SvětAndroida doporučuje: 4 programy na sportování

sa_doporucuje_sport

Nejen psaním žijí redaktoři našeho portálu, a ač obecná představa “geeka” obvykle nebývá blízko “sportovnímu typu,” možná vás překvapíme: ano, i my někdy sportujeme! Po úvodním šoku, který jsme vám dozajista způsobili, se pojďme podívat na praktickou stránku věci. Jako “androidoví závisláci” samozřejmě nedáme telefon z ruky prakticky při žádné příležitosti. Samozřejmě jsou výjimečné situace, kdy telefon odkládáme stranou, nicméně sport, zejména pak aktivity odehrávající se venku, je skvělou příležitostí, jak využít soudobou techniku ke sledování výkonů, zaznamenávání zlepšení a podpoření fyzické kondice.

Zadání pro redaktory tedy znělo: Pokud sportujete, jaké programy pro Android při tom používáte? Nominujte například:

 • aplikace, do kterých zadáváte své sportovní aktivity,
 • programy, které sledují trasu vašeho pohybu, případně ji nějakým způsobem vyhodnocují,
 • aplikace, skrze které můžete své sportovní výkony srovnávat s ostatními,
 • programy, jež vás nějakým způsobem motivují ke sportu/pohybu,
 • aplikace, kterými zjišťujete svůj stav po sportování (např. puls apod.).

Do hlasování se nakonec zapojili čtyři redaktoři: Petr Mišák, Honza Dolejš, Honza Šesták a Karel Kilián, kteří dohromady nominovali čtyři programy.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • první týden sbíráme doporučení od redaktorů,
 • za týden vychází článek “SvětAndroida doporučuje …” (to je právě nyní :) ),
 • týden sbíráme doporučení od čtenářů (formulář pro vaše nominace najdete na konci článku),
 • za další týden vychází článek “Čtenáři doporučují …” na stejné téma.

Pořadí aplikací v tomto článku je sestaveno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
 2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
 3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
 4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).

Nuže, pojďme se podívat, s jakými programy v kapse pobíhají, jezdí, cvičí, nebo jinak sportují redaktoři Světa Androida.

RunKeeper

RunKeeper si získal v naší redakci největší přízeň a hlasy všech redaktorů. Je otázkou, jaký podíl na tom měla nakažlivě nadšená recenze Michala Mátla RunKeeper Pro – běhejte se svým Androidem v kapse. Nejstručněji tento program charakterizoval Jan Šesták, který říká: “Skvělá aplikace pro sledování sportovních aktivit, včetně zobrazení trasy na mapě, převýšení v terénu, rychlosti a tempa sportovní aktivity, atd.”

Petr Mišák se sice zaměřuje spíše na silové sporty, především posilování, nicméně v letních měsících ho můžete přistihnout i při běhání – jak jinak, s telefonem v kapse. “Program je to naprosto perfektní a nemůžu si jej vynachválit. Zaznamenává aktuální trasu, rychlost a pokud máte připojen hrudní pás, tak i tepovou frekvenci,” říká. “V průběhu tréninku vám může telefon oznamovat hlasem různé stavy (rychlost, čas, tepovou frekvenci atd.). Až si sami zvolíte, tak všechny tyto informace RunKeeper odešle na váš online profil, kde je přehledně zanese do různých grafů, map a cvičících programů. Pokud by program obsahoval i českou lokalizaci, tak nemám co vytknout.”

Jan Dolejš srovnává s podobnou aplikací Sports Tracker, kterou také nominoval: “Zaujme především jednoduchým a přehledným ovládáním, nechybí však žádná podstatná funkce. Výbornou možností je hlasový doprovod, který vás v navoleném intervalu informuje o probíhající cestě.”

Karel Kilián začal se sportem relativně nedávno a RunKeeper označuje jako skvělý motivační program. “Neviděl jsem smysl v bezcílném pobíhání po ulici. Loni jsem začal jezdit na inline bruslích, a zajímalo mě, kolik kilometrů vlastně najezdím, jakou rychlostí, a kolik kalorií tím spálím. Vzpomněl jsem si na doporučení kolegy Mátla, který RunKeeper používá při běhání. Teď díky němu například vím, že jsem během půl roku, po který program používám, nachodil, naběhal a najezdil více než 1600 kilometrů. Na webu jsem si zaplatil rozšířenou verzi Elite, protože mě baví podrobné statistiky, jež jsou pro mne stimulem pro další pokračování a zlepšování. Na RunKeeperu mi, kromě statistických výstupů, vyhovuje i to, že se nemusím skoro o nic starat – stačí spustit aplikaci na začátku sportovní aktivity, a na konci ji vypnout. Data se během mžiku odešlou do mého profilu, kde je mohu později analyzovat. Oceňují také hlasové upozornění po určitém počtu ujetých kilometrů – mám tak přehled o čase, ujeté vzdálenosti a průměrné rychlosti, aniž bych musel vytahovat telefon z kapsy. Pozitivně hodnotím sociální rozměr, kdy mohu sledovat sportovní aktivity svých přátel, a oni zase ty moje.”

