Čtenáři doporučují: 6 aplikací pro automatizaci telefonu
- Recenze
- Karel Kilián
- 26.3.2016
- 22
Kdy se chytrý telefon stává skutečně chytrým? Dovolíme si tvrdit, že v momentě, kdy ke zvládnutí rutinních operací nepotřebuje uživatele. Líbí se vám představa, že by se váš mobil automaticky přepnul na noc do tichého režimu, nebo aktivoval Wi-Fi jen v případě, kdy se nacházíte doma? Nejen takové „vychytávky“ nabízejí programy pro automatizaci telefonu. V redaktorském kole jsme vám představili čtyři aplikace a naši čtenáři rozšířili seznam o dalších šest – svého kandidáta na nejlepší program si tedy najde snad každý.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo seriálu. Redaktoři pak mají týden na to, aby doporučili aplikace, které používají a mají je oblíbené.
- Po týdnu následuje uzávěrka a zpracování nominací, které v sudý čtvrtek v měsíci ústí ve článek SvětAndroida doporučuje.
- Protože jsme si vědomi faktu, že pouze redakčními hlasy ani zdaleka nepokryjeme celé spektrum programů, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům. Ti mohou skrze formulář přidat další aplikace, jež v redaktorském výběru chybí. Čtenářské nominace se uzavírají sedm dnů po vydání původního článku.
- Pak samozřejmě proběhne vyhodnocení a zpracování článku Čtenáři doporučují, který opět vychází v sudý čtvrtek. Následuje vyhlášení dalšího tématu a celý koloběh se rozjíždí znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Redakční kolo před dvěma týdny přineslo čtyři nominované aplikace a jednu systémovou funkci:
- Llama – Location Profiles
- Automate — automatic tasks
- AutomateIt – Smart Automation
- IF by IFTTT
- Prioritní režim Androidu 5 Lollipop
Čtenáři během týdne po vydání článku podali celkem sedm nominací šesti různých programů. Pojďme se tedy podívat, jaké Čtenáři doporučují aplikace.
PhoneProfiles/PhoneProfilesPlus
Jedinou aplikací, kterou v tomto kole doporučilo více čtenářů, je PhoneProfiles. Prvním nominujícím byl renek, který napsal: „Myslím, že na správu profilů je jedna z nejlepších a stále aktuální a díky tomu, že autor je Slovák a je přístupný novým návrhům se do budoucna můžeme těšit pokračující podpoře. Na případné drobné chyby reaguje bleskurychle. Samotná aplikace je jednoduchá i přes to, že má velké množství nastavení. Na mém Note 4 s androidem 5.0.1 funguje naprosto bez problémů. Vyprávět o její funkci je zbytečné, jelikož má vše podstatné co od profilovníku vyžadujete.“ Marek.P pak doporučil verzi „Plus“ s následujícím komentářem: „Používám tuto aplikaci pro přepínání profilu a z mnoha odzkoušených mi vyhovuje nejvíce. Je v češtině, je zdarma, nezatěžuje RAM, vývojář je Slovák a na připomínky reaguje rychle. Nastavíte si profily a k nim pak přidáte události, které je mají přepínat (SMS, hovor, čas, Wi-Fi, kalendář atd.). Má i widget, kterým rychle přepnete na požadovaný profil. Události mohou mít různé priority a velmi se mi líbí funkce vrať zpět profil, který byl aktivní před událostí.“
Podívejme se, jak zásadní vlastnosti a funkce tohoto programu popisuje jeho slovenský autor Henrich Gron:
- Uživatelské rozhraní pro telefony i tablety.
- Zdrojový profil.
- Editor pro přidávání, úpravu, kopírování a mazání profilů s možností přeskupení tahem.
- Aktivace profilu jedním tapnutím.
- Upozornění ve stavovém řádku a ovládání přes notifikace.
- Výběr z tmavého a světlého grafického tématu.
- Widgety na domovskou obrazovku – ikona, jeden řádek, seznam profilů.
- Možnost vytvořit zástupce profilu.
- Podpora rozšíření DashClock.
- Import a export profilů má paměťovou kartu.
Profily mohou ovlivňovat následující funkce:
- Režim vyzvánění, hlasitost zvuku, hlasité handsfree, zvuky, režim Letadlo, automatickou synchronizaci dat, mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, zhasínání obrazovky, jas displeje, automatické otáčení obrazovky, spouštění aplikací, tapetu launcheru, uzamčení obrazovky.
- Režim Letadlo funguje na Androidu 4.2 a vyšším jen na rootnutých zařízeních.
- GPS: pro nerootnutá zařízení pouze přes bezpečnostní díru (pokud je přítomna).
- NFC: pouze rootnutých zařízeních s nainstalovaným PPHelperem.
