Menu

Čtenáři doporučují: Pět nejlepších klávesnic

Před dvěma týdny jsme v rámci našeho pravidelného cyklu “SvětAndroida doporučujepřinesli přehled osmi klávesnic, které doporučili redaktoři našeho serveru. Konkrétně se jednalo o Smart Keyboard PRO, SwiftKey X (Phone), Hacker’s Keyboard, SlideIT, MultiLing Keyboard, Thumb Keyboard (Phone/Tablet), iPhone Keyboard Emulator FREE a SwiftKey Tablet X. Jak se již pomalu stává zvykem, na konci článku dostali prostor čtenáři, aby nominovali další klávesnice, jež se v redakčním výběru neobjevily.

Minulý týden proběhla uzávěrka a vyhodnocení. Ze čtenářských hlasů jsme nejprve vyřadily ty, které nominovaly některou z klávesnic zmíněnou v článku, a následně pak klávesnice, které není možné stáhnout z Android Marketu (věříme například nejmenovanému čtenáři, který za nejlepší považuje hardwarovou klávesnici svého telefonu, leč ostatním takové doporučení příliš nepomůže). Do finále a tím pádem do tohoto přehledu pak postoupilo pět klávesnic, jež jsme seřadili podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu čtenářů, kteří klávesnici nominovali,
  2. v případě shody podle hodnocení v Android Marketu (od nevyšší známky),
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení.

Nuže, pojďme se podívat na další klávesnice, kterými můžete vylepšit uživatelský komfort při psaní na telefonu.

GO klávesnice

Téměř polovina nominací patřila klávesnici z dílny GO Dev Teamu, do jehož portfolia dále patří například vynikající aplikace pro správu textových zpráv GO SMS Pro, alternativní GO Launcher Pro, pokročilý správce kontaktů GO Contacts a další produkty.

Na této klávesnici čtenáři nejčastěji oceňovali podporu skinů, kvalitní český slovník T9, nulovou cenu a možnosti konfigurace. Nejvíce se z hlasujících rozpovídat Adam Kováč, který svou nominaci zdůvodnil takto: “S klávesnicí Go Keyboard jsem spokojen především kvůli velké míře přizpůsobitelnosti, kde máte na výběr z několika skinů (témat; některá témata jsou placená), které nejen že změní vzhled klávesnice, ale občas i její funkce. Píše se na ni velmi pohodlně a rychle, obsahuje kvalitní český slovník T9 a jako bonus je zcela zdarma :)”

V podobném duchu se nesly i další uživatelské zkušenosti. Pro čtenáře s nickem flingoush se klávesnice GO stala jasnou volbou. “Po vydařených aplikacích jako GO Launcher či GO SMS Pro opět přišli s něčím, co používám denně. Časté aktualizace, široké možnosti nastavení a neustálé přidávání témátek. A to vše zdarma:)” Podobně to vidí i zdenekstary, který navíc oceňuje šikovné rozložení kláves.

Ded3k kromě již zmiňovaného slovníku T9 chválí klávesnici za “Tlačítko pro smailíky, nabídku spousty skinů a přepínání QWERTZ/QWERTY.” Edisonovi pak vzhledově připadá jako SwiftKey X.

Sami autoři zdůrazňují celou řadu kladů: kromě predikce slov v mnoha jazycích a s tím související podporou nejrůznějších rozložení kláves zmiňují například jednoduchou změnu skinu a pozadí, import jmen a textů SMS do slovníku a podporu jednoduchých gest. Celkem je podporováno 27 jazyků, mezi kterými nechybí čeština a slovenština.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Pavelos nás upozornil na novou funkci, která může být pro ostatní zajímavá: Go Keyboard nově podporuje zadávání textu Swype stylem (tedy tahem prstu mezi písmeny).

GO klávesnice

GO klávesnice

 

 

GO klávesnice
GO Dev Team
Verze0.4.2 (12. 8. 2011)
Velikost3,6 MB
1.6+


Zdarma

Keyboard from Android 2.3

Android 2.3 Gingerbread přinesl, kromě mnoha dalších vylepšení a funkcí, také inovovanou klávesnici. Pokud se vám líbí, ale máte starší verzi operačního systému, není problém si ji stáhnout z Android Marketu.

