Menu

DigiHUD Speedometer: vylepšete si své auto tachometrem promítaným na sklo

Funkci HUD (Head-up Display), tedy promítání obrazu odrazem skrze čelní sklo automobilu, jsme si podrobně představili ve článku Sygic Head-up Display: Navigace na čelním skle. Dnes vám ukážeme relativně jednoduchou aplikaci DigiHUD Speedometer, která funguje jako digitální tachometr, který si můžete promítat do čelního skla.

Co DigiHUD Speedometer slibuje?

Autoři na prvním místě v popisku v Obchodě Play kladou důraz na skutečnost, že aplikace je zdarma a bez reklam. Ve své podstatě se jedná o tachometr, měřící rychlost pohybu prostřednictvím družicového systému GPS. Odrazem v čelním skle ukazuje, podobně jako HUD, rychlost a další užitečné informace. Aplikaci určitě oceníte v případě nefunkčnosti tachometru ve vašem voze, může ale třeba pomoci i s porovnáním skutečné a udávané rychlosti. Hlavním přínosem je ale zvýšení bezpečnosti – řidič nemusí pohledem těkat mezi přístrojovou deskou a vozovkou jen proto, aby zjistil, jakou rychlostí jede. Údaje jsou navíc zobrazeny formou snadno a rychle čitelných LED číslic.

Head-up Display Bosch ve vozech BMW

Head-up Display Bosch ve vozech BMW

Aplikaci lze využívat nejen v režimu HUD, ale také standardním způsobem, kdy údaje budete odečítat přímo z obrazovky zařízení. V takové situaci je ale vhodné myslet na bezpečnost a instalovat telefon či tablet do zorného pole. DigiHUD lze také spustit v plovoucím okně nad jinou aplikací. Ačkoli se autoři snaží, aby všechny údaje co možná nejvíce přesné, vždy záleží na přesnosti senzoru GPS vašeho přístroje, jehož data lze považovat za orientační (nicméně obvykle přesnější než tachometr ve voze).

Jaké údaje DigiHUD Speedometer zobrazuje?

 • Aktuální rychlost (v kilometrech za hodinu, mílích za hodinu, či knotech).
 • Průměrnou rychlost od posledního resetu.
 • Maximální rychlost od posledního resetu.
 • Tři měřiče vzdálenosti.
 • Kompas.
 • Počítadlo ujetých kilometrů (naleznete v sekci Statistics).
 • Aktuální čas.
 • Změnou barvy na červenou upozorní na překročení nastavené rychlosti.
 • Indikátor stavu baterie.
 • Ikonu stavu GPS.

Více než tucet dalších funkcí s mnoho dalšími plánovanými pak získáte v placené verzi DigiHUD Pro.

Jak DigiHUD Speedometer funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.3.11 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. V seznamu nainstalovaných programů nám přibyly dvě ikony: DigiHUD a DigiHUD Window. Zatímco první spustí program ve standardním režimu, druhá ho vyvolá v plovoucím okně, které můžete umístit nad jinou aplikaci. Pokud tedy například vaše oblíbená navigace neumí zobrazovat aktuální rychlost, může být DigiHUD Speedometer snadným a elegantním řešením.

Po prvním spuštění se formou dialogu nejprve dozvíte, že při dlouhodobém používání aplikace může dojít k vypalování displeje. Po potvrzení se ještě zobrazí okno se seznamem posledních provedených změn (changelog). Aplikace může běžet jak v režimu na výšku, tak na šířku.

Ovládání se odehrává následujícím způsobem:

 • Tahem doleva nebo doprava můžete přepínat mezi plným (se všemi údaji) a zjednodušeným pohledem (ukazuje pouze rychlost).
 • Tahem nahoru nebo dolů lze měnit režim HUD (zrcadlení) a běžné zobrazení.

  Zrcadlové zobrazení pro HUD

  Zrcadlové zobrazení pro HUD

 • Stiskem tlačítka vedle počítadla kilometrů můžete přepínat mezi třemi nezávislými měřeními vzdálenosti.
 • Dlouhým stisknutím tlačítka s hodnotou rychlosti nebo délky trasy provedete reset.
 • Dlouhým stiskem jednotky rychlosti budete volit mezi km/h, mph či knotech.