- Vyrušení (Android 5.0) – vyžaduje práva roota.
- Ovládání mobilních dat vyžaduje na Androidu 5.0 root a nainstalovaný PPHelper.
- Ovládání odemykací obrazovky funguje jen tehdy, není-li zabezpečena heslem, gestem, PINem či jiným způsobem.
Aplikace PhoneProfiles dosud zaznamenala přes deset tisíc stažení a její průměrná známka je 4,2. Instalační balíček velký 3,3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. K dispozici je i verze PhoneProfilesPlus, která je taktéž zdarma a má známku 4,3.
Za spokojené uživatele budeme citovat Jiřího Kotase, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal: „Od prvního otevření programu až do nastavení všech potřebných profilů jsem nenašel co by mi chybělo. Krásně přehledná aplikace, která nemá spoustu zbytečných nastavení a funkcí. Chybí jen větší množství ikonek, které se zobrazují ve stavové liště. Těžko jsem hledal vhodné, ale to je minimální problém ;-)“
Tasker
Především pokročilejším uživatelům je určen nástroj Tasker, který do tohoto dílu nominoval mikrom: „Chybí vám etalon mezi aplikacemi tohoto typu, a to Tasker. Kdysi jsem zkoušel spoustu podobných aplikací a třeba Llamu jsem vůbec nepochopil. Tasker mi (jakožto „programátorovi“) přišel daleko intuitivnější. Snažil jsem se doladit k dokonalosti úlohu na periodické zapínaní dat apod., ale nakonec jsem od toho upustil.“
Pojďme si projít alespoň částečný seznam akcí, které tato aplikace zvládá:
- Výstraha: blesk, oznamovací LED, zvuk, vibrace, dialogové okno.
- Aplikace: vložení události do kalendáře, přechod na domovskou obrazovku, ukončení aplikace, spuštění programu, vyvolání Map Google.
- Zvuk: nastavení všemožných úrovní hlasitosti, hmatové odezvy, ztišení mikrofonu, vibrace, tichý režim, hlasitý poslech.
- Displej: automatický jas, manuální jas displeje, doba do zhasnutí obrazovky, otáčení obsahu obrazovky, nastavení tapety, rozbalení a sbalení stavového řádku.
- Soubory: procházení souborů a adresářů, vytváření, mazání, přesunutí, kopírování a otevření souboru, práce s archivy ZIP.
- Média: ovládání multimediálního přehrávače, záznam zvuku, vyzvánění, skenování úložiště.
- Různé: zjištění polohy, stav GPS, spouštění skriptů, vyhledávání, práce se systémovou schránkou, restart zařízení, nastavení procesoru.
- Sítě: režim Letadlo, automatická synchronizace, Bluetooth, vytvoření e-mailu, otevření URL, zapnutí a vypnutí mobilních dat, přepnutí režimu 2G/3G, USB tethering, ovládání Wi-Fi, Wi-Fi tether.
- Telefon: volání, přístup k seznamu hovorů, blokování a přesměrování, vytvoření MMS/SMS, práce s kontakty, přijetí hovoru.
Celkově vzato, jde o jednu z aplikací, která zvládne ovládat snad všechno, na základě všemožných podmínek. Její ovládnutí sice bude možná chvilku trvat, ale pokud pochopíte filozofii nastavování, stane se pro vás hračkou.
Ačkoli je Tasker placený, zakoupilo si ho přes půl milionu uživatelů. To je úctyhodné číslo, podobně jako známka 4,6, kterou se tento program pyšní.
Za spokojené uživatele se v komentářích vyjádřil Libor Foltýnek, který napsal: „S touto aplikací dokážete nastavit snad cokoliv. Jste v práci a je den? Ztlumí se vyzvánění! Jste doma a je noc? Vyzvánění se vypne. Nastartoval jsem auto? Vytvoří se záznam v logu… A spousta dalšího! Není triviální to vše nastavit, ale možnosti jsou prakticky neomezené, navíc podporuje pluginy včetně chytrých hodinek.“
Phone Schedule
Pomyslnou bronzovou medaili si od čtenářů vysloužila aplikace Phone Schedule. Pejsek2 vám nyní představí své důvody, proč byste se měli spolehnout právě na tento nástroj: „Jednoduché nastavení i úprava. Jednou nastavím a více se nestarám, když chci změnu, opět jednoduše provedu úpravu, používám na S4 Mini cca dva měsíce a zatím 100% spolehlivost.“
Phone Schedule je další z programů, které za stanovených podmínek provedou nějakou akci, například:
- Vypnutí vyzvánění v noci a opětovné zapnutí ráno.
- Vstávejte za zvuku vaší oblíbené hudby nebo internetového rádia.
