TOPlist

OnLive Desktop – dokumenty Office na Windows k vašim službám

onlive_desktop

Na CES 2012 byl k vidění tento koncept v akci, na veřejnost se dostává v těchto dnech. Společnost OnLive provozující stejnojmennou platformu pro hráče počítačových her přináší tutéž streamovací technologii také pro uživatele, kteří potřebují pracovat s dokumenty Office. Služba se nazývá OnLive Desktop a základní varianta je k dispozici zdarma.

Princip OnLive

OnLive provozuje výkonné servery (cloud), ke kterým je možné se připojit přes internet i z chytrých telefonů a tabletů. Bez ohledu na výkon nebo platformu koncového zařízení si pak lze zahrát jakkoliv náročnou hru, anebo nově pracovat se vzdálenými Windows 7 s nainstalovanými Office 2010. Do vašeho zařízení se totiž přenáší pouze obraz a zvuk, vše ostatní se děje na serveru.

onlive 01

OnLive Desktop - Windows 7 a Office 2010 ve vašem Androidu


 
Oficiální reklamní video:

http://youtu.be/2FBZX-vbhN8
 

Nutnou podmínkou je tak slušné připojení k internetu (pro dokumenty na OnLive Desktop postačí 1 Mbps s minimální latencí, např. xDSL, Wi-Fi nebo mobilní sítě by mohly být problém). Klient OnLive Desktop pro Android zatím podporuje pouze tablety s minimální úhlopříčkou displeje 7 palců a Android OS 2.3 nebo vyšším, konkrétně jsou otestovány Acer Iconia Tab A500, ASUS Eee TF101, HTC Jetstream, Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 8.9 a 10.1. Budoucí verze klientů ale mají být i pro smartphony a další platformy (Apple iPad je už nyní) včetně desktopů. Pro lepší komfort si k vašemu zařízení můžete samozřejmě připojit klávesnici a myš.

onlive 03

Plynule editovatelný dokument ve Wordu


 

onlive 00

Na telefonech si zatím s OnLive Desktopem neškrtnete

Otestování služby

OnLive Desktop jsme si sami vyzkoušeli na tabletu Acer Iconia Tab A500 s OS 3.2 a na běžném ADSL připojení je práce naprosto bezproblémová, překreslení obrazovky je okamžité. Naprosto plynule se přehrávají také videa (přes celou obrazovku, s kvalitním zvukem). Podporována jsou i multi-touch gesta, jde tak skrolovat pomocí „swipe“, nebo měnit velikost prohlížených obrázků pomocí štípnutí (pinch-to-zoom). Pravé tlačítko myši lze nasimulovat delším podržením (anebo klepnutím druhým prstem). Práce s dokumenty Office je v nativním prostředí samozřejmě perfektní, nehrozí chybné zobrazení nebo nekompatibilita. Problém může být pouze se samotnou editací textu, protože OnLive Desktop na virtualizovaných Windows nedovoluje změnit (přidat) nastavení klávesnice, takže si musíte vystačit s anglickou QWERTY (nebo české znaky kopírovat ;)). Oficiálně totiž ještě není Česká republika podporována, aplikace v Android Marketu je pro naši zemi nepřístupná a je třeba si instalační balíček obstarat jinde na internetu (tuto verzi jsme zkoušeli my). Registraci je ale i od nás možné provést zdarma: desktop.onlive.com/signup

YF6ANU1VyCAOFUonK5F6DTYmYF0IAnv S3mgAaDc9wiK7p5NYSbXZY5NXRzkbiucqw=w124
OnLive Desktop
OnLive Inc.
Verze 1.0 (1. 3. 2012)
Velikost 2,2 MB
2.3+

8rAjupqjnpQ+KW14sqM178bP6fpy+n8EAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Test služby na videu, s dotyky i připojenou USB myší:

OnLive Desktop – ukázka práce

OnLive Desktop - ukázka práce

Omezení

Virtualizovaná Windows 7 by vás určitě lákala i ke zkoušení jiných věcí, než jen editace dokumentů Office nebo přehrávání multimédií, ale tady musíme vaše nadšení utlumit. Systém je nastaven velmi restriktivně, data lze dostat pouze do složky Documents přes sdílení OnLive Files, které před samotným uploadem kontroluje obsah a některé typy souborů ani nahrát nepovolí. EXE je tak potřeba propašovat v archivu ZIP, na Windows se ho podaří rozbalit, ale při pokusu o spuštění se objeví chyba nedostatečného oprávnění. Podobně není ani možné využít Internet Explorer pro prohlížení webu (lze zobrazovat jen lokální obsah OnLive, prohlížení webu včetně podpory Flashe nabízí až placené účty OnLive Desktop Plus a další). O možnosti zasáhnout do nastavení systému nemluvě, a i vizuální uživatelské změny jsou ztraceny při odhlášení se ze session.

onlive 02

Windows 7 podporují multi-dotykové ovládání, "štípnutím" je možno měnit měřítko pro zobrazení

Závěr

Pro někoho, kdo potřebuje pracovat s dokumenty Office, nebo si bez problémů zobrazit multimédia jako na Windows, může být tato služba velmi zajímavá. Tím spíše, že základní varianta je (zatím?) zcela zdarma a jsou v ní k dispozici 2 GB prostoru, které mohou vystačit i na stovky dokumentů ve Wordu, Excelu či PowerPointu. Komu by to nestačilo, může využít placených variant – za 4,99 USD měsíčně je to přístup k vlastním cloudovým službám (např. Dropbox), webmailům (např. Gmail) a plnohodnotnému webu včetně Flashe, za 9,99 USD má být k dispozici 50 GB prostoru od OnLive a možnost instalace dalších aplikací do Windows (tyto funkce jsou zatím v přípravě).

Nesmíme zapomenout ani na to, že samotná licence Windows 7 a Office 2010 něco stojí, a pokud je uživatel ještě nemá pořízené kvůli své práci (primárně pracuje s jinými dokumenty, na jiné platformě), může to znamenat významné snížení nákladů.

Zaujal vás OnLive Desktop, využili byste jej?

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)