Kromě sledování pohybu v terénu pomocí GPS je možné zadat aktivity také ručně, což využijete zejména v současných chladných měsících, kdy patrně budete ke sportu využívat náčiní v posilovnách.

RunKeeper RunKeeper

RunKeeper app review

RunKeeper app review


OBgDYzD7zZJNK71G9G3jHMbXiKb8qSF5uJgqu1vRzd2RTtmm6 balqNngmPvQMFLCQ=w124
RunKeeper
FitnessKeeper, Inc.
Verze 2.10.1.0 (29. 12. 2011)
Velikost 3,0 MB
2.0+

rcWB6Gq2elH63Sn9D0lL6frC4bTlAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Sit Ups

Asi nikomu, kdo chodil do školy, nemusíme vysvětlovat, co jsou to “sedy-lehy.” Tělocvik jsme měli všichni. Tento cvik patří do základního spektra cvičení břišních svalů, jež bývají problematickou partií nejen u pánů (tzv. “pivní pupek”), ale často i u dam. Co myslíte, zvládli byste udělat sto sedů-lehů “na jeden zátah?” Právě s tréninkem na tuto i vyšší metu vám může pomoci jednoúčelová aplikace Sit Ups, kterou při (zatím marné ;) ) honbě za “pekáčem buchet” používá Karel Kilián. “Nemám žádné sportovní vzdělání, takže bych si asi těžko stanovoval plán cvičení tak, abych jednoho dne dosáhl kýženého výsledku. Sit Ups je takový jednoduchý osobní fitness trenér: po zapnutí zobrazí počet cviků pro daný den, které rozdělí do několika sérií, a pak vám ukazuje, kolikrát je máte opakovat, a jak dlouho byste měli odpočívat. Na konci seance zhodnotíte, zda pro vás byla dnešní “nálož” lehká, “tak akorát,” nebo příliš obtížná, a Sit Ups podle toho přizpůsobuje další plán. Pravidelným cvičením se tak během několika dnů nebo týdnů, v závislosti na vaší zdatnosti, dopracujete k tomu, že byste měli zvládnout zadaný počet cviků bez přestávky.”

Necháte se zlákat? Jaký “závazek” si dáte? 100, 150, 200, nebo 250 sedů-lehů?

Mimochodem od téhož vývojářského studia můžete stáhnout ještě další podobné jednoúčelové “osobní trenéry”: Push Ups (kliky), Squats (dřepy) a Pull Ups (přitahování).

Sit Ups Sit Ups

Sit Ups for Android review

Sit Ups for Android review


L9okZlf1H7TVQ3kX tGKjToh2vJ6BGDE4bGRiLBPVuslAL4Zyzan2ZUorOD1sJ3iKZI=w124
Sit Ups
Rittr Labs
Verze 2.0.2 (15. 7. 2011)
Velikost 668 kB
1.6+

Q7OU5MayGqLJAAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Sports Tracker

Pokračujeme další aplikací, která umí monitorovat a zaznamenávat vaše sportovní aktivity. Znát ji budou především uživatelé Nokií, nicméně i na Androidu si již vydobyla své místo na slunci. Už jsme zmiňovali, že věrným uživatelem programu Sports Tracker je Jan Dolejš, který se dělí o své zkušenosti: “Tato aplikace se stala mým nerozlučným společníkem při sportování, konkrétně při jízdě na kole nebo občasném běhu. Dokáže skvěle zmapovat a zaznamenávat, kudy jsem si razil cestu, a po návratu domů si mohu prohlédnout shrnutí, kde se například dozvím, jaká byla průměrná a nejvyšší rychlost, kde nejvýše jsem byl atp. Potěší i možnost propojení se sociální síti, kdy dochází k automatické synchronizaci uskutečněných událostí přímo na zeď (v případě Facebooku). K dispozici je také webové rozhraní, ve kterém se snáze orientuje. Sports Tracker nabízí přidávání přátel a vzájemného sdílení událostí a cest, díky čemuž se sám tak trochu stává sociální sítí.”