- Nastavení vyššího jasu obrazovky během dne a nižšího ve večerních hodinách pro úsporu baterie.
- Zapnutí Wi-Fi, když přijdete domů a její vypnutí, jestliže jste třeba v práci.
- Automatické vypnutí mobilních data, když jdete spát, a jejich aktivace po probuzení.
Podívejme se nyní na seznam podporovaných akcí:
- Tichý režim/režim vibrací /normální režim.
- Wi-Fi zapnout/vypnout.
- Bluetooth zapnout/vypnout.
- Režim Letadlo zapnout/vypnout.
- Nastavení hlasitosti vyzvánění, médií, budíku.
- Možnost změny vyzváněcích a oznamovací tónů.
- Nastavení jasu (automatické/uživatelem).
- Spuštění aplikace.
- Mobilní data zapnout/vypnout.
- Připomenutí.
- Automatická synchronizace zapnout/vypnout.
Nástroj Phone Schedule si stáhlo více než sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5.
Své dojmy z tohoto programu shrnul v komentářích v Obchodě Play Vojtěch Marek slovy: „Vynikající! V jednoduchosti je krása. Přesně takovou jsem hledal.“
E-Robot
Těsně za stupni vítězů skončila aplikace českého programátora Tomáše Bárty. Tu doporučuje Maya: „Tato aplikace si mě bezesporu nejvíce získala množstvím možných akcí (130↑) a podmínek (80↑). Má příjemné uživatelské prostředí a velmi dobře a hlavně jednoduše se s ní pracuje. Dokáže spolupracovat i s jinými aplikacemi. Všechny funkce jsou ve freeware verzi dispozici bez nutnosti aplikaci kupovat. Vyzkoušela jsem i pár jiných aplikací na automatizaci, ale vždy jsem se nakonec vrátila k této.“
Co tento program slibuje? Aplikace umožňuje zadat více než 130 typů událostí a spustit více než 80 druhů akcí. Kromě toho lze všechny typy událostí a akcí parametrizovat, takže aplikace ještě univerzálnější a její funkce mohou být v budoucnu rozšířeny.
Zásadní vlastnosti:
- Více než 130 parametrizovaných typů událostí.
- Přes 80 parametrizovaných typů akcí.
- Pro události a akce lze použít podmínky, pracovat s proměnnými a výrazy.
- Zjišťování polohy je založeno na základnových stanicích mobilní sítě, Wi-Fi, nebo GPS.
- Příkazy mohou být spouštěné událostmi nebo pomocí zástupce.
- Je možné nastavit manuální potvrzení pro provedení příkazu.
- Možnosti zálohy a obnovení.
- Historie provedených příkazů.
- Podpora aplikací třetích stran: Elixir 2, pluginy Locale, ikony Ipack.
E-Robota si nainstalovalo přes deset tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je velice vysoko – 4,5 z 5,0 možných. 4,1 MB velký program lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.2 a novějším. Za 77 korun si můžete koupit licenční klíč, který vás zbaví reklamy.
Za spokojené citujme uživatele Wesa CZ, který konstatoval: „Výborná aplikace. Maximální využití v mém telefonu.“
Profile Scheduler
Tento program ke své spokojenosti používá zdenpok, který do nominačního formuláře napsal: „Pro mě naprosto nepostradatelná aplikace na přepínání profilů. Nejdůležitější z funkcí, kterou používám, je automatické přepínání profilu podle událostí v kalendáři. Takže v době schůzky se vám automaticky ztiší telefon. Asi to umí i jiné aplikace, ale v PS to funguje naprosto bezproblémově, takže nemám důvod zkoušet něco jiného.“
Podívejme se nejprve na nastavení, podporovaná touto aplikací:
- Nastavení hlasitosti vyzvánění, oznámení, budíku, média, a systému.
- Vibrace pro příchozí volání a oznámení.
- Nastavení vyzvánění a oznámení.
- Režim Letadlo.
- Ovládání mobilních dat.
- Ovládání Wi-Fi.
- Ovládání Bluetooth.
- Stav GPS (nemusí být funkční u některých telefonů).
- Režim reproduktoru.
- Hmatová odezva.
- Jas automatický, výchozí nebo vlastní.
- Interval vypnutí obrazovky – 30 sekund, 1 minuta, 2 minuty, 5 minut, 10 minut, 30 minut, nikdy.
- Automatický synchronizace.
- Nastavení tapety z galerie
- Spouštění a ukončování aplikací.
Další funkce pak čítají:
- 2 widgety.
- Zálohování a obnovení uživatelských dat.
- Možnost zakázat pravidlo.
- Nastavení priorit pravidel.
- Zobrazování času ve 12hodinovém/24hodinovém formátu.
