chytrému zámku ENTR se dodává také klávesnice se senzorem otisků prstů, pomocí kterého lze dveře odemknout. U našeho testovaného kusu byla ale k dispozici pouze varianta s klasickým číselníkem.
Konstrukce a ovládání
Zámek
Aby nemusel uživatel po nákupu zámku ENTR měnit celé dveře, mechanizmus se instaluje místo stávajícího zámku a většina konstrukce je vně dveří. Samozřejmostí je pak instalace zámku na stranu dveří, která je v místnosti. Z venkovní strany je umístěna klasická vložka. V našem případě neseděl zámek na celé ploše dveří, což ale pro běžné dveře, do kterých bude ENTR později instalovat zákazník, neplatí. Vnější plášť zámku ENTR je tvořen z plastu, což v nás hned zpočátku vzbuzovalo menší pocit lacinosti. Zámek se skládá ze dvou hlavních částí – otočného kolečka, které slouží pro manuální otevření, a displeje s ovládacími tlačítky pro hlavní nastavení.
Touchpad
Chcete někoho jednorázově pustit do bytu, nebo zkrátka nechcete nosit klíče? Řešením je klávesnice s tlačítky, pomocí které lze dveře snadno otevřít. Stačí k tomu znalost klíče, který může být udělen pouze dočasně (touchpad si dokáže pamatovat až 20 různých kódů, které lze libovolně mazat a přidávat). Tuto klávesnici lze přidělat například na stěnu vedle dveří, ta je pak bezdrátově spojena se zámkem a napájena dvěma bateriemi, které byly součástí balení.
V našem případě byla použita klávesnice bez čtečky otisků prstů, což je škoda. V balení také chyběl dálkový ovladač, kterým lze rovněž snadno a rychle otevírat zámek.
Manuální ovládání
Kromě zmíněných ovládání lze samozřejmě dveře otevřít manuálně také pomocí klíče, a to i v případě, že se zámek ENTR vybije. Nemusíte se tedy bát, že byste se kvůli selhání elektroniky nemohli dostat domů. Nosit s sebou klíč se proto ale stále doporučuje. V případě, že za sebou dveře zabouchnete a je aktivní automatické zamykání, dveře se samy zamknou. Zamykat a odemykat dveře zevnitř lze ale i manuálně, a to pomocí otočné části, nebo lépe pohlazením části s displejem po stranách.
Konfigurace a nastavení
Pro správný chod zámku je bezpodmínečně nutné provést první nastavení. K tomu slouží část s displejem. Jelikož jsou zde ale zobrazeny pouze tlačítka a podsvícené ikony, bez manuálu jsme se neobešli. Téměř každá důležitá funkce je skryta pod některým číslem a bez průvodce není možné zámek nastavit. Dodaný materiál byl v češtině a základní nastavení jsme zvládli. Problém ale nastal v případě spárování a nastavení klávesnice pro odemykání číselným kódem. V návodu totiž chyběla část s přidáním a odebíráním klíčů. Jelikož ani klávesnice nemá plnohodnotný displej, opět bez návodu nebylo možné tuto funkci správně nastavit. Obrátili jsme se tedy na českého distributora, který nám poskytl kompletní návod v angličtině, podle kterého nebyl žádný problém klávesnici nastavit. Rozhodně bychom uvítali možnost nastavování těchto funkcí přes aplikaci v mobilním telefonu, což by celý proces rapidně usnadnilo a urychlilo. Navíc by nemusel být nutností manuál.
Konektivita a aplikace
Velmi jsme se těšili na možnost ovládání dveří Androidem pomocí speciální aplikace. Ta je ke stažení zdarma, k jejímu provozu je ale nutností klíč, který vám může zaslat jiný uživatel s vyšším oprávněním. Po přidání klíče, který může mít opět pouze dočasnou platnost, získáváte možnost ovládat zámek Entr či přidávat další uživatele (podle nastavení oprávnění). Celé připojení probíhá skrze šifrovaný přenos bezdrátovou technologií Bluetooth. A co aplikace dokáže? Zamknout a odemknout zámek, přidávat další uživatele či zobrazit stav baterie. To je bohužel vše. Scházela nám například možnost detailnějšího nastavení zámku, které by mohlo nahradit trochu komplikovaný způsob použití displeje v zámku. Dostali jsme také informaci, že by již brzy mohla být přidána podpora cloudu například pro zálohu nastavení apod.
