Droid VNC Server – ovládněte svůj telefon na dálku

hi-256-0-170993d2e504e32f3b499edd8d0ae907cfb7c805

Ovládat počítač pomocí mobilního přístroje s Androidem lze snadno již delší dobu. Před pár dny nám například Roman Nepšinský představoval službu OnLive Desktop, spousta uživatelů pak jistě zná aplikaci TeamViewer, díky které je možné ovládat počítač takřka bez omezení. Co to ovšem zkusit obráceně? Pomocí počítače ovládat telefon, který může být umístěn někde v nedohlednu (ovšem připojen k internetu). Díky aplikaci Droid VNC Server tak můžete sledovat svůj mobil, který je kvůli signálu umístěn mimo Vás. Můžete například pomoci s nastavením přístroje kamaráda, kterému je nemožné postup vysvětlit a je snazší to udělat za něj, nebo třeba několika kamarádům předvést naživo prostředí svého mobilního přístroje. To vše je možné s touto aplikací.

Úvod

Jak je patrné z názvu programu, velkou roli zde hraje zkratka VNC neboli Virtual Network Computing. Pod tímto pojmem se skrývá systém grafického sdílení desktopů. Ten se skládá ze tří částí – server, klient a komunikační kanál. Jako server slouží v tomto případě telefon s Androidem, se kterým pomocí komunikačního kanálu komunikují další počítače – klienti. Ti posílají serveru příkazy (pohyb myší, stisk kláves), ten je na svém systému provede a zpátky posílá obraz desktopu. K serveru může být připojeno i více klientů zároveň.

vnc-01

zdroj: http://www.abclinuxu.cz

Droid VNC Server

Aplikace, která je k dispozici zdarma, má velice jednoduché ovládání, a přesto splní vše, co se od ní požaduje. Jedinou nevýhodou celého řešení je fakt, že pro použití VNC na telefonech Android je potřeba Root. Po spuštění na nás čeká jednoduchá obrazovka se dvěma tlačítky – Start Server a Stop Server. Pod nimi je zobrazen aktuální stav serveru (Running/Stopped).

20120306_232324

Pohled do nastavení opět nepůsobí nijak složitě a mnoho věcí zde nenastavíme (a není ani potřeba).

20120306_232333

 • VNC password – nastaví heslo, které musí klient pro připojení zadat
 • Rotation – otočí obrazovku o 90/180/270 °
 • Scale Screen – měřítko displeje (v současné době je funkční pouze 50 a 100 %)
 • VNC port – nastaví port pro komunikaci
 • Start server on boot – díky této volbě nastartuje server ihned po zapnutí telefonu
 • Don’t let screen turn off – aktivace způsobí, že se displej nikdy nevypne
 • Notify when client connects – v notifikační liště upozorní, že se k Vašemu telefonu připojil nějaký klient

Připojení klienta

Jedním stisknutím tlačítka Start server spustíme server.

20120306_233149

 

Ten nám vypíše údaje potřebné k připojení. V mém případě 10.0.0.34:5801. Na straně klienta je zapotřebí internetový prohlížeč a nainstalovaná Java.

java

V síti LAN

V případě, že se klient (PC) i server (telefon) nacházejí ve stejné síti, je připojení velice jednoduché – do prohlížeče jednoduše nakopírujeme IP adresu a port serveru. Otevřu tedy prohlížeč, do adresního řádku napíšu 10.0.0.34:5801, čímž by na mě mělo vyskočit okno TighVNC žádající heslo. V nastavení jsme žádné heslo neměnili, takže stačí nechat pole prázdné a potvrdit enterem.

pass

Po potvrzení bychom již měli být schopni telefon ovládat.

vnc1

Mimo síť LAN

V případě, že je server a klient umístěn v jiné síti, je připojení o něco složitější. V principu se samozřejmě jedná o stejnou věc, nicméně je Vám asi jasné, že adresa 10.0.0.x patří do vnitřní sítě, takže tu klient do adresního řádku zadat nemůže, protože by prohledával vlastní vnitřní síť, kde se server nenachází. Jak to tedy udělat a co je k tomu potřeba?

