Kdo nabízí nejlepší připojení či tarify? ČTÚ spustil vlastní srovnávač služeb

ČTÚ srovnávač služeb elektronických komunikací

Také vám na českém internetu chyběl nějaký velký srovnávač, který by proti sobě zvládl přehledně postavit nabídku českých operátorů a dalších poskytovatelů služeb elektronické komunikace? Nám teda ano, už dlouhé roky. Ta chvíle nyní konečně nastala a přišla téměř bez ohlášení. O realizaci se přitom postarala instituce nejpovolanější – Český telekomunikační úřad. Od 1. března 2021 ČTÚ spustil vlastní srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací.

ČTÚ srovnávač služeb elektronických komunikací

Srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací v podání ČTÚ

Na adrese srovnavac.ctu.cz může spotřebitel porovnat ceny a parametry služeb mobilního volání, SMS a dat a mobilního internetu. Od dubna přibudou k porovnání služby volání v pevném místě, internetu v pevném místě a placené televize. V testovacím pilotním provozu poběží srovnávač až do května 2021. Přehledné informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb. Ti také ručí za jejich správnost. V nabídce je již teď možné najít nejen velké hráče, ale i jména soukromých podnikatelů a menších či méně známých firem.

ČTÚ srovnávač zadání náhled

Spotřebitelé si mohou na základě zadaných parametrů (výše spotřeby, požadovaného typu smluvního závazku atd.) vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu. Poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, nakolik jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli. Cílem srovnávacího nástroje je tedy i dynamičtější rozvoj trhu elektronických komunikací prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb. Dočkat bychom se tedy časem snad mohli i snižování cen.

výsledky srovnání náhled

„Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí,“ uvedla předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková. ČTÚ vytvořil a provozuje srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací na základě povinnosti, kterou mu ukládá zákon. Nástroj je bezplatný a nekomerční. Pro zobrazení dat tedy není nutné zadávat jakékoli kontaktní údaje.

Jak často porovnáváte nabídky telekomunikačních služeb?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)