TOPlist

Energie chytře: Jak šetřit peníze, zdraví a čas s chytrým osvětlením?

jak šetřit s chytrým osvětlením

Chytré osvětlení tvoří významnou součást chytré domácnosti. V současné době tento trh pochopitelně neustále roste a přestože jsou žárovky, LED pásky a další produkty na trhu několik let, stále v mnoha domácnostech chybí. V tomto článku se mrkneme na to, k čemu je chytré osvětlení dobré, jak pomocí něj šetřit peníze za elektřinu, a také jaký dopad může mít jeho přítomnost na vaše zdraví.

K čemu je chytré osvětlení dobré?

Chytré osvětlení má oproti tomu „hloupému“ hned několik nesporných výhod. Tou hlavní je bezesporu pohodlí, které vám jsou schopny podobné produkty, třeba v kombinaci s pohybovými senzory přinést. Jde však také o automatizaci. Pokud si koupíte žárovku, která je schopna měnit barevnou teplotu, můžete si například nastavit, že přes den chcete v pracovně studené světlo, ale když se setmí, přepne se vám do teplejších žlutých tónů. To má samozřejmě i vliv na vaše zdraví, ať se bavíme o očích, nebo třeba spánku. V neposlední řadě vám chytré osvětlení pomůže šetřit peníze za energie. Samozřejmě že se vám nevrátí hned, ale z dlouhodobého hlediska může i tato investice dávat smysl.

Jak šetřit s chytrým osvětlením?

Pokud se rozhodnete ke koupi chytrého osvětlení, hrozně záleží, za co jej budete měnit. Chytré žárovky, pásky, lampy a další světla ve většině případů fungují na LED diodách, které jsou mnohem úspornější, než klasické žárovky a zářivky. Jestliže jej tedy budete měnit za něco podobného, ušetříte desítky procent už jen samotnou výměnou. Klasické žárovky mají spotřebu okolo 60 W, zatímco LED okolo 8-10 W při stejné světelné účinnosti. Jinými slovy svítí stejně, ale potřebují k tomu mnohonásobně nižší wattáž. Na jeden watt je schopna LED žárovka vyprodukovat mezi 60 – 170 lumeny, zatímco klasická někde okolo 10 – 30.

Bavíme-li se o úspoře peněz, můžeme si dát jednoduchý příklad. Pokud budeme počítat s průměrnou cenou 8 Kč za 1 kWh a svítit 6 hodin denně s klasickou 60W žárovkou, vyjde nás to ročně na 1 051 Kč. Žárovka typu LED (10W) nám přitom za stejnou dobu vezme z peněženky asi 175 Kč. A to se bavíme o jedné žárovce. Pokud jich máte doma deset, ušetříte pochopitelně mnohem zajímavější peníze. Jestliže nechcete počítat vaší úsporu z hlavy, můžete využít jednoduchý nástroj vypocitejto.cz.

Je však potřeba zmínit, že na rozdíl od těch hloupých žárovek mají ty chytré i tzv. stand-by spotřebu. Potřebují být totiž neustále připojené k síti, ať se jedná o Wi-Fi, Zigbee, Z-Wave či jiné protokoly. Tato hodnota je ale zanedbatelná (žárovka žere ve vypnutém stavu okolo 0,5 W, záleží však na výrobci) a ročně se jedná o nižší desítky korun. Na vyúčtování to zkrátka nepoznáte. To byste jich museli mít desítky.

Unleash Movies with Philips Hue: Home Movie Theater Lighting

Unleash Movies with Philips Hue: Home Movie Theater Lighting

Pomalu se tedy dostáváme k otázce, jak šetřit s chytrým osvětlením. Většina žárovek umí snížit intenzitu svícení, takže nemusí svítit „naplno“, jako ty hloupé. To se může hodit v situacích, kdy chcete mít místnost osvětlenou jen ambientně, třeba když koukáte na televizi, nebo pracujete na počítači. Už padlo slovo o automatizaci, která může být skvělým slouhou, když investujete dostatek času k jejímu správnému nastavení. Díky tomu se vám pak světla rozsvítí pouze v těch situacích, kdy je to potřeba, což má pozitivní dopad nejen na vaší peněženku, ale také na jejich životnost. Chytré osvětlení můžete navíc ovládat i z mobilu a když si na letišti na druhém konci světa vzpomenete, že jste nechali rozsvíceno v obýváku, můžete světlo jednoduše za pár vteřin na dálku vypnout.

Proč je výběr LED žárovky důležitý?

Výběr LED žárovky, ať už té hloupé, nebo chytré rozhodně nepodceňte. Nekvalitní osvětlení vám totiž může přinést více problémů než užitku, ať už se bavíme o nepříjemném slyšitelném bzučení, které vás může rušit u večerního sledování filmů či práci v kanceláři, degradaci svítivosti, nebo viditelnému flicker efektu (problikávání). Dbejte také na výběr správné teploty světla, která se vyjadřuje v kelvinech. Čím studenější žárovka je, tím budou kelviny vyšší a naopak.

Nejrozšířenější typy závitů/patic u osvětlení:

  • Závit E27
  • Závit E14
  • Patice G4
  • Patice GU10
  • Patice GU5,3 (MR16)
  • Patice G9

Šetříte nejen peníze, ale i zdraví a čas

Chytré osvětlení je samozřejmě hlavně o komfortu. Když se celý váš ekosystém naučíte správně používat, můžete zapomenout na neustále šmátrání po zdi a hledání vypínače po tmě. Na vypínač v podstatě můžete přestat sahat, jelikož samotný ekosystém může být tak chytrý, že vám rozsvítí světlo když je potřeba, a naopak jej zhasne, když není. V kombinaci s různými světelnými a pohybovými senzory si zkrátka rádi zvyknete na situace, kdy jdete v noci na záchod a samo se vám rozsvítí jemné žluté světlo.

Za prvé nemusíte hledat vypínač, za druhé tím nevzbudíte svůj protějšek a za třetí vás agresivní světlo zcela neprobudí tak, abyste pak znovu hodinu usínali. Když už jsme u spánku, přítomnost modrého světla večer blokuje tvorbu melatoninu, který má zásadní vliv na spánek, což vám může rozhodit cirkadiánní rytmus. Zkrátka investice do chytrých žárovek vám může zásadně změnit způsob, jakým budete doma svítit. Pokud vás zajímají další možnosti, jak ušetřit peníze, mrkněte na náš seriál Energie chytře.

Máte doma nějaký typ chytrého osvětlení?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)