- Odpočítávání.
- Zamknutí aktivního profilu.
- Blokování či propouštění volání od zvolených kontaktů.
- Uložení polohy (placená verze).
- Aktivace profilu pomocí widgetů (placená verze).
- Zástupce profilu (placená verze).
Program Profile Scheduler má na svém kontě přes sto tisíc instalací a průměrnou známku 4,1. Instalační soubor o velikosti 2,4 MB můžete použít na Androidu 2.2 a vyšším. Jak již vyplynulo z výčtu vlastností a funkcí, existuje také placená verze, přinášející některé funkce a možnosti navíc, která přijde na 65 korun.
Jeden ze spokojených uživatelů k tomuto programu napsal: „Nedovedu si představit mobil bez profilů. Tento splňuje všechny mé požadavky na velké množství nastavení. Přitom je přehledný a jednoduchý na ovládání. Navíc výborný servis aktualizací.“
PhoneWeaver
Poslední nástroj dnešního přehledu doporučuje čtenář, který se podepsal jako Sinco: „Hledal jsem aplikaci, kde bych měl k dispozici několik profilů, které by se aktivovali v mnou zadaný čas a nebo manuálně. Profil obsahuje záložky pro zvuk, připojení a poslední další. Nastavení je jednoduché a v češtině. Vyberu si profil, pro lepší přehlednost si ho mohu pojmenovat, jak chci. Zvolím si aktivaci buď v nastavený čas a nebo ruční spuštěni, výchozí v čase, místo, agenda a nebo připojení. U položky výchozí v čase je možné si zvolit den v týdnu či kombinaci dnů v týdnu a čas. Poté se vybere nastavení profilu. Zde je nastavení velmi bohaté, u zvuku je možné nastavit hlasitost zvonění, hovoru, melodie, upozorňování a mnoho dalšího. U připojení jen namátkou WIFI, Telefon, Data, BT kde se zvolí zap. vyp. a beze změny. Dále filtrování hovorů a několik dalších položek. Poslední záložka je Další kde je možné nastavit jas displeje, dobu podsvícení, automaticky zamknout displej a mnoho dalšího. Není potřeba nastavovat, měnit každou hodnotu. Mohu ponechat u položek přednastavené defaultní hodnoty a stavy.
Tento program jsem si oblíbil pro velmi jednoduché, logické vytváření profilu a nastavení. Program existuje i jako trial a tak nic nebrání si ho před zakoupením vyzkoušet. Vyzkoušel jsem jich několik, k některým by se hodil i živí pomocník, třeba Tasker. Umí toho velmi moc ale rozmanitost a složitost je velké omezení pro případné nasazení. Tím že je program lokalizován do češtiny je velké plus, ne každý ovládá angličtinu.“
Levné pohybové senzory pro chytrou domácnost: TOP 5, které Češi kupují nejvíce
Podívejme se nejprve na podmínky, na jejichž základě se může aktivovat zvolený profil:
- Ručně, nebo na základě času.
- Poloha – změna profilu, když je zařízení v blízkosti určené pozice a ukončí při jejím opuštění.
- Kalendář – aktivuje profily na základě položek v kalendáři – k dispozici je řada filtrů.
- Připojení – profily mohou být automaticky spuštěny při připojení zařízení přes Wi-Fi, Bluetooth, NFC tagu, nabíječce atd.
Profily pak mohou ovládat:
- Zvuky a oznámení – typ vyzvánění, hlasitost, hlasitost hovoru, nastavení hlasitosti různých systémových zvuků, změna tónů vyzvánění a oznámení.
- Konektivita: Bluetooth, Wi-Fi, GPS (na rootnutých zařízeních), mobilní data, automatické odpovídání na hovory, automatické přepnutí na hlasitý reproduktor, synchronizace dat.
- Obrazovka – doba pro zhasnutí displeje, úroveň podsvícení, otáčení obrazovky, automatické zamykání, nastavení tapety a další.
Z dalších funkcí pak zmiňme:
- Widgety 1×1 a 4×1.
- Možnost uzamknutí profilu.
- Vypnutí profilu po vypršení nastaveného času.
- Zálohování a obnovení profilů.
- Editor, ve kterém lze polohu zadat v mapě.
Zkušební verze aplikace PhoneWeaver zaznamenala více než deset tisíc stažení a její známka v Obchodě Play je 3,8. Placená verze pak přijde na 75 korun.
O svou zkušenost s programem se podělil například Veso Mitrov, který napsal: „Skvělá aplikace. Používal jsem ji i s WM 6.5, vždy bez problémů. Jen musím zmínit, že po poslední aktualizaci se mi ne vždy přepnou automatické profily. Možná problém jen u mě…“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář