TOPlist

Čtenáři doporučují: 8x nejlepší navigace

ctenari_navigace_ico

Před dvěma týdny jsme vám přinesli přehled šesti navigací, se kterými jezdí redaktoři našeho portálu. Čtenáři měli sedm dní na to, aby tuto sbírku rozšířili a pomyslné počítadlo se nakonec zastavilo na osmi kouscích. Drtivá většina doporučených aplikací je zdarma, funguje bez nutného připojení k Internetu a žádná nemá horší hodnocení než 4,0. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké navigace mají pozitivní hodnocení v naší čtenářské obci!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Během nominačního týdne jsme obdrželi 24 nominací, nicméně rekordní počet jsme museli škrtnout. Konkrétně se jednalo o hlasy pro aplikace Sygic (6x) a Waze (4x), které byly zařazeny již v redakčním přehledu. Nakonec nám tedy zůstalo 14 hlasů pro osm aplikací.

Jaké navigace nominovali redaktoři?

Redaktoři našeho portálu před dvěma týdny doporučili těchto šest navigací:

GPS Navigace BE-ON-ROAD

Nejvíce nominací v tomto kole získala aplikace GPS Navigace BE-ON-ROAD, čímž se stala vítězem. Nejvíce se na její obhajobu rozepsal David Šmíd: „Je to v podstatě Sygic Lite s OpenStreetMap. Firma Bzing provedla zajímavou věc. Vzala aplikaci „Be-On-Road“ (cz.aponia.bor3), přejmenovala ji na „Offline maps & Navigation“ (cz.aponia.bor3.offlinemaps) a nahrála ji do Google Play pod novým vývojářským účtem „Navigation.“ Poté pod hlavičkou „Be-On-Road“ umístila úplně jinou aplikaci, jakýsi „Sygic Lite“. Tím jednoduše podědila spoustu výborných hodnocení a skoro 400.000 instalací. Je ovšem otázka, nakolik je toto parazitování na dobrém jménu BOR seriózní. Jinak proti nové verzi BOR (alias „Sygic Lite“) nic nemám, vypadá hezky a používá se dobře. Po nainstalování „Offline maps & Navigation“ mám i starý BOR, takže si nestěžuji.“

Dalším zastáncem je Soukynek, který své doporučení shrnul do čtyř bodů: „1. Je to offline navigace, což potěší každého, kdo nemá data. 2. Spolehlivě navede na místo. 3. Je plně k dispozici s českou lokalizací. 4. Je zcela zdarma. (Za poplatek lze dokoupit profi mapy).“ Poslední nominující Pepik o této aplikací říká: „Výborná navigace s offline mapami. Umí čísla popisná a zatím mne dovedla všude.“

https://youtu.be/DFzlppQygeo

BE-ON-ROAD je tedy ve stávajícím provedení velice podobná placenému Sygicu, vychází však z mapových pokladů QualityMaps. které jsou několikrát ročně aktualizovány. Jako hlavní vlastnosti a funkce vývojáři v Obchodě Play prezentují ve verzi zdarma pěší a automobilovou navigaci, 3D mapy a upozornění na rychlostní omezení. V placené prémiové verzi můžete počítat s naváděním do jízdních pruhů, HUD, varováními před radary či možnost navigovat na souřadnice na fotce.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto, pěšky
  • Cena: zdarma, ale lze pořídit placené mapy
Free GPS Navigation
Free GPS Navigation

Kilometráž – vodácká navigace

Nejen po dálnicích, silnicích, stezkách a ulicích vás mohou provázet navigační aplikace. Co když se třeba chystáte na vodu? Pak by vaším průvodcem mohla být česká aplikace Kilometráž – vodácká navigace. Prvním nominujícím je Honza, který napsal: „V autě Vám tato navigace moc nepomůže, ale pokud jedete na vodu, bude se Vám tento vodácký průvodce a kilometráž hodit. Navigace obsahuje podrobné informace o nejznámějších českých řekách. Najdete v ní informace o jezech (včetně fotek a nákresů), tábořištích, hospodách, obtížnosti, sjízdnosti,…

