Dostali nebo darovali jste na Vánoce mobil? (Víkendová hlasovačka)

vanoce-mobil

Čas utíká neuvěřitelně rychle, takže zatímco před dvanácti dny jsme dychtivě trhali balicí papíry a odhalovali, co nám přinesl Ježíšek (či jakákoli jiná bytost), dnes už mají mnozí z nás za sebou první pracovní dny roku 2019. Pojďme se krátce ohlédnout a vrátit se ke Štědrému večeru alespoň v rámci dalšího kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, zda jste dostali nebo darovali na Vánoce mobil.

Obsah článku

Mobil jako dárek

Mobilní telefony už dávno nejsou zařízení, určená jen „pro horních deset tisíc“. Staly se běžnou součástí našich životů. Ačkoli i dnes můžete občas potkat někoho, kdo mobil nepotřebuje, bude již ve výrazné menšině, ne-li rovnou za podivína.

Rostoucí zájem zákazníků přilákal do tohoto segmentu celou řadu výrobců. Kromě tradičních značek tak na tomto poli operují výrobci, které před několika lety nikdo neznal, případně dokonce vůbec neexistovali. Nejen díky tomu ceny mobilních telefonů klesají.

Pokud jste chtěli dát někomu na Vánoce mobil, pak nejlevnější modely na českém trhu začínají mezi třemi a pěti stokorunami. Jde samozřejmě o základní tlačítkové přístroje, poskytující jen ty nejpodstatnější funkce: volání, čtení a psaní SMS, budík, případně několik dalších.

Dotykové telefony pod stromečkem

Nejlevnější „dotykáče“ seženete za méně než 1200 korun. Samozřejmě tomu odpovídá i jejich vybavení – myPhone POCKET má 4″ obrazovku, procesor taktovaný na 1,2 GHz, jen 512 MB RAM a 4 GB interní paměti. Prakticky stejně vybavený je i podobně levný Alcatel U3.

Dostali jste na Vánoce mobil nebo ponožky?Dostali jste na Vánoce mobil nebo ponožky?

Obecně se dá říci, že s rostoucí cenou pak roste i hardwarová výbava, takže třeba za 3000 Kč už pořídíte poměrně dobře použitelný Xiaomi Redmi 6 v konfiguraci se 3 GB operační paměti a 32GB interním úložištěm.

Na opační straně cenového spektra jsou pochopitelně „vlajkové lodě“, tedy telefony, které jsou aktuálně na výkonnostní špičce. S cenovkou nad 32 tisíc korun vévodí pomyslnému žebříčku iPhone XS v nejvyšších konfiguracích. Z Androidů je momentálně nejdražší Samsung Galaxy Note 9 s 512GB úložištěm, jehož cena začíná nad 25 tisíci korunami.

Dostali nebo darovali jste na Vánoce mobil?

Z výše uvedeného je zřejmé, že mobilní telefon je jako vánoční dárek přístupný pro většinu lidí. Otázkou tak je, pod kolika vánočními stromečky se skutečně objevil. Právě proto se v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze ptáme: dostali nebo darovali jste na Vánoce mobil? Tentokrát můžete vybrat více možností najednou.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se pak můžete rozepsat o tom, jaký telefon jste na Vánoce dostali či darovali, a jak jste s ním vy nebo obdarovaný spokojeni.

 

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda a jak chráníte svůj telefon před zimou. Ankety se zúčastnilo přesně 82 respondentů a nutno říci, že výsledky byly poměrně vyrovnané.

Výsledky ankety Chráníte svůj telefon před zimou?Výsledky ankety Chráníte svůj telefon před zimou?

33 % hlasujících se snaží telefon před zimou nějakým způsobem chránit. Dalších 29 % však ochranu téměř neřeší a 30 % ji dokonce vůbec neřeší. Naprostou výjimkou tak je 5 % hlasujících, kteří velmi dbají o ochranu svého mobilního telefonu před zimními vlivy.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)