Energie chytře: 4 smart věci z LIDLu, s nimiž můžete ušetřit

LIDL smart home energie chytré 4 produkty

Vítejte u dalšího speciálního článku, který spadá do nově nastartované série „energie chytře“. Po obecných tipech na typy smart zařízení, se kterými je možné ušetřit nebo alespoň lépe odhalit nějakou tu korunu vynaloženou na účet za elektřinu, se tentokrát se zaměříme na konkrétní produkty. A to z e-shopu řetězce LIDL, který v oblasti smart home již několikrát dokázal (mimo jiné i v našich recenzích), že má rozhodně co nabídnout…

Základ: Zigbee 3.0 brána Silvercrest

Téměř všechny smart home produkty v nabídce LIDLu pracují s komunikačním protokolem Zigbee 3.0, který pro propojení ovládacího zařízení (v tomto případě zejména mobilu) a chytrých prvků vyžaduje takzvanou bránu. U té by tedy měl váš zájem o budování chytré domácnosti z LIDL produktů začít. V tomto případě jde o nový model SGWZ 1 A2.

Velkou výhodou je, že Zigbee 3.0 brána Silvercrest není nijak omezena jen na sesterská zařízení, takže k ní připojíte třeba i chytré prvky značek jako Tesla, Philips Hue nebo třeba Osram. A platí to i opačně. Takže si případně můžete vybrat i jinou univerzální bránu jiného výrobce a LIDL produkty by neměly mít problém se s ní spojit. Řetěze je navíc oficiálně členem nově vzniklé aliance pro rozšiřování univerzálního protokolu Matter (náhradníka právě za Zigbee), takže se můžeme těšit na širší a širší podporu.

Cena: 649 Kč

1) LED žárovky

Osvětlení se na spotřebě elektřiny v domácnosti podílí jen asi z pěti procent, ale i tak je dobré se mu věnovat. A vlastně jde asi o plně nejjednodušší oblast, kde se dá začít. LIDL má v nabídce hned několik druhů LED žárovek se Zigbee, takže určitě neváhejte prozkoumat i další možnosti. Například celou sadu i s dříve zmíněnou bránou.

Možná úspora s chytrými žárovkami je jasná – svítit efektivně ve správnou dobu a na správném místě. Pořídit se dají modely s bílým světlem, RGB škálou a také vláknem.

Cena: 249 Kč

2) Dveřní a okenní senzor

Co má takový senzor společného s šetřením energií? Kromě toho, že umí upozornit například na vnik nezvaného hosta, tak může posloužit i jako signalizace pro případy, kdy si nejste jistí, jestli jste náhodou nenechali otevřené jedno z oken nebo třeba balkonové dveře.

Cena: 349 Kč

Ukázky z ovládací aplikace LIDL Home

Pokud se rozhodnete pořídit některé z chytrých zařízení z nabídky řetězce LIDL, po jejich montáži či umístění pravděpodobně povedou vaše další kroky do mobilní aplikace LIDL Home. Tento softwarový pomocník je nejen oporou pro smart prvky s komunikačním standardem Zigbee 3.0 (Matter), ale třeba i robotické vysavače značky Silvercrest s Wi-Fi připojením. Každopádně jde pro tato zařízení o oficiálního prostředníka, skrze kterého se provádí velká spousta nastavení. Můžete mrknout na detailnější rozbor.

Lidl Home
Lidl Home

3) Pohybový senzor

Když je řeč o automatizovaných reakcích chytrého systému na různé senzory, nemůžeme opomenout také ten, který může pomoci efektivně řídit kromě zabezpečovacího programu například i osvětlení nebo topení na základě vizuálního kontaktu. Ano, řeč je o pohybovém senzoru, který také disponuje technologií Zigbee a je tedy bezdrátový.

Cena: 299 Kč

4) Chytrá zásuvka s měřením spotřeby

Jeden z nejnovějších smart home přírůstků v nabídce LIDLu. Nejenže umožňuje dálkově připojovat či odpojovat do ní zapojené spotřebiče, ale tento model umí také zobrazit celkovou i průběžnou spotřebu. Skvělá vychytávka.

Cena: 349 Kč

Které jiné smart prvky z LIDLu už máte?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)