Jistě není bez zajímavosti, že ačkoli RunKeeper nominovalo nejvíce redaktorů, podle hodnocení v Android Marketu by měl být lepší Sports Tracker – první jmenovaný má 4,3 bodů z pěti možných, druhý 4,6. Nabízená sada funkcí je ale srovnatelná – uživatelé kritizují pouze absenci hlasových informací po určité vzdálenosti, nebo v zadaném časovém intervalu.

V Android Marketu jsou jako zásadní funkce jmenovány tyto:

 • Sledování a analýzy vašich výkonů a pokroku.
 • Uchování všech tréninkových data do vašeho osobního deníku.
 • Sledování spálených kalorií, průměrné rychlosti, nebo třeba nadmořské výšky.
 • Měření času a vzdálenosti, zobrazení v mapách.
 • Hlasová odezva.
 • Sdílení získaných dat a fotografií na webu Sports Trackeru, Facebooku a Twitteru.
 • Prohlížení profilů přátel a možnost komentovat jejich tréninky a fotografie.
 • Objevování nových cest, stezek a dobrodružství po celém světě.

Pokud vás tato aplikace zaujala, a chcete se o ní dozvědět více, doporučujeme pročíst Honzovu recenzi Sports Tracker – Android jako sportovní pomocník?

Sports Tracker Sports Tracker
Sports Tracker Sports Tracker

https://www.youtube.com/watch?v=QQUffYt8fRk

ctuOYp00XFXmQmy6rjl DCHgdK8qRTqNMO1Il6NPu8tDGJuuWIa4foTt1olmFCrSIiSw=w124
Sports Tracker
Sports Tracking Technologies Ltd
Verze 1.8.5 (11. 1. 2012)
Velikost 4,2 MB
2.1+

D131pMRFdS6kXpo1P6GzeZghF8qB2DAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Instant Heart Rate

Z mnoha důvodů je během sportovních aktivit užitečné sledovat tepovou frekvenci, zejména chcete-li se pohybovat v tzv. “aerobní zóně” vhodné pro spalování tuků. Možností je více – například hrudní pás, odesílající přes Bluetooth údaje o práci srdce do telefonu. Existuje ale i levnější varianta, kdy vystačíte se stávajícím mobilem, který je vybavený fotoaparátem s bleskem (v některých případech údajně funguje s dobrou optikou fotoaparátu i bez blesku). K tomu, abyste si kdykoli mohli přesně změřit tep, pak už stačí jen nainstalovat aplikaci Instant Heart Rate.

Program používá a doporučuje Karel Kilián, který mu věnoval celou recenzi Instant Heart Rate: Změřte si puls telefonem. “Původně jsem vůbec nevěřil tomu, že něco takového vůbec může fungovat. Jeden ze čtenářů mě ale přesvědčil, tak jsem se rozhodl vyzkoušet Instant Heart Rate na vlastní kůži. Mohu s klidným svědomím říci, že program dělá to, co má, a dělá to dobře. Měření je naprosto přesné, což jsem si opakovaně ověřil srovnáním s hrudním pásem, snímačem tepu na posilovacím stroji, jakož i několika tlakoměry. IHR sice neposlouží k průběžnému monitorování srdeční činnosti, ale nicméně pro rychlé změření tepu je naprosto dostačující.”

K dispozici je verze zdarma, jakož i placená varianta Pro, která navíc přidává uchování historie naměřených výsledků.

Instant Heart Rate Instant Heart Rate

Instant Heart Rate for Android: Demo

Instant Heart Rate for Android: Demo


7S7PkzievrCXYjWpJKslA KASvHwgb1Np82ZfuDRwtBl1JgaeqBZKsBJVcLbFVJ59Q=w124
Instant Heart Rate
Azumio Inc.
Verze 2.5.4 (24. 1. 2012)
Velikost 4,0 MB
2.1+

VVqHQmMbEAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Jaký program pro sportování doporučíte vy?

Chybí v dnešním přehledu nějaká aplikace, kterou používáte, nebo dokonce považujete za jednoznačně nejlepší? Neváhejte a podělte se o svůj tip skrze formulář níže! Na základě vašich doporučení vydáme za dva týdny pokračování Čtenáři doporučují: 5 nejlepších aplikací pro sport.

Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete (čím více se rozepíšete, tím lépe :) ). Uzávěrka je ve čtvrtek 16. února v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací, a jejich přehled vydáme 23. února jako samostatný článek. Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Android Marketu nalézt. Za vaší spolupráci předem děkujeme!

P.S.: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku!

Hlasování bylo ukončeno. Článek Čtenáři doporučují: 5 programy na sportování vyjde ve čtvrtek 23. února.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)