Menu

CyanogenMod končí se šifrovanými „textovkami“ WhisperPush

cyanogenmod_icoico

Když vývojáři alternativní ROM CyanogenMod přišli v roce 2013 s projektem šifrované komunikace WhisperPush, vkládali jsme do tohoto plánu velké naděje (viz článek CyanogenMod nasazuje šifrované „textovky“ WhisperPush). Jeho výhodou mělo být, že k bezpečné komunikaci mohl uživatel použít prakticky jakýkoli program pro zasílání zpráv, neboť WhisperPush funguje jako prostředník (či chcete-li „vrstva“) mezi aplikací a službou pro posílání SMS.

Bohužel 19. ledna vývojáři oznámili, že končí s podporou vlastní realizace bezpečného protokolu pro zasílání zpráv vyvinutého Open Whisper Systems. Definitivním termínem ukončení má být 1. únor 2016, kdy bude služba zastavena i na straně serveru.

Jak to bylo s bezpečnými zprávami v ROMce CyanogenMod

Připomeňme, že WhisperPush automaticky šifruje textové zprávy odeslané mezi dvěma uživateli ROMky CyanogenMod, nebo aplikace TextSecure. Funkce se poprvé objevila v CyanogenModu 10.2 díky práci vedoucího inženýra Open Whisper Systems Moxie Marlinspikea. V průběhu času se ale vynořila celá řada problémů, souvisejících zejména s registracemi uživatelů či lokálními omezeními. Později docházelo k dalším změnám, jejichž implementace do ROMky by stále náročnější.

Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems

Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems

Alternativou může být aplikace Signal, nabízející kombinaci TextSecure (šifrování textu) a RedPhone (šifrování hlasu) bez ohledu na použitou platformu. Samozřejmě lze tento program instalovat i na telefony s ROMkou CyanogenMod, jakož i na jakékoli jiné.

WhisperPush tak není k dispozici v testovacích sestaveních CyanogenModu 13,0, postavených na Androidu 6.0 Marshmallow. Uživatelům na verzi 12.1 a starší bude zobrazována informace o zastavení služby k 1. únoru. Po tomto datu budou odesílané zprávy procházet nativní službou, a budou tak odeslány jako běžné SMS.

Zdroje: Android Police a CM.

Komentáře

Trip

z aplikace
21.1.2016 15:07

To je jasné, jde o celosvětovou bezpečnost. A tohle by napomáhalo spíš teroristům.

Faktuzorigamaxik

21.1.2016 17:59

Teď ještě zrušit samotný CM a systém Android bude moci konečně vzkvétat.

Googler

z aplikace
21.1.2016 19:08

Faktuzorigamaxik: Souhlasím, CM bych zrušil, ale až v té době kdy bude v klasickém Androidu možnost měnit „témata“ jako je to u CM.

Lukáš Kymla

z aplikace
21.1.2016 22:21

Temata je to posledni co bych od CM bral jako inovaci. Ale pro nekoho je dulezite ze je to v oblibene barve, ostatni parametry nejsou důležité :-)

Nathaniell

z aplikace
22.1.2016 16:16

Faktuz: Rekl bych, ze je to spise uplne naopak. CM je to nejlepsi, co Android potkalo. Nejak nechapu tve tvrzeni, Android muze vzkvetat at CM je nebo neni.

Faktuzorigamaxik

22.1.2016 20:08

Nathaniell: Ne, nemůže vzkvétat. CM je jednou z příčin, proč je vývoj systému Android pomalejší než by bylo vhodné.

Mis012

z aplikace
22.1.2016 20:47

Faktuz… Jako priznivce ochrany soukromi by te mel cayenogenmod spis zajimat.. Rebelove jsou rebelove kvuli presvedceni, ne proto ze jdou vzdy proti vetsine bez zajmu neco zmenit

RSS (komentáře k článku)