Baterie a výdrž
Žádné kabely a snadná instalace. Těmito pravidly se ENTR řídí, a proto jsou všechny části napájeny bateriemi. To s sebou nese prvotní výhodu v tom, že se o instalaci napájení nemusíte příliš starat a rozhodně není potřeba tahat kabeláž. Nevýhodou je samozřejmě fakt, že se baterie postupem času vybijí a je nutná jejich výměna (v případě klávesnice) či dobití (v případě samotného zámku). Na jedno nabití by měl chytrý zámek ENTR vydržet reálně přibližně 70 dní, po vybití lze ale stále používat klasické odemykání pomocí klíčů. K nabíjení zámku lze využít nabíječku s MicroUSB konektorem, která je součástí balení. Vyměnitelný akumulátor uvnitř zámku by měl vydržet 300 nabíjecích cyklů.
Kdy, kde a za kolik?
Chytrý zámek ENTR se na českém trhu prozatím neprodává, můžete si jej ale předobjednat. Podle českého zastoupení společnosti Mul-T-lock bude ENTR pro české zákazníky dostupný v dubnu, cena se potom vyšplhala na 12 500 Kč bez DPH. To není zrovna málo.
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Resumé
Jsme rádi, že se chytrá elektronika dostává i do zařízení, u kterých bychom to ještě před pár lety nečekali. V redakci jsme měli možnost otestovat zámek ENTR, který opatří téměř jakékoliv dveře označením „chytré“, navíc si zachoval bezpečnostní třídu č. 4. Díky speciální vložce se zámkem je instalace snadná, není nutné žádné vrtání či jiný vážnější zásah do dveří. Potěšilo nás také bezdrátové řešení všech částí, odpadají tedy problémy s tažením kabeláže, přenos je navíc šifrovaný kvůli bezpečnosti. Ovládání samotného zámku je snadné a dveře lze odemknout vícero způsoby – klasickým klíčem, mobilním telefonem, dálkovým ovladačem, vyťukáním kódu či pomocí otisku prstu. U testované sestavy v balení chyběl dálkový ovladač a snímač otisků prstů, ostatní způsoby fungovaly bezchybně. Vyzkoušeli jsme si rovněž jednorázové udělování přístupu, a to jak pomocí aplikace do mobilního telefonu, tak i přidáním PINu do číselníku.
Na odemykání a ovládání zámku telefonem s Androidem jsme se velmi těšili, nakonec jsou funkce celkem omezené. Můžete tedy velmi pohodlně a rychle odemykat/zamykat dveře, což je samozřejmě nejdůležitější funkce, udělovat přístupy dalším uživatelům či si zobrazit stav baterie. Ocenili bychom ale také možnost nastavovat pomocí telefonu i samotný zámek (změnu klíče, nastavení vlastností zámku, spravování číselníku apod.) Prvotní nastavení může být trochu zdlouhavé, neboť zařízení nedisponuje žádným displejem a veškeré potvrzování probíhá pomocí zvukových signálů a blikání kontrolních diod. Vrátíme-li se ke konstrukci, tak na nás působila až zbytečně levně, za což mohly laciné plasty. Zařízení s podobnou cenou by si rozhodně nějakou kombinaci kovových materiálů zasloužilo. Nesmíme zapomínat ani na baterie, které pohání zámek a příslušenství. Stav baterie je nutné hlídat a zámek dobíjet. Poslední výtka pak směřuje k vyšší ceně, to nás ale u podobných hi-tech zařízení nepřekvapuje.
Klady
+ Možnost odemknout a zamknout dveře pomocí mobilního telefonu.
+ Klávesnice pro odemykání číselným kódem.
+ Snímač otisků prstů a dálkový ovladač (nebylo součástí balení recenzovaného přístroje).
+ Možnost vytvářet jednorázové a dočasné přístupy na telefon i klávesnici.
+ Šifrovaná komunikace.
+ Bezdrátové řešení všech částí.
+ Snadná instalace bez nutnosti vrtání či tažení kabeláže.
+ Kompatibilní s většinou typů dveří.
+ Automatické zamykání.
+ Bezpečnostní třída č. 4.
Zápory
– Vyšší cena.
– Plastová konstrukce.
– Mobilní aplikace by se mohla naučit více možností nastavení.
– Trochu složitější úvodní nastavení zejména kvůli absenci plnohodnotného displeje či rozhraní v aplikaci.
– Nutnost dobíjet zámek přibližně každé 2-3 měsíce.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Mul-T-lock.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (41)
Přidat komentář