TOPlist

Čtenáři doporučují: 5 programů na sportování

ctenari_sport

Před dvěma týdny jsme v rámci pravidelného cyklu SvětAndroida doporučuje představili čtyři programy na sportování s Androidem. Jak je zvykem, na konci článku jste dostali slovo vy – naši čtenáři – abyste nominovali aplikaci, která v našem seznamu z nějakého důvodu chyběla. Dnes sklidíte ovoce své práce – přinášíme vám pět nejlepších programů na sportování, které jste nejčastěji doporučovali.

Připomeňme si v bodech, jaké aplikace doporučili redaktoři portálu Svět Androida:

Pořadí aplikací v tomto článku je sestaveno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu čtenářů, kteří aplikaci nominovali,
  2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
  3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
  4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).

V případě, že má aplikace verzi zdarma a verzi placenou, jsme hlasy sčítali a v následujícím přehledu placenou verzi uvádíme v závorce.

Nutno konstatovat, že čtenářská obec našeho serveru je zjevně velmi sportovně založená, neboť přes formulář na konci článku jsme obdrželi zatím rekordních 36 nominací čtrnácti různých programů. Soudíme, že zažitá představa uživatele chytrého telefonu coby rachitického „geeka“ je patrně již překonanou pověrou ;).

Endomondo Sports Tracker (PRO)

Aplikace Endomondo Sports Tracker se stala naprosto jednoznačným vítězem čtenářského hlasování – objevila se ve více než 40 % nominací! Nejvíce (a příkladně!) se o ní rozepsala čtenářka, vystupující pod nickem Oloušek, jejíž popis by pomalu vydal na malou recenzi ;): „Skvělá aplikace, umí zaznamenávat různé typy sportovního pohybu (chůze, běh, cyklistika, bruslení, inline, běh na běžkách apod.), spočítá, jak dlouho se hýbete, jakou vzdálenost, lze zapnout informace o průměrné rychlosti a kolik kalorií jste spálili. Dále si můžete vybrat, zda chcete měřit jednoduchý pohyb odněkud někam, nebo nastavit kýženou vzdálenost, čas, či kalorie a program sám upozorní, když dosáhnete cíle. Dále můžete závodit s přáteli, najít nejbližší cestu (zadanou uživateli na webu endomondo.com), nebo překonat výsledky předchozího cvičení. Velmi oceňuji, že program přestane počítat, když se zastavím, možnost prohlížení výsledků na webu, kde lze sledovat grafy za určité období, průměrné hodnoty a podobně. Pro mne je Endomondo nejlepší, neboť je k dispozici jak pro Android tak pro iOS, takže mám na výběr, který telefon si na běhání vezmu. Aplikace v obou systémech vypadá stejně a na webu mám výsledky, ať jsou měření z iPhonu nebo z HTC. Pořídila jsem si placenou verzi pro oba OS a nelituji! Doporučuji všem!“

Jen o něco málo méně písmenek napsal jhe, který Endomondo Sports Tracker používá dva měsíce a je s ním velmi spokojen. Nejvíce oceňuje přehlednost, jednoduchost a „skvělé statistiky na webu (například nejrychlejší „letmý“ kilometr v tréninku).“ Edmondo podle něj vítězí i ve srovnání s konkurencí: „Zkoušel jsem i ostatní aplikace, ale tahle mi přišla příjemně uživatelsky přívětivá.“ Přes evidentní nadšení je jhe schopen i nějaké té kritiky a vytknutí nedostatků: „V nastavení bych doplnil možnost nastavit min/max vzdálenost uložení bodu, jako to mají MyTracks. Trasa při záznamu, ale není tak „rozechvělá“ jako u jiných aplikací i pokud běžíte rovně… Záznam trochu zápasí s blokovou zástavbou, zvláště pokud běžíte hned vedle fasády, pak je trasa od chodníku k chodníku,“ a dodává: „Při běhu po předdefinované trase by se záznam mohl chytit navolené trasy, jak to dělají navigace v autě (taky mi neukáže, že jedu po poli, když se zhorší signál)…“

