Čtení myšlenek už je možné: AI dokáže zachytit mozkové signály a převést je na řeč

cteni myslenek mozek umela inteligence

Technologie čtení myšlenek se neustále posouvá kupředu. Nyní se vědci z Kolumbijské univerzity pochlubili umělou inteligencí, která dokáže číst mozkovou aktivitu člověka a následně ji přeložit do mluvené řeči. S nadsázkou by se dalo říct, že již roboti dokážou číst myšlenky lidí. I když samozřejmě to není tak jednoduché a ještě je potřeba mnoho let vývoje k dokončení.

Čtení myšlenek s pomocí AI: Robot dokáže převést mozkové vlny na řeč

Zajímavé je na tom to, že se využívají stejné neuronové sítě, strojové učení, algoritmy pro hluboké učení a technika, která pohání hlasové asistenty od Googlu, Amazonu nebo třeba Applu. O nové technologii informoval vědecký časopis Scientific Reports. Samotní vědci, kteří za projektem stojí, vidí velký potenciál v tom, že by mohli umožnit jednodušší dorozumění těm, kteří ztratili schopnost mluvit. Místo toho by mohli jen pomyslet na slova a AI by za ně mluvila.

cteni myslenek

Když mluvíme, tak se náš mozek „rozsvítí“ a vysílá elektrické signály. Tyto signály už se dlouho dobu dají zachytit, problém ale je v jejich dekódování. Čím dál tím více se ale vědci dostávají k tomu, že dokážou přiřadit jednotlivé signály k určitým slovům. Jelikož jde o obrovské množství dat, vědcům. pomáhá strojové učení. Od podobné kvality mluvení, kterou znáte třeba z překladače Google se nicméně ještě nedá vůbec mluvit. I tak jde o obrovský krok dopředu.

cteni myslenek ai

Novou technologii předvedli na počítání. Lidé přes reproduktory poslouchali počítání od nuly do devítky, zatímco vědci zaznamenávali mozkové vlny. Ty se následně přenesly do vokodéru známém jako WORLD. Pomocí speciálního algoritmu, strojového učení a AI zanedlouho dokázal vokodér zopakovat myšlenky lidí v podobě řeči. Poslechnout si to můžete níže. Není to sice dokonalé, ale minimálně srozumitelné. Stále se ale musí brát v potaz, že jde o pouhé myšlenky, které AI dokázala předělat na mluvený projev.

 

Tým, který stojí za projektem se do budoucna chce zaměřit na to, aby AI dokázala rozpoznat slova jen když si člověk představí mluvení. Zároveň je spousta práce na vylepšení, aby čtení myšlenek fungovalo i na složitější slova a celé věty tak, aby to bylo srozumitelné. Nakročeno mají také k tomu, aby jednoho dne byly k dispozici mozkové implantáty, které umožní lidem po ztratě řeči se vrátit do plnohodnotného života.

Rozuměli jste jednotlivým číslům, které AI dokázala přečíst z myšlenek?

Zdroje: cnet.com, columbia.edu

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)