Dochází baterie v dálkovém ovladači? Zjistěte to pomocí svého telefonu

Infraport-dochazi baterie-1

Nejde vám ovládat televize a vy nevíte, zda vám dochází baterie v dálkovém ovladači nebo se jedná o vážnější problém? S jednoduchým testem funkčnosti vám může pomoci i běžný mobilní telefon.

Baterie v dálkovém ovladači – Obsah článku

Infračervený port a jeho využití v mobilních telefonech

Mnoho z našich čtenářů jistě vzpomíná na dobu, kdy byl infračervený port dostupný v mobilních telefonech před více než 10 lety. Jeho princip byl totožný, použití však rozdílné. Zatímco dnešní mobilní telefony s infraportem využívají tuto technologii k ovládání především domácích spotřebičů, dříve byl infračervený port využíván hlavně ke komunikaci a přenosu dat mezi telefony či třeba počítačem a telefonem. Uživatelé si užili mnoho – počínaje pomalým přenosem, nutné přiblížení mobilních telefonů k sobě i výpadky a nepodařené přenosy. Po příchodu Bluetooth tato technologie z mobilních telefonů na několik let zmizela, dnes se však vrací zpět. Zde už však se stejnou funkcí jako běžné dálkové ovladače.

Honor-8-konstrukce-infraport

Infračervené záření lidské oko nevidí, telefony však ano

Jak už název napovídá, o výměnu informací mezi zařízeními se stará infračervené záření. To zpravidla vysílají speciální LED diody v telefonu nebo v dálkovém ovladači a cílová zařízení zachycují záření, a tedy i příkazy na druhé straně. Vlnová délka takového záření je přibližně 875 nm, což je vyšší než viditelné spektrum a zároveň nižší než mikrovlnné záření. Kvůli tomu například přenos mezi ovladačem a televizí pouhým okem nespatříme. Jak tedy takový přenos zachytit? Jednou z možností jsou kamery a fotoaparáty, které mají možnost infračervené záření zachytit a následně jej zobrazit pro nás ve viditelném spektru – tedy na displeji.

Dochází baterie v dálkovém ovladači? Podívejte se do kamery

Zjištění, že fotoaparát dokáže zachytit a zobrazit infračervené záření, je sice samo o sobě celkem zajímavé a mnozí si to jistě rádi ověří, ale má i praktické využití. Pokud v dálkovém ovladači dochází baterie, vy se to dozvíte mnohdy jen tak, že televize prostě ovládat nejde. Je ale na vině skutečně ovladač, nebo je problém jinde? To už pouhým okem nezjistíte, může ale pomoci mobilní telefon. Pokud totiž namíříte dálkový ovladač na kameru svého telefonu a stisknete nějaké tlačítko, mělo by se za předpokladu jeho funkčnosti zobrazit na displeji infračervené záření.

Na displeji se zobrazí fialovou barvou. Jak sami asi tušíte, ověřit se dá i funkčnost infraportu v telefonu. Stačí si od někoho půjčit mobilní telefon, namířit na fotoaparát infračervený port (obvykle umístěný v horní části telefonu) a podívat se, zda se objeví záření. V našem případě je zobrazen funkční infraport na redakčním telefonu Honor 9.

infraport-dochazi baterie

Ne se všemi telefony to funguje

Než se pustíte do testování ovladače nebo jen zkoušení ze zvědavosti, máme pro vás ještě jedno upozornění. Některé mobilní telefony disponují infračervenými filtry, které podobné záření odfiltrují, a tak se na displeji telefonu neobjeví. Doporučujeme tedy nejprve vyzkoušet ovladač, o kterém víme, že je 100% funkční. Pokud se záření objeví, máme jistotu, že jej telefon dokáže zachytit, a můžeme se pustit do dalšího testování.

Znali jste podobný trik, jak zjistit, zda dochází baterie v ovladači?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)