V redaktorských nominacích se prosadily aplikace RuneKeeper a Sports Tracker, jež mají podle čtenáře Bedy velmi podobné funkce, nicméně rozhraní Edmonda mu připadá přehlednější, a dle jeho názoru také zobrazuje více informací. Beda též poukazuje na sociální rozměr: „Aplikace je propojená s webem – spíš socíální sítí – endomondo.com, kde můžete sdílet své trasy a dohadovat se na společných výletech. Je možné si vybrat něčí připravenou trasu a pokusit se překonat traťový rekord, nebo se jen nechat inspirovat tipem na výlet. Prošlé trasy lze sdílet do dalších socíální sítí – na Facebook, Google+, zaslat emailem a podobně.“ Pro ty, jež rádi překonávají sami sebe, bude užitečná následující funkce: „Ve verzi PRO lze navigovat po dříve absolvované trase s tím, že vám aplikace hlásí, jak na tom momentálně jste – například zda jste rychlejší či pomalejší ve srovnání s dřívějším pokusem.“

Dalším uživatelem placené verze je Ged, který jako přednosti vidí přesnější GPS a líbí se mu odpočet startu nebo „auto-pauza“ v případě zastavení. Pejsek2, který s Edmondem začínal před rokem a čtvrt, zmiňuje další „fíčurku“ – online sledování: „Když jdu běhat, projet se na kole, tak manželka ví, kde zrovna jsem – pro případ, že by se něco stalo – a naopak manželka zapíná Endomondo, když jede na vyjížďku s koníkama.“ Kromě toho vyzdvihuje svižnost programu i na slabších telefonech.

Další pomyslné závaží na misku vah přihodil ve prospěch Edmonda david, kterému se líbí „zábavné funkce,“ ze kterých jmenuje například: „přepočítávání spálených kalorií na burgery, nebo sčítání všech zvládnutých kilometrů v poměru k cestě kolem světa.“ Také on oceňuje grafické zpracování.

S Edmondem navíc můžete vyhrát i nějakou tu sportovní výbavu, na což poukázal ivan: „Kazdy mesiac su pripravene sutaze pre uzivatelov aplikacie o hodnotne ceny ako mikina, pulover, nohavice atd.“ Další dva uživatelé ujco a stepy zmiňují poměrně důležitý klad: malé nároky na spotřebu baterie.

Naši čtenáři řekli o Edmondu snad úplně vše, takže zbývá jen dodat, že o kvalitách této aplikace svědčí více než milion stažení a průměrné hodnocení 4,6 od bezmála 65 tisíců z nich.

Z hodnocení v Android Marketu lze vyčíst snad jen nespokojenost s chybějící oboustrannou synchronizací server-telefon, kdy se při instalaci na nové zařízení nestáhnou data z historie. Kritizováno je také zatěžování baterie i v nečinnosti a někteří uživatelé reportují samovolné vypínání.

Pokud byste měli problém s lokalizací, možná se vám bude hodit tip, který napsal Martin: „Na některých zařízeních má problém chytit signál, takže někdy čekáte i pět minut a nic. K tomu stačí stáhnout např. GPS Status a pustit ho na pozadí – pak signál najde během tří vteřin a nevypadne ani v hustém lese během sněhové vánice.:)“

Endomondo Sports Tracker Endomondo Sports Tracker
Endomondo Sports Tracker Endomondo Sports Tracker

Android Apps In Depth – 04 – Endomondo – Also on iOS, Windows Phone, and Blackberry

Android Apps In Depth - 04 - Endomondo - Also on iOS, Windows Phone, and Blackberry


Sdq6puBrU1lp5ghVFkcJYT PTa8biEClWu64HNejBR6ByAvIE8A6gJqSWwGDT7pDhI0=w124
Endomondo Sports Tracker
Endomondo
Verze Liší se dle zařízení (12. 1. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení

qLUQqbCeuEAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

QsKeFahNqZ4uQAAAABJRU5ErkJggg==
74,26 Kč

runtastic (PRO)

Druhý v pořadí skončil runtastic, který podpořili tři čtenáři. Jeden z nich – představil se jako zooomek – se rozhodl aplikaci doslova zrecenzovat, a protože se mu to skutečně podařilo, pojďme mu dát slovo.