Aplikace je k dispozici na webu (www.vodackanavigace.cz) i v mobilu, v obou případech zdarma. Na webu je možné plánovat a zvolený úsek si případně vytisknout (pro ty co nechtějí tahat mobil na vodu). Mobilní verze funguje i bez připojení k internetu, kterého na řece obvykle moc není. Díky GPS Vám ukáže Vaši polohu na řece, snadno a rychle zjistíte, co máte před sebou, jak je to daleko, kolik Vás dnes čeká jezů a kde se dá tábořit.“

Dalším uživatelem, který Kilometráž doporučil, je Radek: „Ať tu nejsou jen samé automobilové navigace. Toto je pěkná nová offline kilometráž a navigace pro vodáky. Zatím jsem nezkoušel na vodě (jedeme za 14 dnů), ale vypadá to moc dobře. Obsahuje všechny důležité informace o řece, včetně schémat a fotek jezů, nástupní místa, tábořiště a občerstvení.

Pěkné je, že vzdálenosti neuvádí v říčních kilometrech, ale ukáže vzdálenost od aktuální pozice či od začátku nastavené trasy. Nemusím tedy odčítat říční kilometry jako v klasické papírové kilometráži, když chci vědět, jak je vybraná trasa dlouhá či jak je to daleko k prvnímu jezu. Má také umět ukázat polohu na řece dle GPS, ale to jsem zatím nezkoušel.“

Ve Vodácké navigaci najdete podrobnou kilometráž pro deset nejznámějších českých řek, konkrétně Vltavu, Sázavu, Otavu, Ohři, Lužnici (včetně Nové řeky), Nežárku, Berounku a Orlici (+Tichou a Divokou). V Obchodě Play jsou pak jako hlavní vlastnosti jmenovány:

  • Podrobná kilometráž a průvodce českých řek.
  • Detailní informace o každém uvedeném místě.
  • Více jak 150 přehledných schémat jezů.
  • GPS navigace po řece – kde právě jste, co je před Vámi, jak je to daleko.
  • Informace o aktuální sjízdnosti úseků řeky

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ne
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: vodácká
  • Cena: zdarma

Aplikace má po více než tisícovce stažení průměrnou známku 4,8. Instalační balíček velký 17 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Canoeing navigation
Canoeing navigation

POI pocket

V případě aplikace POI pocket jsme lehce váhali nad jejím zařazením mezi navigace. Typická aplikace, která vás dovede z jednoho místa na druhé, to totiž není. Nicméně je to užitečný pomocník, do kterého si můžete uložit body, na které chcete jít či jet, a následně je využít třeba právě pro vyvolání v navigaci. Proto jsme tento program nakonec ve výběru ponechali a díky dvěma nominacím mu náleží pomyslná bronzová medaile.

Jako první dáme slovo Petrovi, který o POI Pocketu napsal: „Nejlepší doplněk ke všem navigacím. Synchronizuje POI mezi webovou databází a mobilem. POI z mobilu jdou rychle přeposlat do jakékoliv navigace (Waze, Mapy.cz, Locus, Aponia, Here,…).

Příklad použití: Kdekoliv na webu označím adresu nebo GPS souřadnice. Přes plugin se vytvoří POI ve webové verzi POI Pocketu. Ten se synchronizuje s mobilní verzí. Tu otevřu, kliknu na bod a pošlu si ho do Waze navigace a jedu. Velmi pohodlné a rychlé, nemusím nic zadávat v mobilu. Ideální na plánování delších cest, dovolených apod. Pro základní použití je zadarmo, pokud chcete dělat větší POI databáze, je nutné zaplatit.“

Druhým zastáncem je Pavel Kučera: „Dobrá aplikace pro skladování POI (oblíbených bodů) a jejich export do navigací. V počítači si na mapě naklikám body, kam chci jet, ty se mi automaticky přesunou do mobilu a tam je jednoduše pošlu do navigace, kterou právě používám. Jelikož navigace poměrně střídám, je tohle ideální způsob, jak si udržovat své POI a používat navigaci, která mi zrovna vyhovuje.“

Jaké funkce nabídne POI Pocket dle jeho autora?