Abychom se mohli připojit na server z vnější sítě (internetu), musí být splněna dvě kritéria:

 • server musí na internet přistupovat přes veřejnou IP
 • v případě NATu musí být správně nakonfigurován modem/router

Veřejná IP adresa je nutná k tomu, aby byl server viditelný z vnější sítě. Zda máte veřejnou IP adresu záleží na Vašem poskytovateli internetového připojení.

Máte-li doma modem/router, je potřeba také přesměrovat port přenosu na určitý počítač, protože klient pošle požadavek na modem/router a ten musí vědět, na který počítač se obrátit.

Tato problematika je poněkud rozsáhlejší, proto předvedu jen příklad nastavení v “obyčejné” domácí síti čítající několik PC a VDSL modem.

Přesměrování portů

Jelikož je přesměrování portů přiřazováno určité IP adrese v síti, je vhodné si pro častější přistupování k serveru z vnější sítě nastavit IP adresu serveru napevno a nenechat ji přidělovat náhodně pomocí DHCP serveru. To platí obecně, v případě telefonu s Androidem je to však možná složitější a vyplatí se vždy změnit IP adresu ve webovém rozhraní modemu. Záleží na situaci.

Do webového rozhraní se dostaneme zadáním IP výchozí brány (možné zjistit v příkazové řádce zadáním “ipconfig”). Budeme vyzváni na zadání uživatelského jména a hesla. To může být výchozí (viz návod k modemu) nebo změněno uživatelem.

1_small

Webové rozhraní se samozřejmě liší dle použitého zařízení, vždy však hledejte pojmy NAT, Virtual server, Port forwarding apod. Jednoduše tedy v položce Virtual Server přidám nové spojení pro adresu 10.0.0.34 a port 5801 (TCP i UDP).

2_small

Samozřejmostí je také znalost své vlastní vnější IP adresy. Tu zjistíte například zde.

Nakonec stačí do prohlížeče na straně klienta zadat do prohlížeče vnější veřejnou IP adresu serveru a port, který je přesměrovaný a nastavený v Droid VNC Serveru.

4_small

Návod pro spoustu dalších přístrojů naleznete zde.

Ovládání přístroje

Je-li vše správně nastaveno a postupovali jste podle návodu, objevilo se Vám okno s ovládáním telefonu. Místo prstu se však prostředím telefonu pohybujeme kurzorem myši. Levé tlačítko plní stejný účel jako tapnutí prstem na displej, pravé pak supluje klávesu domů.

Další příkazy:

 • home, pravé tlačítko myši = domů
 • pg up = menu
 • pg down = volat
 • pg down dlouze = vytočí poslední číslo
 • esc, del = zpět
 • end = vypne displej
 • psaní = začnete-li psát na úvodní obrazovce text, bude se automaticky vkládat do Google vyhledávání

Závěr

Kvůli nutnosti rootu v telefonu, ke kterému se chcete připojit, se Droid VNC Server nikdy nestane masovou záležitostí. Dnes již však “odemykání” zařízení tímto způsobem není tabu a rozšiřuje se stále rychleji. Použití této aplikace a způsobu ovládání může najít spousty uplatnění, navíc je aplikace k dispozici zdarma. Kdo je zdatnější v oblasti sítí, dokáže si doma vytvořit i VPN a umožnit přístup na svůj telefon z vnější sítě (internetu). Aplikace je stále ve fázi testování, nicméně věřím, že s touto funkčností přejde brzy do oficiální verze.

Klady

 • aplikace je zdarma
 • velice snadné ovládání
 • stabilita
 • možnost přístupu z internetu

Zápory

 • root podmínkou
 • neplynulý obraz a ovládání
 • stále beta

5404281f7a0e65aba2feb008eb56edd2?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)