Menu

Dochází baterie v dálkovém ovladači? Zjistěte to pomocí svého telefonu

Infraport-dochazi baterie-1

Nejde vám ovládat televize a vy nevíte, zda vám dochází baterie v dálkovém ovladači nebo se jedná o vážnější problém? S jednoduchým testem funkčnosti vám může pomoci i běžný mobilní telefon.

Baterie v dálkovém ovladači – Obsah článku

Infračervený port a jeho využití v mobilních telefonech

Mnoho z našich čtenářů jistě vzpomíná na dobu, kdy byl infračervený port dostupný v mobilních telefonech před více než 10 lety. Jeho princip byl totožný, použití však rozdílné. Zatímco dnešní mobilní telefony s infraportem využívají tuto technologii k ovládání především domácích spotřebičů, dříve byl infračervený port využíván hlavně ke komunikaci a přenosu dat mezi telefony či třeba počítačem a telefonem. Uživatelé si užili mnoho – počínaje pomalým přenosem, nutné přiblížení mobilních telefonů k sobě i výpadky a nepodařené přenosy. Po příchodu Bluetooth tato technologie z mobilních telefonů na několik let zmizela, dnes se však vrací zpět. Zde už však se stejnou funkcí jako běžné dálkové ovladače.

Honor-8-konstrukce-infraport

Infračervené záření lidské oko nevidí, telefony však ano

Jak už název napovídá, o výměnu informací mezi zařízeními se stará infračervené záření. To zpravidla vysílají speciální LED diody v telefonu nebo v dálkovém ovladači a cílová zařízení zachycují záření, a tedy i příkazy na druhé straně. Vlnová délka takového záření je přibližně 875 nm, což je vyšší než viditelné spektrum a zároveň nižší než mikrovlnné záření. Kvůli tomu například přenos mezi ovladačem a televizí pouhým okem nespatříme. Jak tedy takový přenos zachytit? Jednou z možností jsou kamery a fotoaparáty, které mají možnost infračervené záření zachytit a následně jej zobrazit pro nás ve viditelném spektru – tedy na displeji.

Dochází baterie v dálkovém ovladači? Podívejte se do kamery

Zjištění, že fotoaparát dokáže zachytit a zobrazit infračervené záření, je sice samo o sobě celkem zajímavé a mnozí si to jistě rádi ověří, ale má i praktické využití. Pokud v dálkovém ovladači dochází baterie, vy se to dozvíte mnohdy jen tak, že televize prostě ovládat nejde. Je ale na vině skutečně ovladač, nebo je problém jinde? To už pouhým okem nezjistíte, může ale pomoci mobilní telefon. Pokud totiž namíříte dálkový ovladač na kameru svého telefonu a stisknete nějaké tlačítko, mělo by se za předpokladu jeho funkčnosti zobrazit na displeji infračervené záření.

Na displeji se zobrazí fialovou barvou. Jak sami asi tušíte, ověřit se dá i funkčnost infraportu v telefonu. Stačí si od někoho půjčit mobilní telefon, namířit na fotoaparát infračervený port (obvykle umístěný v horní části telefonu) a podívat se, zda se objeví záření. V našem případě je zobrazen funkční infraport na redakčním telefonu Honor 9.

infraport-dochazi baterie

Ne se všemi telefony to funguje

Než se pustíte do testování ovladače nebo jen zkoušení ze zvědavosti, máme pro vás ještě jedno upozornění. Některé mobilní telefony disponují infračervenými filtry, které podobné záření odfiltrují, a tak se na displeji telefonu neobjeví. Doporučujeme tedy nejprve vyzkoušet ovladač, o kterém víme, že je 100% funkční. Pokud se záření objeví, máme jistotu, že jej telefon dokáže zachytit, a můžeme se pustit do dalšího testování.

Znali jste podobný trik, jak zjistit, zda dochází baterie v ovladači?

 

Komentáře

bechterev

z aplikace
4.1.2018 14:59

Používám, spolehlivý trik.

teslapc1

4.1.2018 15:04

Přesně takhle testují ovladače už dávnou dobu je to hodně užitečný trik

petk0

4.1.2018 15:20

toto sa pouzivalo este v casoch, ked ani mobily neexistovali. stacila domaca VHS kamera. :)

jirkar93

4.1.2018 16:22

Pro mne novinka.
Je to tedy barevné zkreslení čipu UV směrem k fialové. Při dokonalém barevném podání by se nemělo nic zobrazit.
Nebo je to záměrně při zpracování surového signálu? V RAW či DNG, by bylo UV vždy jako samostatná barva obsaženo a odfiltrováno až zpracovatelským softwarem? V mobilu pak tento firmware úmyslně mění UV na viditelnou fialovou?

jirkar93

4.1.2018 16:27

V komentáři jsem omylem jsem zaměnil IR za UV :-(

TonyKuba

TonyKuba 9

4.1.2018 16:41

Typický příklad toho jak jednoduché věci dělat složitě, nedivím se, že spousta lidí pořád “nemá čas” na nic.Vytáhnout dvě baterie z ovladače a jejich otestování jakýmkoliv testerem baterii je otázka několika vteřin. Testování baterií ovladače pomocí mobilu je přibližně podobný případ jako Aplikace na Google Play pro baristy, kdy telefon měří čas pro nahřívání vody a páky s kávou. nebo také tato aplikace vám řekne zda máte správně namletou kávu pomocí mobilem nafocené vaší kávy, kterou pak srovnáváte s etalonem zrnitosti z aplikace.

