Který operátor má se 4G nejlépe pokryté dálnice a železnice?

4G LTE pokrytí železnice dálnice ČR

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dokončil analýzu přítomnosti mobilního 4G/LTE signálu pro jednotlivé dálnice, vlakové tratě a rychlostní komunikace. Při měření šlo o ověření splnění rozvojových kritérií týkajících se pokrytí těchto míst, k jejichž splnění se v roce 2014 zavázali operátoři, kteří uspěli ve výběrovém řízení na volné kmitočty v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Měření ukázalo, že společnosti své závazky s ohledem na dotčené oblasti splnily, nicméně problém přetrvává u signálu uvnitř železničních vozů.

Všichni tři síťoví mobilní operátoři v době měření splňovali podmínky rozvojových kritérií pro pokrytí železnice, kde bylo dosaženo požadované 80% úrovně pokrytí. Stávající problém se signálem ve vlacích ČTÚ doporučuje řešit instalací tzv. opakovačů. U pokrytí dálnic a rychlostních komunikací byly rovněž splněny podmínky rozvojových kritérií. Zde šlo více než 90% pokrytí u všech komunikací. Na základní přehled naměřených hodnot po jednotlivých operátorech se můžete podívat do přiložených tabulek.

Myslíte si, že by měl být minimálně 4G/LTE signál na více místech? ČTÚ souhlasí. “Jsme si vědomi toho, že naprostá většina operátorů splnila závazky minimálním možným způsobem a že vzhledem k překotnému vývoji telekomunikačního trhu už dnes dřívější kritéria mohou být vnímána jako nedostatečná. V aukci 5G byla kritéria nastavena přísněji”, uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková. Pokud vás zajímají detaily, můžete si prohlédnout podrobné výsledky a také jejich vizualizace.

Která místa na těchto trasách považujete za zanedbaná?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)