Čtenář s přezdívkou patlen používá tuto klávesnici od prvních verzí a oceňuje, že: “Umožňuje nastavovat velikost polí okének a spousty jiných “vychytávek”” Dietrich Revický pak touto klávesnicí nahradil výchozí klávesnici, jež je součástí HTC Sense: “Nakolko pouzivam ROM so Sense ta klavesnica nie je velmi presna. Preto som si stiahol Key z Android 2.3, ktora je presnejsia a vzhladom pre mna naj klavesnica.”

Ke klávesnici je možné stáhnout jazykové balíčky, čeština a slovenština v nabídce nechybí. Klávesa pro rychlé vkládání smajlíků je k dispozici po dlouhém stisku Enteru. Autoři dále jako klady uvádějí podporu více doteků, automatické opravy, nebo převod řeči na text. Můžete si také koupit placenou verzi “Plus,” která přidává šest témat, možnost nastavit intenzitu vibrování, větší možnosti nastavení vzhledu a volitelné skrytí tlačítek s čárkou a tečkou.

Keyboard from Android 2.3

Keyboard from Android 2.3

 

Keyboard from Android 2.3
Steven Lin
Verze1.0.15.2 (24. 4. 2011)
Velikost1,7 MB
2.2+


Zdarma


mailové zprávy nebo APP

Perfect Keyboard

“Perfektní klávesnice” sice dostala jen jednu nominaci, nicméně díky skutečně vysokému hodnocení v Android Marketu (verze Free 4,4 a placená dokonce 4,6/5) se umístila v našem přehledu na třetím místě. Čtenář Neonik se, bohužel, o kladech tohoto produktu příliš nerozepsal a jako hlavní plus zmínil možnosti nastavení.

Autoři pak zmiňují vlastnosti, které bychom víceméně očekávali: podporu více doteků, uživatelské slovníky, možnost použít slovníky z AnySoftKeyboard, automatické opravy, převod řeči na text, možnost nastavení intenzity vibrační zpětné odezvy, nebo rychlý přístup k smajlíkům dlouhým podržením klávesy Enter. Nastavit lze dokonce takové detaily, jako je výška kláves, velikost textu a jejich rozestupy. Odsunutím klávesnice do strany lze pak přepínat mezi plnohodnotnou QWERTZ/Y klávesnicí, nebo maticí s 3×3 či s dvěma písmeny na klávesu. Podporováno je 27 jazykových mutací včetně české a slovenské ve více než třiceti rozloženích.

Placená verze pak přidává podporu skinů, gest, zkratek a několik dalších rozšíření.

Perfect Keyboard

Perfect Keyboard

 

Perfect Keyboard

Perfect Keyboard

 

Perfect Keyboard

Perfect Keyboard

 

 

Perfect Keyboard Free
Perfect Keyboard
Verze1.0.4 (24. 8. 2011)
Velikost2,1 MB
2.2+


Zdarma


46,50 Kč

AnySoftKeyboard

AnySoftKeyboard doporučil čtenářům Martin Bodlák, jehož způsob používání je ale trochu netradiční. “Mám Motorolu Milestone s hardwarovou klávesnicí a AnySoftKeyboard má některé příjemné funkce právě pro hw klávesnici. Je to velmi praktické: když chci napsat písmenko s diakritikou, nemusím použít displej, ale opakovaným stisknutím klávesy se mi střídají písmenka s háčky a čárkami, která se používají v češtině. Samozřejmě pro ni existuje český balíček (klávesnice, tuším snad i nějaké slovníky, ty ale nepoužívám),” vzápětí ale dodává: “Ovšem má i nějaké chyby, a autor není příliš komunikativní :(.”

Klávesnice, jak jste patrně logicky usoudili z výše řečeného, podporuje celou 28 jazyků formou jazykových balíčků; 4eština ani slovenština v nabídce nechybí. Z dalších vlastností jmenujme podporu více doteků, doplnění uživatelského slovníku o jména z kontaktů a gesta. AnySoftKeyboard nabízí široké možnosti nastavení a konfigurace, díky čemuž si ji každý může vyladit přesně podle svých představ a potřeb. Nesporným plusem je, že autor nabízí tuto klávesnici bez jakýchkoli omezení zcela zdarma.