Andy_S

4.1.2018 17:13

TonyKuba: Ano a zcela jiste naprosto vsichni disponuji testerem baterii, ktery ji i zatizi… mobil ma dneska temer kazdy.

nosac

4.1.2018 17:13

Taky tuto fintu používám od doby co jsem měl nokii 6230. Rychla diagnostika. Dig. foťák nebo mobil s foťákem má po ruce skoro každý, ale kupovat kvůli tomu tester baterií??? Nesmysl. Ještě jeden tip doporučuji. Pokud není problém ve vybitých baterkach, tak druhý nejčastější problém bývá pot, maz, který se dostává kolem tlačítek na ovladači do míst mezi tišťák a vodivou gumu zespodu tlačítka. Rozbrat, lihem vyčistit a funguje jako nový.

Kulichoid

kulichoid 117

4.1.2018 17:58

Baterie do ovladače stojí pár korun a měním je cca jednou za 3 roky. A kvůli tomu budu mít aplikaci?? Už chybí jen apka, kde si budu fotit použitý toaletní papír a apka mi vyhodnotí, jak kvalitně jsem se utřel. :-)

nosac

4.1.2018 18:20

Kulichoid, zapneš pouze telefon do režimu focení a jen se díváš na displej a mačkaš ovladač. Nebo snad výrobce tveho mobilu nenainstaloval výchozí aplikaci pro focení???

Abkraka_a

AlešA 7

4.1.2018 18:25

Jirka Jaky zkresleni? Fotochip je citlivejsi ve vetsim spektru svetla… vidi vetsi rozsah vlnove delky.
Ir infra cerveny, (barva cervena az fialova )
Proto maji nocni kamery Infra přísvit.
Ja takto koukal na kamery , zda bezi nebo ne muhehe

Fuzo

4.1.2018 19:28

Staré. Používám snad od prvních digitálních foťáků z časů Krále Klacka :-D

Libb

Libb 59

4.1.2018 19:31

TonyKuba: jenže takto odhalíš i případné správné baterie, ale vadný ovladač :)

kulichoid: aplikaci Fotoaparát má v mobilu každý. Jde naopak o chytré použití existující aplikace k jinému účelu :)

Pozn. kamarád má nějakou mega TV, u které to nefunguje. Vysílá rádiově :)

petk0

4.1.2018 19:42

inak da sa to pouzit aj na vyhladavanie kamier v uliciach mesta, v noci, na balkonoch, rodinnych domoch, aj v bytoch, ak maju infra prisvietenie.

Kulichoid

kulichoid 117

5.1.2018 0:00

To Nosac a Libb:
Proč vůbec něco mačkat? Prostě jakmile nefunguje ovladač, vyměním hned baterky a nic neřeším. A pokud ovladač stále nefunguje, vyměním celý ovladač. :-)

Radeg

radeg 22

5.1.2018 6:13

@kulichoid:
Jistě, chyba na straně přijímače nastat nemůže.
A i ta nejbanálnější závada se vždy řeší výměnou celého zařízení.

nosac

5.1.2018 13:29

kulichoid, takové lidi jako Ty, prodejci milují. A proč vyměníš pouze ovladač, radši kup novou televizi i s ovladačem a budeš mít jistotu. Co když je problém na straně televize, to tě nenapadlo? Jak píše radeg :-D

TonyKuba

TonyKuba 9

5.1.2018 14:29

Bože bože, to nemáte na práci nic jiného, než prohlížet ulice zda někdo nemá někde nějaké infra ? Dnes je na baterie v domácnostech ledacos, takže lidé většinou mají doma tester baterií za pár kaček, ono to není jen o tužkách, ale i devítivoltovkách či případně knoflíkových bateriích, kde je vám mobil zcela na houby.Pro nosac a radeg, a když máš vadu mobilu, tak měníš co ? Lidi používejte rozum.

nosac

5.1.2018 16:08

Tak jo, TonyKuba, si otestuje baterky testerem a radeg, ja a mnoho jiných si otestuji funkčnost ovladače, telefonem. Máme demokracii.
P. S. Vada mobilu se řeší dle druhu. Když ti nefunguje např. jack, v záruce ti nedají nový mobil. ;-) Myslím že tady už není o čem k téme diskutovat. Zdar

Spartone

5.1.2018 21:08

To je mi novinka :-) Tenhle test jsem dělal už v době, kdy telefony obvykle foťák neměly, pomocí Sony kamery.. dneska to kontroluju telefonem, ale přijít s tím, jako s novinkou v roce 2018, to je trochu moc :-) Ono to nedávno bylo na YouTube, že?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

5.1.2018 21:50

Spartone
Ne.

Robert Tomasek

Robert Tomášek42 0

8.1.2018 8:57

No myslím že i přes foťák v mobilu by se to dalo zjistit , aniž bych instaloval appku . Za mých mladých let to šlo zjistit i přes sklenici červeného 😁😉

jirkar93

8.1.2018 21:10

Aleš A – souhlasím. Nic to nemění na tom, že se jedná o zkreslení barevného podání. Kdyby byly barvy správně, IR bude zobrazovat display jako IR a nebude tedy (lidským okem) vidět. Někde v řetězci příjmu, zpracování a zobrazení musí dojít k posunu do viditelného spektra.

Fazol_007

9.1.2018 11:53

Je to vtipny test a funguje. Dikes. Ano, tester mam taky jelikoz je milion veci na baterky v domacnosti :) to mi prijde docela rychly test. Proc ne.

Ondraf

12.1.2018 17:32

Kulichoid:>> 😁

RSS (komentáře k článku)