Displeje AMOLED jsou lepší než LCD, přesvědčuje klipem Samsung

amoled_displeje_ico

Na poli obrazovek chytrých zařízení svádějí již nějaký ten rok urputné souboje technologie AMOLED a LCD. Nejsilnějším hráčem, využívajícím displeje s aktivní matricí, je jihokorejský Samsung. Jeho divize Samsung Display uvolnila minulý týden na oficiální YouTube kanál propagační video “A Day with AMOLED” (“Den s AMOLEDem”), které ukazuje, proč je tato zobrazovací technologie lepší než LCD.

Minutu a půl trvající snímek (patrně by bylo přesnější mluvit o prezentaci) provede diváka třemi fázemi dne: barvami poledne, stíny západu slunce a hloubkou noci. Ukazuje různé obrázky pořízené v dané době a porovnává jejich zobrazení s LCD displejem. Z videa vyplývá, že AMOLED poskytuje ostřejší obraz, lepší a živější barvy a celkově příjemnější zážitek ze sledování.

https://www.youtube.com/watch?v=6Gi1nHuo-wQ

AMOLED najdete nejen v zařízeních značky Samsung

Samsung se sice věnuje i výrobě LCD obrazovek, nicméně část výrobních linek byla postupně přestavěna právě na výrobu displejů s technologií AMOLED. Důvodem jsou rostoucí požadavky zákazníků, neboť obrazovky od Samsungu nakupují i někteří jinak konkurenční výrobci chytrých telefonů. Co to znamená pro běžného spotřebitele? Zákazník obvykle neřeší, z jaké továrny pochází displej jeho telefonu, a v mnoha případech ani použitou technologii.

Podle Samsungu je sice nejlepší volbou AMOLED, nicméně odborná veřejnost je v tomto tématu rozdělena na dva tábory. Zatímco jedni oceňují kontrast barev a “skutečně černou černou barvu,” kterou LCD displeje prostě neumí zobrazit, druzí AMOLEDům vytýkají až příliš barevné podání. U starších modelů displejů pak bývalo častým problémem vypalování obrazových bodů, nicméně to se postupem času podařilo zmírnit.

Technologii AMOLED najdete i v nejnovějších modelech telefonů Samsung Technologii AMOLED najdete i v nejnovějších modelech telefonů Samsung

Wikipedie o AMOLEDech říká: “Displeje s aktivní matricí jsou vhodné pro graficky náročné aplikace s velkým rozlišením, tedy zobrazování videa a grafiky. Struktura je podobná jako u TFT typů LCD displejů. Spínání každého pixelu je prováděno vlastním tranzistorem (vlastně dvěma – jeden řídí nabíjení a vybíjení kondenzátoru a druhý je jako stabilizátor kvůli zajištění konstantní velikosti proudu), čímž se zamezí například blikání bodů, které mají svítit během několika po sobě jdoucích cyklů. Současně se zvyšuje průtok proudu a zkracuje doba odezvy. Mezi výhody oproti PMOLED patří vyšší zobrazovací frekvence, ostřejší vykreslení obrazu a nižší spotřeba. Nevýhodou je složitější struktura displeje a tedy i vyšší cena.”

Jak jste na tom vy? Také si myslíte, že jsou displeje AMOLED lepší než LCD?

Zdroje: androidcommunity.com, sammobile.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)