„Osobně používám aplikaci Runtastic PRO, na kterou jsem přešel z aplikace RunKeeper.

Runtastic lze samozřejmě spravovat z aplikace, ale také skrze, dle mého názoru, velmi povedený web www.runtastic.com.

Program samotný se skládá ze tří obrazovek, mezi kterými se můžete pohybovat horizontálním posunem. Základní obrazovka (tj. ta prostřední) se skládá ze čtyř velkých dlaždic, které si uživatel může přizpůsobit, jak je mu libo. Má na výběr z devíti položek, které lze sledovat – například tempo, průměrná rychlost, nadmořská výška, spálené kalorie a další. Nad dlaždicemi najdete neměnné pole s dobou trvání zvoleného sportu/aktivity a vzdáleností, kterou jste překonali. Dále je tu tlačítko pro změnu typu sportu, kterých je k dispozici neuvěřitelných 54 druhů od běhu, přes frisbee, bojové sporty, horolezectví, cyklistiku, jízdu na kajaku, golf, až třeba po jógu.

Další tlačítko Změna typu tréninku nabízí tři varianty:

  • Základní trénink, kdy jen monitorujete kolik jste ušli, spálili atd.
  • Trénink s cílem – v tomto případě si nastavíte, kolik chcete spálit kalorií, uběhnout/ujet/ujít kilometrů, nebo jiný cíl, a aplikace vás nechá sportovat tak dlouho, dokud nedosáhnete kýžené mety.
  • Manuální vstup – tuto volbu jsem zatím nepoužil, ale chápu ji jako možnost pro případ, kdy byste u sebe neměli telefon, uběhli jste X kilometrů a chtěli si svůj výkon alespoň dodatečně zadat do statistik.

Na základní obrazovce najdeme ještě velké tlačítko pro zahájení tréninku. Ve verzi LITE je ve spodní části reklamní proužek, který je v plné verzi nahrazen proužkem s ukazatelem aktuální teploty, časů východu a západu slunce a malou grafickou ikonkou se symbolem aktuálního stavu počasí (déšť, slunce, sníh…).

Druhá obrazovka (vlevo od hlavní) zobrazuje historii aktivit. Najdeme zde celkovou zdolanou trasu, dobu strávenou sportováním, spálené kalorie a kolik aktivit jsme uskutečnili. Akce se dají filtrovat po měsících, takže si můžete zobrazit například jen ty měsíce, ve kterých něco hledáte.

Třetí obrazovka (vpravo od hlavní) je Mapa, na které vidíte svůj pohyb. Nechybí možnost přepnutí mezi satelitním a klasickým pohledem. Praktický je volitelný zámek obrazovky, zabraňující, abyste nechtěně nejezdili po mapě, nezoomovali a podobně.

Celou aplikací vás budou provázet tlačítka pro přechod do hudebního přehrávače a do nastavení, situovaná v horní liště.

Zajímavá je funkce LiveTracking – pokud ji aktivujete, mohou vaši cestu sledovat kamarádi v přímém přenosu, a – aby toho nebylo málo – mohou vás dokonce povzbuzovat! Tuto funkci ale najdete pouze v placené verzi.

Po dokončení dané aktivity máte ještě před sdílením na web Runtastic a sociální sítě možnost ji ohodnotit – například vyplnit jakým typem terénu jste šli, či jaký pocit jste z celé aktivity měli, případně připsat poznámku. K aktivitě se automaticky doplňuje počasí a teplota. Kromě toho můžete oživit svůj profil třeba tím, že ke každé aktivitě připojíte fotografii.