AnySoftKeyboard

AnySoftKeyboard

 

AnySoftKeyboard

AnySoftKeyboard

 

 

AnySoftKeyboard
Menny Even Danan
Verze20110815-looks-like-a-rock (23. 8. 2011)
Velikost1,4 MB
1.5+


Zdarma

Keypurr Keyboard

Poslední klávesnicí, která se probojovala to “TOP 5” je nepříliš známá (podle Android Marketu počet stažení ještě nedosáhl ani pěti tisíc stažení) Keypurr Keyboard. Bohužel není zdarma a to ani v omezené zkušební verzi, ale na druhou stranu: cenu 2 dolary lze považovat za symbolickou.

Netradiční produkt zaujal čtenáře s nickem Frozen, který svou nominaci zdůvodnil: “Tato klavesnica ma zaujala z dovodu ze sa jedna o kompaktnu klavesnicu zo zvlastnym dizajnom, stylom pisania ktora ma vybornu predikciu a autokorekciu. Odporucam pre QVGA displeje. Na klavesnici sa pise rychle a odozva je vyborna. A za cenu 1.38 eur to stoji.”

Netradiční rozložení s bezmála dvakrát většími klávesami ostatně hned na prvním místě zmiňuje také sám autor. Je ale jasné, že na tak rozdílné rozložení je nutné si nějaký čas zvykat. Ostatně pokud byste zjistili, že vám Keypurr Keyboard nevyhovuje, máte třicet dnů na to, abyste e-mailem požádali o vrácení investovaných peněz.

Z dalších vlastností jmenujme přepínání rozložení pomocí gest, učení slovníku z adresáře, tucet uživatelsky definovatelných kláves a podporu zkratek.

Keypurr Keyboard

Keypurr Keyboard

 

Keypurr Keyboard

Keypurr Keyboard

 

Keypurr Keyboard
Keypurr Technologies Inc.
Verze3.1.1 (17. 6. 2011)
Velikost3,0 MB
1.6+


33,37 Kč

 

Komentáře

MoB

MoB

1.9.2011 8:18

K AnySoftKeyboard – proč myslíte, že je to netradiční použití? Bohužel na hardwarovou klávesnici zrovna Motorola (nevím jak jsou na tom ostatní výrobci a jejich telefony) moc nemyslela a pak je třeba stahovat a doinstalovávat… A právě ta vychytávka u AnySoftKeyboard je pro mě zásadní, protože dělá hw klávesnici teprve dobře využitelnou. A propos, co jiní čtenáři, neměli by také nějaké podobné tipy? Hw klávesnici určitě používá docela dost lidí…

Pavelos

Pavelos

1.9.2011 8:29

Aktualizoval bych článek o zajímavou novinku: Go Keyboard nově podporuje zadávání textu Swipe stylem. Po této aktualizaci už mi skoro nic nechybí :-)

HUdasp

HUdasp

1.9.2011 8:33

Dosti mi ve výčtu chybí Smart Keyboard Pro. Nemám jí co vytknout, ačkoliv je placená. Ale Go Keyboard zkusim, to Swype mne docela láká, nicméně nativní Swype moc rychlosti nepobral.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.9.2011 8:43

To: MoB
Mně to prostě připadalo netradiční :) Domníval jsem se, že mobily s HW klávesnicí prostě SW klávesnici nepotřebují (tedy přinejmenším v případě, kdy se HW klávesnice aktivuje/vysune).

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.9.2011 8:43

To: Pavelos
Moc děkuji za echo. Jdu to přidat :)

Aleq

Aleq

1.9.2011 8:45

Doporucuju jeste HTC Ime MOD – customizovatelna klavesnice z HTC Sense. Chybi mi jen snadne prepinani jazyku.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.9.2011 8:49

To: HUdasp
Viz začátek článku: “Před dvěma týdny jsme v rámci našeho pravidelného cyklu „SvětAndroida doporučuje“ přinesli přehled osmi klávesnic, které doporučili redaktoři našeho serveru. Konkrétně se jednalo o Smart Keyboard PRO,” ;)

MoB

MoB

1.9.2011 8:51

To: Karel Kilián
To je právě ten problému hw klávesnice. Výrobce má “fajfku” u položky hw klávesnice, ale podporu pro jiný jazyk než angličtinu zkrátka nedá. BTW, opravdu by mě zajímalo, jak je na tom se svými modely HTC – ti taky mají hw klávesnici, je třeba v základu podpora pro jiné jazyky, např. češtinu?

master.qwerty

master.qwerty

1.9.2011 9:42

Zkousel jsem “GO klávesnice” na mem HTC Wildfire, ale prislo mi ze to mnelo pomalou odezvu. Ted pouzivam “Keyboard from Android 2.3” a sem maximalne spokojeny.