  Volba jednotek rychlosti

  Volba jednotek rychlosti

 • Když v režimu okna stiskněte ikonu DigiHUD, přepnete program do režimu zobrazení celé obrazovky. Přetažením za roh lze měnit velikost, tažením pak pozici okna.
 • Všechny hodnoty lze resetovat dlouhým stisknutím tlačítka “PAUSE RESET”.

  Reset všech naměřených hodnot

  Reset všech naměřených hodnot

 • Klepnutím do volné plochy vyvoláte kontextovou nabídku.

V plnohodnotném režimu je připraveno následující rozložení informací:

 • V levém horním rohu aktuální čas.
 • V pravém horním rohu tři počítadla vzdálenosti, mezi kterými lze přepínat klepnutím. Dlouhým podržením aktuální počítadlo vyresetujete.
 • Pokud má aplikace dostatek informací, zobrazuje pod těmito údaji kompas – přesněji řečeno směr pohybu.
 • Uprostřed vpravo je největším písmem zobrazena rychlost a jednotky. K vidění je také ukazatel stavu baterie.
 • Vlevo dole je maximální dosažená rychlost. Dlouhým podržením ji můžete vymazat.
 • Vpravo dole je průměrná rychlost. Opět ji lze vymazat dlouhým tapnutím. Vedle je tlačítko pro reset všech údajů.

Co najdete v kontextové nabídce?

 • Exit DigiHUD – ukončení aplikace.
 • Window/Background mode – přepnutí do režimu v plovoucím okně.
 • HUD view – přepnutí do režimu, ve kterém lze promítat údaje do čelního skla.
 • Speed Unit – jiná cesta pro nastavení jednotek rychlosti.
 • Set Warning Speed/Sound – nastavení rychlosti, při jejímž překročení zobrazí aplikace údaj červeným písmem, případně upozorní zvukem.
 • Brightness – nastavení úrovně podsvícení obrazovky (zejména při promítání do skla jako HUD doporučujeme nastavit maximální).
 • Display color – nastavení barvy číslic. Na výběr je deset možností, případně si uživatel může “namíchat” vlastní odstín.
 • Lock screen rotation – jak jsme si řekli výše, aplikace přizpůsobuje zobrazení orientaci zařízení. Pokud chcete toto chování změnit, můžete otáčení zamknout.
 • Display Preferences – v této sekci si můžete zapnout a vypnout položky, jež budou zobrazovány.
 • Statistics – statistiky, obsahující stav všech tří počítadel, maximální a průměrnou rychlost.

Resumé

Budeme-li hodnotit funkci promítání informací do čelního skla, dojdeme k prakticky stejným závěrům, jako v případě Sygic Head-up Display: kvalita zobrazení závisí na mnoha faktorech, jako jsou vzdálenost zařízení od čelního skla, sklon a především okolní podmínky. Ve dne za jasného slunce jsou sice údaje čitelné, nicméně ve srovnání s palubním HUD například ve vozech BMW ne tak kontrastní. V noci a při zatažené obloze je situace citelně lepší.

Aplikace je sama o sobě jednoduchá a poskytuje asi vše, co bychom od ní očekávali. Uživatelské rozhraní je snadno pochopitelné, ale prospěla by mu lokalizace a možná i trochu aktuálnější prostředí, odpovídající posledním trendům. Kladně hodnotíme skutečnost, že aplikace je zdarma a bez reklamy. Placená verze Pro za 45 Kč se odlišuje širšími možnostmi.

DigiHUD Speedometer si zatím stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka 4,2 svědčí o jejich převažující spokojenosti. 1,1 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a novějším. Za spokojené uživatele citujme závěrem komentář Radovana Vlka, který v Obchodě Play udělil nejvyšší možné hodnocení: “Dobrá appka. Obzvlášť, když nefunguje tachometr v autě. :) Ještě by to chtělo 3 úrovně nastavení “speed warning” (50, 90, 130 km/h) a lepší reakci na změnu rychlosti (ale to je asi záležitost GPS) a bylo by to dokonalé… Hlavně nepřidávat reklamu. Díky. ”

DigiHUD Speedometer
DigiHUD Speedometer
Developer: James Moss
Price: Free
 

Komentáře

SeppWinkler

SeppWinkler

28.5.2015 12:13

Chcelo by to ešte doplniť nejaké informácie o vhodných držiakoch, ktoré takéto zobrazovanie umožňujú. Ja som skôr skeptický, nikdy som to neskúšal a bez držiaka to asi ani u mňa nepôjde, telefón by mi pod oknom na palubnej doske nedržal. Myslím si, že to zobrazenie musí byť cez deň takmer neviditeľné a v noci síce viditeľné, ale dosť deformované. Máte s tým niekto skúsenosti?