Runkeeper jsem měl rád, ale Runtastic mi sedne víc. Jiné aplikace jsem nezkoušel, jsem naprosto spokojený s touto a mohu ji všem opravdu doporučit. :-)“

Na další dva nominující už mnoho témat k povídání nezbylo, nicméně i tak se jim podařilo zmínit dvě vlastnosti, jež jejich předřečník nezmínil. Ondra podotkl: „Uživatelé udávají, že s tímto programem získali nejlepší výdrž baterie,“ a doplnil ho Petr, kterému se líbí hlasové instrukce: „což je bezva při běhání. Člověk ví, jak je na tom, aniž by musel dívat na displej telefonu.“

Díky zoomkovi jsme patrně nevynechali žádnou důležitou funkci či vlastnost, takže doplňme, že runtastic stáhlo přes půl milionu uživatelů a v hodnocení na Android Marketu má pěkných 4,2 bodů.

runtastic runtastic
runtastic runtastic

https://www.youtube.com/watch?v=50kPv2RNYqk

x 1FVURlM XCK
runtastic
runtastic
Verze Liší se dle zařízení (24. 1. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

AdeirYHasqoVAAAAAElFTkSuQmCC
75,02 Kč

Moje trasy

Moje trasy (původně známé jako MyTracks) a následující aplikace měly vždy dva zastánce, takže rozhodovala známka Android Marketu té verze, kterou si stáhlo více uživatelů. Moje trasy přitom jako jediné „z horní pětky“ neposkytují placenou variantu.

Čtenářům tuto aplikaci doporučil Pejsek2, který o ní říká: „… je spojená s účtem Google, což v praxi znamená například to, že veškeré trasy lze velice snadno importovat do Map Google. Nechybí základní tréninkové údaje, možnost propojení s dalšími periferiemi (např. hrudní pás aj.). Pokud potřebuji jednoduchý záznam trasy do Map Google, zapnu MyTracks. Je to jednoduchá aplikace, fungující i na slabších telefonech. Kromě projekce trasy do mapových podkladů zobrazuje též grafy výšky a rychlosti.“

Druhý čtenář Itter vyzkoušel Moje trasy na lyžích, a byl s tímto programem spokojený i ve srovnání s konkurencí: „Moje trasy jsem testoval na lyžích spolu s iSky Tracker (byla jen německy) a Endomondo Sports Tracker PRO. Aplikace sice neukazuje informace o kaloriích a není ani možné vybrat typ sportu, ale pro záznam trasy je zdaleka nejpohodlnější. Navíc umí česky a dokáže veškeré statistiky a mapy odeslat na Google.“

Dodejme, že Moje trasy zaznamenávají také zajímavé statistické údaje, jako je aktuální, průměrná a nejvyšší dosažená rychlost, vzdálenost, celková doba a doba pohybu, nejnižší a nejvyšší nadmořská výška, převýšení a další. Nechybí ani hlasová oznámení o průběhu cesty. Kromě již zmíněného exportu do Google Map lze výsledky uložit do souborů GPX, KML, CSV nebo TCX, do Dokumentů Google, a sdílet prostřednictvím Google+, Facebooku nebo Twitteru.

Soudě dle hodnocení v Android Marketu uživatelům nejvíce chybí možnost pozastavení záznamu.

Moje trasy jsou proti všem ostatním zde uvedeným výrazně jednodušší a funkčně chudší, což může být jejich negativum, ale i klad – záleží na tom, co přesně potřebujete.

Moje trasy Moje trasy
Moje trasy Moje trasy

My Tracks

My Tracks


Moje trasy
My Tracks Team at Google
Verze Liší se dle zařízení (9. 2. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení

2ZKPEK7+phWPDTDPiwJseu9Jn9nnPnwi8Dfg+7+1ONG4mq3eI331kf4LGjio0u9ZEroAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

SportyPal (Pro)

Zatímco uživatelé prvních dvou aplikací dnešního přehledu patřili mezi nejsdílnější v historii celého cyklu Čtenáři doporučují, sportovci používající SportyPal (Pro) se zjevně počítají mezi muže, kteří toho moc nenamluví. Oba nominující totiž dohromady na otázku „Proč používáte právě tento program?“ napsali dohromady pouhých 74 znaků.

