Jak přečíst Padesát odstínů šedi a další e-knihy v Androidu? FBReader pomůže

ebook reader (0-00-00-00)

Tradiční papírové knihy mají stále obrovský počet zastánců a spoustu lidí by ani nenapadlo číst knihy v elektronických čtečkách či třeba telefonech a tabletech. Tato možnost ale již dnes existuje, musíme ale Android vybavit správnými aplikacemi pro čtení elektronických knih. Jak si přečíst Padesát odstínů šedi a další knihy v Androidu?

Formáty e-knih – jak na ně?

Spousta uživatelů bývá překvapena, že po stažení elektronické knihy ji nelze běžným způsobem v mobilním telefonu či tabletu otevřít, když se v zásadě jedná pouze o text a obrázky. Důvod je prostý – elektronické knihy jsou dnes šířeny ve formátech, které telefon v základní výbavě nemusí umět vůbec otevřít. Dnes patří mezi nejrozšířenější formáty knih ePub, mobi, PDF či třeba fb2. Sami cítíte, že možná snad kromě formátu PDF to nebude úplně tak jednoduché. Abychom tedy otevřeli knihy i v těchto formátech, bude zapotřebí vybavit mobilní telefon speciální aplikací.

knihy e-knihy android fbreader Padesát odstínů šedi V telefonu si můžete přečíst například jeden z nejoblíbenějších knižních titulů Padesát odstínů šedi

FBReader – šikovný všeuměl

Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro čtení elektronických knih je FBReader. Ten je ke stažení zcela zdarma a ve své základní podobě si poradí se všemi známými a nejpoužívanějšími formáty elektronických knih. Výjimkou je formát PDF, který lze ale číst po instalaci jednoduchého doplňku, který je také zdarma. Aplikaci a doplněk můžete stáhnout rovnou z Google Play.

FBReader: Favorite Book Reader
FBReader: Favorite Book Reader
FBReader PDF plugin
FBReader PDF plugin

Po stažení souboru s knihou jej umístěte do vhodného umístění ve vašem přístroji tak, abyste jej později našli. Jak knihu otevřít? Po spuštění aplikace FBReader stačí klepnout prstem do středu obrazu a zvolit ikonku knihovny zhruba uprostřed vrchní části displeje. Ve spodní části zvolte možnost Strom souborů, dále Paměťovou kartu nebo Zařízení a vyhledejte umístění souboru s knihou, otevřete jej a zvolte možnost Číst. V tomto momentě by se vám již měl otevřít obsah knihy, mezi kterým se lze pohodlně přesouvat tahem prstu do stran. Zvětšení písma probíhá standardním gestem přitažení dvou prstů proti sobě (v případě PDF), šikovné je také ovládání jasu tahem prstu odshora dolů či naopak na levé straně displeje.

Pod ikonami třech teček se skrývají další užitečné funkce, jako je vyhledávání, sdílení knihy, nastavení a další. Režim noc invertuje barvy, což by u bílého pozadí knihy mohla být při nočním čtením vítaná změna. Stejně tak tuto funkci ocení majitelé přístrojů se SuperAMOLED displejem, neboť výrazně sníží celkovou spotřebu zařízení.

FBReader samozřejmě není jedinou aplikací, kterou lze pro čtení elektronických knih v Androidu používat. Vyjmenovat můžeme několik dalších oblíbených variant, které nabízejí podobné možnosti a funkce. Jsou navíc rovněž zdarma, takže nic nebrání vyzkoušení.

Současné nejstahovanější tituly podle serveru alza:

  1. Padesát odstínů šedi
  2. Padesát odstínů temnoty
  3. Padesát odstínů svobody
  4. Kvítek karmínový a bílý
  5. Krvavý vít

Jakým způsobem otevíráte elektronické knihy v Androidu vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)