Brabouk.2

z aplikace
28.5.2015 12:23

Zkušenost mám z navigace Sygic, která odporuje HUD. Na palubku umístíš nanopodložku, na ní telefon a jedeš. Obraz se ti zrcadlově promítá na čelní sklo. V noci je čitelnost perfektní, ale přes den je to nepoužitelné. Provozování na zařízení Nexus 4

Jan Záva

Jan Záva

28.5.2015 12:25

Android je dobrý jen na podobné blbosti. Na App Store se tolik balastu nedostane!

Robertrob

robertrob 0

z aplikace
28.5.2015 12:28

A proto mám android bo na App Store toho fakt moc není :-D

Zdeněk

Zdeněk

28.5.2015 12:43

HUD rychloměr jsem otestoval s programem SpeedView. V noci jako pomůcka k udržování (dodržování) rychlosti je celkem použitelný a pro fandy i atraktivní. Stačí nanopodložka a napájecí kabel a lze s ním absolvovat noční tůry s evidentně vyšší bezpečností jízdy než s normálním svítícím tachometrem.

Jako každý GPS tachometr v telefonu má zásadní omezení:
1. Jas displeje telefonu – tak jako na něm nic neuvidíte za slunka, tak nic neuvidíte za dne ani odrazem ve čelním skle.
2. Prodleva měření – každé měření pomocí GPS má jisté zpoždění, jako byste měřák za vozidlem táhli na gumě. Při zrychlování máte nižší hodnotu okamžité rychlosti, při brzdění zase vyšší. Všimněte si, jak po zastavení rychlost neochotně padá k nule. Ale malá hodnota rychlosti v klidu pár desetin km/hod. se přičítá “fluktuaci GPS”, což je vlastnost daná přirozenou chybou systému.
3. Výpadky GPS v složitých příjmových poměrech a občasné hrabání se Androidu v systému telefonu způsobuje krátkodobé “zamrznutí” rychlosti na jedné hodnotě a pozdější bleskové dopočítání za rychlé změny čísel na displeji.

Osobně ale varuji před zobrazením nadměrného množství údajů na displeji. Naprostá většina je jich při jízdě zbytečná a podle mého názoru nebezpečná. Preferuji displej pouze s číslicí rychlosti. Vidím vozovku a znám rychlost. Vyzkoušejte! Zdeněk

Karel

Karel

28.5.2015 16:57

Pokud chcete funkční hardware, potom zkuste Navdy:
http://www.navdy.com/6nEOLPgV
Ještě stále je produkt ve fázi testování, ale rozhodně nabízí zajímavější funkce – při napojení na počítač auta i otáčkoměr atd. Navíc ovládání pomocí gest.

Lakome

z aplikace
28.5.2015 20:03

Nevim či né.

pds

29.5.2015 9:57

myslím si že HUD ktorý neukazuje aj navigáciu je uplne zbytočný. rychlosť predsa vidíš na tachometre, čas tiež+-, pokial to nedokáže ťahať údaje z auta(OBDII-palivo-teploty…) je to oničom.

SeppWinkler

SeppWinkler

29.5.2015 11:57

Díky všetkým za doplňujúce informácie :)

Radek

Radek

29.5.2015 17:00

Tady ale rozhodne nejde o projekci, ta funguje uplne jinak a na sklo se ani dost dobre promitat neda, pokud neni nejak zmatnene. Je to jen odraz toho displaye v okne, podobne jako v zrdcadle.

mercenary

7.6.2015 7:38

Mám SYGIC který mě upozorní na překročení rychlosti a to mi stačí

DigiHUD Developer

DigiHUD Developer

26.7.2015 15:30

A very comprehensive review of DigiHUD and I’m pleased to see that you liked the app overall!

The problem with using phones as Head-Up Displays is, as you point out, that they are just not bright enough for a usable daytime image. Using the feature at night in my car it’s perfect in it’s function, however the laminated glass of the windscreen causes a slight double image, but this can be removed using a semi-transparent film like that bundled with some dedicated HUD units.

The speed does lag behind your actual speed on phones and tablets because of the slow (~1/sec) update speed. With an external Bluetooth GPS receiver running at 10 updates per second there is no lag at all and will keep up with your car speedometer.

RSS (komentáře k článku)