Dozvěděli jsme se, že čtenář s nickem ciciak oceňuje přehledné uživatelské rozhraní, svižnou odezvu a kvalitně udělané webové stránky. Zdenpok volil aplikaci SportyPal proto, že je jednoduchá a zdarma.

Domněnku z prvního odstavce potvrzuje i vývojář, který v Android Marketu potřeboval na popis svého programu pouze pět řádků, z nichž ve dvou se chlubí oceněním z Android Network Awards.

Po registraci a vyplnění profilu se dostanete do jednoduchého uživatelského prostředí, kde v horní liště zvolíte typ sportu (na výběr je osmnáct sportů, některé, jako například jízda na koni, plachtění, či létání, působí poněkud exoticky), a stisknete tlačítko Start. Tím spustíte měření, během kterého můžete sledovat celou řadu informací, jako je překonaná vzdálenost, čas, aktuální a průměrná rychlost, výška, stoupání a spálené kalorie. Pokud máte monitor srdeční činnosti, můžete na telefonu vidět také svůj tep. Přímo z tohoto okna se také lze podívat na mapu, nebo si pustit písničky ve výchozím přehrávači hudby.

Naměřené hodnoty se ukládají na server, kde je můžete prohlížet, případně se pochlubit svými výsledky na Twitteru a Facebooku.

V přehledech najdete porovnání dosavadních aktivit s vašim tréninkovým plánem, měsíční a čtvrtletní statistiky. Nesporným kladem je kompletní lokalizace do češtiny (slovenština ale v nabídce chybí).

Uživatelé v diskuzi na Android Marketu kritizují pouze chybějící informaci o nejvyšší dosažené rychlosti, poměrně často pak vytýkají vysokou náročnost na baterii.

SportyPal SportyPal
SportyPal SportyPal

Doing a workout with SportyPal PRO

Doing a workout with SportyPal PRO


OLhG5sUXWNrIl6nJXI8lzY55s o29Z qVqdyaOLfSm PSUAOazU27l4KCBzkaaG8XR4=w124
SportyPal
CreationPal
Verze 1.7.9 (3. 1. 2011)
Velikost 1,2 MB
1.6+

837ckJb4ab4ZNLtLq8lnRLuqqZk49vSc8u6XdSUlInqdnKswAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

oQ548O8ot0DTrWu3wX7PADoCP8EPP+tRUd0JUedlD47pb8BL7IVeSagISQAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

SportsTracker (Pro)

SportsTracker je posledním programem, který se v této ostré konkurenci vešel do „velké pětky.“ alda81 kromě přehledného webu oceňuje další vlastnosti: „Aplikace má kompletní českou lokalizaci a integrovanou rozsáhlou nápovědu. Po nainstalování hlasové syntézy SVOX a hlasu Iveta umožňuje využívat českou hlasovou odezvu během tréninku. Kromě toho si můžete vytvořit své vlastní tréninkové plány.“

Webové rozhraní ocenil též druhý nominující Nabel: „Po odeslání do webového rozhraní lze nahrané tratě velmi pečlivě analyzovat. Nabízí nejlepší výkony v různých úsecích a umí je zobrazit v mapových podkladech. Například při lyžování mi ukáže přímo v mapě úseky, ve kterých jsem jel nejrychleji. Narozdíl od některých jiných aplikací umí zaznamenávat i převýšení.“

V Android Marketu se pak dočtete další funkce a klady: například možnost online sledování, zaznamenávání rychlosti, vzdálenosti, času a nadmořské výšky. V případě, že vlastníte hrudní pás, umí SportsTracker monitorovat také puls. Z podporovaných sportů jmenujme běh, jízdu na kole, lyžování, snowboarding, plachtění, létání a bezmotorové létání. Získaná data lze z webu exportovat do formátů GPX, CSV a KML.

Nechybí evidence osobních rekordů, ani propojení s největšími sociálními sítěmi Facebook a Twitter.

Uživatelé pak v diskuzi na AM kritizují absenci podpory indoorových sportů a srovnávají například se Sportypalem či Cardio trainerem. Další naopak oceňují grafiku a jednoduché ovládání.