  • Synchronizace s webovou aplikací, možnost práce offline.
  • Prohlížení informací o POI.
  • Snadné přeposílání POI do dalších mobilních aplikací (autonavigace, mapové aplikace,…).
  • Rychlé vytváření POI z aktuální polohy.
  • Veřejné sdílení POI – možnost odeslat POI komukoliv pomocí mailu či SMS.
  • Podpora tabletů i mobilů – různá rozložení formulářů.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ne
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: sama přímo nenaviguje
  • Cena: zdarma

POI pocket se může pochlubit více než pěti tisíci staženími a průměrnou známkou 4,5. 3,3 MB velký program je možné používat na Androidu 2.3 a novějším.

POI pocket
POI pocket

Magic Earth Navigation & Maps

Poprvé se v seznamu navigací na našem webu objevuje aplikace Magic Earth Navigation & Maps, která dostala dva čtenářské hlasy. První nominující MartinV prezentuje jako hlavní výhody: “

  • offline mapy založené na OSM
  • jednoduché rozhraní
  • průjezdní body
  • pokud je on-line, může vyhledávat cíl na Google
  • placené dopravní informace za pár korun na rok fungovaly perfektně v Itálii, Německu, Rakousku, Slovensku i ČR.“

Čtenář, který se podepsal jako ptófa, je přesvědčen o kvalitách tohoto programu z následujících důvodů: „Jednoduché rozhraní, které nezatěžuje, v offline režimu funguje i plánování tras včetně hlasové navigace, funguje i plánování trasy pro kola a pěší. Velice rychlý výpočet trasy.“

Pojďme se tedy podívat, jak schopnosti a funkce této navigace představují sami autoři:

  • Navigace s asistentem jízdy v pruzích, informacemi o rychlostních omezeních, důležitými značkami a jasnými pokyny.
  • Navádění do jízdních pruhů. Nebylo by hezké vědět přesně, do jakého jízdního pruhu se zařadit? V dostatečném předstihu dostanete instrukce, což přispěje k vyšší bezpečnosti i pohodlí.
  • Podpora plánování tras s více zastávkami.
  • Informace o odbočkách v podobě značek a směrových tabulí.
  • Informace o rychlostních radarech a upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti.
  • Mapové podklady lze stáhnout do zařízení a používat bez připojení k Internetu.
  • Informace o počasí na více než 100 000 místech po celém světě.
  • Více než půl milionu článků z Wikipedie, které lze vyvolat přímo z mapy.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto, kolo, pěšky
  • Cena: zdarma

Po více než 100 tisících stažení má tento program známku 4,3. 23 MB velký balíček můžete použít na Androidu 2.3 a vyšším.

Magic Earth Navigation & Maps
Magic Earth Navigation & Maps

GPS Navigace & Mapy Aponia

Vývojářské studio Aponia původně stálo za navigací BE-ON-ROAD, nyní však nabízí aplikaci pod vlastní značkou. Velkým zastáncem aplikace je Marek P.: „Tuto navigaci používám už 5 let a myslím, že si zaslouží nominaci. Je to česká navigace, ve které si můžete vybrat, jaké mapy chcete požívat (Ceda, Navteq). Velmi se mi líbí dlaždicové menu, kde jsou položky dostatečně velké na ovládání bez nutnosti telefon vytahovat z držáku. Můžete si doma naplánovat trasu i s průjezdními body (průjezdní bod, kolem průjezdního bodu). Má to inteligentní klávesnici, kde se vám postupně vyfiltrují písmena, která nemohou následovat a tak napsání adresy je rychlé. Navigace hlásí i do jakého jízdního pruhu se máte zařadit, na jaké město máte odbočit (návěstidla), dopravní info, čísla silnic a i názvy ulic. Je to offline navigace a tak nepotřebuje na svoje fungování internet. Dají se zakoupit i dopravní informace, kde už je ale zapotřebí připojení k internetu. Pokud jezdíte po Česku a nebo Slovensku, tak vám stačí Ceda mapy, které se dají pořídit za 300 Kč s doživotní aktualizací.“