Aleq

Aleq

1.9.2011 10:25

Doplneni k HTC Ime Mod – snadne prepinani jazyku tam je. V zasade pokud mate radi klavesnici ze Sense, vyhledejte si na webu HTC Ime Mod kitchen a tam si ji muzete vizualne upravit k obrazu svemu. A na zarizeni ma pak asi 100x vic nastaveni. Treba i vynechavani hacku v sms.

zooomek

zooomek

1.9.2011 10:57

to Aleq: Prosím link na HTC ime MOD, hledal jsem na marketu a tam jsem nenašel. :-)

!Andrew!

!Andrew!

1.9.2011 11:02

já mám swift key a nemůžu si stěžovat

HUdasp

HUdasp

1.9.2011 11:30

Karel Kilián – Á sorry, moje chyba. Já tyhle plky na začátku nečtu a přesouvám se hned k věci;-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.9.2011 12:20

To: HUdasp
Jasné, v pohodě :) Často to dělám také tak…. ;)

John

John

1.9.2011 22:37

Docela lituji nedávno zakoupené klaviatury Swiftkey X. Slovník oproti Go klávesnici nestojí za nic a “swype” styl na který jsem si docela zvykl také neumí. Další přednosti o klávesky zmíněny v článku.

aldabubo

aldabubo

4.9.2011 11:40

Já jsem zakoupil PerfectKeyboard, protože pro moje velké prsty je i na SGS naprosto nejlepší. Umí totiž nastavit velikost kláves a jejich rozestupy. To je zcela brutální vychytávka. Používal jsem ji i na Wildfiru, kde to bylo potřeba ještě více. Nemůžu hodnotit slovníky, protože je nepoužívám, ani nápovědu slov, prostě jsem zvyklý jen psát a všechno vyťukávat, swype mi nesedí, tudíž tato klávesnice je pro mě No.1 !!!

Uni

Uni

5.9.2011 10:10

já doporučuji HW klávesnici (HTC Desire Z), naprostá kontrola nad zadávaným textem i v pohybu, snadná dostupnost často používaných znaků, copy&paste,…..:-)

Helle

Helle

7.10.2011 4:25

Už na WM jsem používal SlideIt.Mě vyhovuje daleko nejlépe a pokud se týká rychlosti psaní, tak si myslím, že bych v soutěži s kýmkoliv, kdo píše všemi zde uvedenými klávesnicemi suverénně zvítězil.
Na tabletu ale používám Perfect keyboard.

Nellie

Nellie

26.2.2012 10:04

Dobrý den, potřebuju instalovat diakritiku do perfect keyboard nebo do Go keyboard, je to jedno. Hledala jem to tam všude, ale za boha nemůžu najít… Ž Š Č .. A takové..Nevíte, kde to tam je v tom nastavení?

katka

katka

13.12.2013 15:02

Tak já po 3 dnech hledání narazila na TouchPal. Doporučuji všem, kdo jsou zvyklí psát postaru s T9. Ale i ostatním – je tam samozřejmě i QWERTY a QWERTZ. Dá se po libosti nastavovat vzhled klávesnice, jazykové možnosti, vlastní slovník funguje bezvadně, čeština je samozřejmostí a slovní zásoba velká. Navíc se dá vlastní slovník přenést z esemesek, twiteru apod, případně uložit na SD kartu a přenést pak případně na jiný přístroj. Jásám :-)

katka

katka

13.12.2013 15:05

Naopak GO Keyboard hrůza – T9 vůbec nefunguje, při rozložení 3×4 píše furt samý čísla, nejde to změnit.

RSS (komentáře k článku)