SportsTracker SportsTracker
SportsTracker SportsTracker

https://www.youtube.com/watch?v=DH1hJmxlOQA

SportsTracker (by STL)
sportstracklive.com
Verze 2.75 (28. 9. 2011)
Velikost 2,3 MB
1.5+

Afm3AQ7Z0OwFwAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

0QQfO8AAAAASUVORK5CYII=
89,59 Kč

Další nominované aplikace

Další aplikace, které se nevešly do „Top 5,“ zmiňme alespoň formou odkazů a dodejme, že s výjimkou Run.GPS Trainer UV Pro TRIAL byla každá nominována jen jednou.

H1538prfd5clPJNhpFykzdXcxsIft0FrKze16H2j06BA3g7tR7jQfZ1T52 jmTcnLkA=w124
Run.GPS Trainer UV Pro TRIAL
eSymetric GmbH
Verze 2.3.9n (13. 1. 2012)
Velikost 2,0 MB
2.0.1+

AAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma


350,02 Kč


u32BeE2ipGDehoIgS3bys35cv1M6zwRSQg
JEFIT – Workout,Fitness,GymLog
Jefit Inc.
Verze 3.3.1118 (24. 11. 2011)
Velikost 3,0 MB
1.5+

QAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma


MFV5bAU4Rlz5rPR oQSNAlBlopobrVPucansJRNRJz4CYNk7eIf1jHC9numzAk kVzi8=w124
OruxMaps
jose vazquez
Verze 4.8.1 (21. 1. 2012)
Velikost 5,1 MB
2.0+

Dk3+wXQOmmmRaDAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma


2bnwsOTgPXCOlH iR1wJzWMHAKkMgAgFEeXh iYez6wl0Jqwr4lJ9lQVIVE0R8nSSTI=w124
Impetus Interval Timer
Harri Ohra-aho
Verze 1.4.3 (16. 2. 2012)
Velikost 266 kB
2.0+

jkZLkWAtOR+lfsVAVeV9J+EgAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma


ubFlGK aZNu2ndsXY
Torque Lite (OBD2 & Car)
Ian Hawkins
Verze 1.1.36 (11. 12. 2011)
Velikost 1,4 MB
1.5+

u+0DgSGlHoBvv6tBeHJgc5clD47pT8BvVnp+mUSAv0AAAAASUVORK5CYII=
Zdarma


88,39 Kč


SdDV3iv29PYcbIKDnowZh1wtotE8BkOsE5M6KTMYEBS5a3QVN3OF4Lo5km6Av7VH4Qan=w124
CardioTrainer
Noom Inc.
Verze 3.6.7 (11. 1. 2012)
Velikost 5,7 MB
1.5+

D8WotZ0sf+dqZyPfwJHqvp+nYDuDQAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma


h zX6cQmsTL5q7f0bhkRn5hOtQUEA5O vdcZX850PVTL7JykGYU2W C9n EPyQmjdg=w124
Noom Weight Loss Coach
Noom Inc.
Verze 2.0.9 (10. 2. 2012)
Velikost 8,0 MB
2.0+

Hw5JMtaConRReizGhqctShelQ5KMteATPJu6ECz5WH4AAAAASUVORK5CYII=
Zdarma


SPB Brain Evolution
SPB Software
Verze 2.2.7216 (21. 9. 2011)
Velikost 10 MB
1.5+

oonrfG5C1aHV4fPZeDhuy9KL0ofTqpzXzgdpb8Bfgk8b996ygUAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma


eEXfbuvURQfzF9lSafIS7rzEs1Ri3J Vu4MB5YbNho6 YGN7aV0j53TNQLbO7aYhJXc=w124
Bodybuilding.com
Bodybuilding.com
Verze 1.76 (26. 8. 2011)
Velikost 2,9 MB
1.6+


Zdarma

Za čtrnáct dnů, tedy ve čtvrtek 8. března, se můžete těšit na další vydání SvětAndroida doporučuje, které pro vás připravuje kolega Roman Nepšinský. Téma je zatím tajemstvím, ale již nyní prozradíme, že bude hodně originální ;).

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)