Dalším příznivcem je Masnemax: „Rozvážím podle ní zákazníkům zboží. Perfektně funguje i offline. Zadám adresu a zatím mě vždy dovedla naprosto přesně na místo.“

I v tomto případě se tedy můžete spolehnout na mapové podklady, které si aplikace stáhne a uloží do zařízení, kde budou dostupné i bez připojení k Internetu. Z funkcí, které vývojáři zmiňují v Obchodě Play, vybíráme:

  • Aplikace je schopna navigovat na PSČ, popisné číslo či adresu v seznamu kontaktů.
  • Hlasové navádění krok po kroku a široký seznam jazyků pro hlasovou navigaci.
  • Zjednodušení složitých křižovatek pomocí označení jízdních pruhů šipkami a silničními ukazateli.
  • Alternativní trasy.
  • Výkonné plánování a optimalizace cest s několika zastávkami.
  • Upozornění na radary. Ukazatel rychlosti s varováním při jejím překročení.
  • Navigace najde nejrychlejší trasu na základě aktuálního dopravního provozu. Při zpoždění vzniklém dopravním provozem najde aplikace automaticky novou trasu.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano, mapové podklady jsou však placení
  • Dopravní informace: ano, placené
  • Podporované trasy: auto, pěšky, vzduchem
  • Cena: placené mapové podklady se zkušební dobou zdarma

Aplikace GPS Navigace & Mapy Aponia má na svém kontě více než půl milionu stažení a průměrnou známku 4,1.

GPS Navigation & Map by Aponia
GPS Navigation & Map by Aponia

Offline maps & Navigation

S jednou nominací odešla z tohoto kola Offline maps & Navigation. Jejím spokojeným uživatelem je Karlos, který napsal: „Jednoduché a jasné zadávání, možnost uložení tras, možnost nastavení průjezdu přes města (po hlavní silnici, nikoliv přes střed města).“

Jak naznačuje už název, jedná se o další navigaci, která ke svému životu nepotřebuje internetové připojení. V Obchodě Play jsou jako hlavní vlastnosti a funkce prezentovány:

  • GPS navigace v režimu offline s offline mapami a bezplatnými aktualizacemi.
  • Hlasová navigace (podporováno 33 jazyků).
  • Připraveno na GPS/Glonass.
  • Upozornění na rychlostní omezení a stacionární rychlostní radary (k dispozici pouze ve vybraných zemích).
  • 3D budovy.
  • Navádění do jízdních pruhů.
  • Rozsáhlá databáze bodů zájmu.
  • Navigace pro chodce, auto, nebo dokonce vzdušnou čarou.
  • Noční režim založený na místním západu slunce.
  • Záznam trasy.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto, pěšky, vzduchem
  • Cena: zdarma

Po pěti milionech instalací má tento program známku 4,2. Instalovat ho můžete na telefony či tablety s Androidem 2.1 a novějším.

V komentářích pod hodnocením napsal uživatel Lockdelfu k pěti uděleným hvězdičkám: „Po prvních dvou dnech spokojen, rychlá, přesně jak píší ostatní, jednoduché nastavení a ovládání, nepotřebujete tisíc různých nastavení, abyste dojeli do cíle. Každá navigace má něco navíc než ostatní, tato je rychlá, jednoduchá a přehledná.“ My u této navigace musíme konstatovat, že na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 byla prakticky nepoužitelná. Podařilo se nám sice stáhnout mapové podklady, ale odezva aplikace byla velice pomalá – leckdy mezi klepnutím na položku a reakcí uplynulo i několik desítek sekund. Kromě toho program opakovaně padal. Na uvedeném zařízení přitom všechny ostatní zde publikované aplikace běžely plynule a bez jakýchkoli problémů.

Offline navigace a mapy
Offline navigace a mapy

TomTom GPS Navigation Traffic

Tradičním tvůrcům navigačních aplikací se na Androidu zrovna nedaří. Statečným bojovníkem, který to zkouší již s několikátým způsobem monetizace, je TomTom GPS Navigation Traffic. Čtenář Imaster doporučuje tuto navigaci z následujících důvodů: „Navigaci TomTom používám více jak deset let. Začínal jsem s pevnou TT910, která dosud bezchybně funguje, a stále se do ní dají updatovat nové mapy.

Poslední dobou jsem přešel na mobilní verzi z důvodu pohodlnosti instalace v autě. S TT jsem projel Evropu od Slovenska po Německo a Polska po Itálii. Nikdy nezklamala, vždy dovedla tam, kam jsem chtěl.

U TT vyzdvihuji hlavně možnost naplánovat itinerář, více průjezdních bodů a spolehlivé mapy. Co se mi na ni nelíbí je nové ovládací menu, to staré (znalci pochopí) se mi zdálo logičtější . Ale to je věc názoru každého uživatele. Několikrát jsem zkoušel různé navigace z obchodu google play, ale nikdy jsem nenašel důvod, proč přejít.“

Jako hlavní výhody jsou v Obchodě Play jmenovány:

  • Vždy budete znát nejrychlejší trasu díky dopravním informacím TomTom Traffic.
  • Informace o dopravě v reálném čase – údaje o začátku a konci dopravní komplikace, případně jak se jí vyhnout.
  • Rychlý přístup k oblíbeným.
  • Viz budovy a památky ve 3D. Díky tomu budete přesně vědět, kde jste, takže neminete odbočku.
  • Upozornění na rychlostní radary.
  • Není potřeba připojení k Internetu pro naplánování trasy.

Z přehledu deklarovaných funkcí a schopností jmenujme:

  • Doživotní mapy více než 100 zemích.
  • Mapy jsou uloženy v telefonu, takže není nutné připojení k Internetu nebo datové služby v roamingu.
  • Služba TomTom Traffic – dopravní informace v reálném čase.
  • Rychlostní radary vám pomohou vyhnout se pokutám za překročení nejvyšší povolené rychlosti.
  • Body zájmu: od čerpacích stanic až po hotely, můžete počítat s miliony užitečných bodů zájmu.
  • Možnost navigace na adresu kontaktu uloženého v adresáři.
  • Rychlé vyhledávání: najde cíl rychleji s intuitivními výsledky vyhledávání.

TomTom GPS Navigation Traffic staví na netradičním systému placení. Konkrétně do určitého počtu ujetých kilometrů měsíčně (aktuálně 75 km) můžete program používat zdarma a bez jakýchkoli omezení. „Naspořené“ kilometry se přitom nesčítají ani nepřevádějí. Pokud chcete TomToma používat na více než omezený počet kilometrů, budete muset sáhnout do peněženky.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ano
  • Podporované trasy: auto, kolo, pěšky
  • Cena: zdarma jen na omezený počet km/měsíc

TomTom má přes pět milionů instalací a průměrnou známku 4,0. 81 MB velký balíček bude fungovat na Androidu 4.0.3 a vyšším.

Ke spokojeným řidičům patří Karel Šnajdr, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal: „Dle mého názoru nejlepší online dopravní informace. Ano tato navigace není nejideálnější. A samozřejmě pro denní užívání ani není zadarmo. Nejhorší je vyhledávání cíle (tedy spíš správné zadání vyhledávání cíle). Ale živá a vskutku živá dopravní data, která mne už mockrát zachránila před skákáním v koloně, mne vedou k dání 5*. Pro lidi jezdící v silném dopravním proudu je to moc dobrá volba.“

TomTom GO Navigation
TomTom GO Navigation

iGo Primo

Poslední navigaci v Obchodě Play nenajdete, nicméně protože se přesto mezi uživateli těší poměrně velké oblibě, zařadili jsme ji díky nominaci na konec tohoto článku. Bohužel čtenář vuvu, který Primo doporučil, napsal jen stručné hodnocení, že „Nemá konkurenci.“

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto
  • Cena: v ČR není nabízena
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)