Menu

SvětAndroida doporučuje: 4 programy na sportování

Nejen psaním žijí redaktoři našeho portálu, a ač obecná představa “geeka” obvykle nebývá blízko “sportovnímu typu,” možná vás překvapíme: ano, i my někdy sportujeme! Po úvodním šoku, který jsme vám dozajista způsobili, se pojďme podívat na praktickou stránku věci. Jako “androidoví závisláci” samozřejmě nedáme telefon z ruky prakticky při žádné příležitosti. Samozřejmě jsou výjimečné situace, kdy telefon odkládáme stranou, nicméně sport, zejména pak aktivity odehrávající se venku, je skvělou příležitostí, jak využít soudobou techniku ke sledování výkonů, zaznamenávání zlepšení a podpoření fyzické kondice.

Zadání pro redaktory tedy znělo: Pokud sportujete, jaké programy pro Android při tom používáte? Nominujte například:

 • aplikace, do kterých zadáváte své sportovní aktivity,
 • programy, které sledují trasu vašeho pohybu, případně ji nějakým způsobem vyhodnocují,
 • aplikace, skrze které můžete své sportovní výkony srovnávat s ostatními,
 • programy, jež vás nějakým způsobem motivují ke sportu/pohybu,
 • aplikace, kterými zjišťujete svůj stav po sportování (např. puls apod.).

Do hlasování se nakonec zapojili čtyři redaktoři: Petr Mišák, Honza Dolejš, Honza Šesták a Karel Kilián, kteří dohromady nominovali čtyři programy.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • první týden sbíráme doporučení od redaktorů,
 • za týden vychází článek “SvětAndroida doporučuje …” (to je právě nyní :) ),
 • týden sbíráme doporučení od čtenářů (formulář pro vaše nominace najdete na konci článku),
 • za další týden vychází článek “Čtenáři doporučují …” na stejné téma.

Pořadí aplikací v tomto článku je sestaveno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
 2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
 3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
 4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).

Nuže, pojďme se podívat, s jakými programy v kapse pobíhají, jezdí, cvičí, nebo jinak sportují redaktoři Světa Androida.

RunKeeper

RunKeeper si získal v naší redakci největší přízeň a hlasy všech redaktorů. Je otázkou, jaký podíl na tom měla nakažlivě nadšená recenze Michala Mátla RunKeeper Pro – běhejte se svým Androidem v kapse. Nejstručněji tento program charakterizoval Jan Šesták, který říká: “Skvělá aplikace pro sledování sportovních aktivit, včetně zobrazení trasy na mapě, převýšení v terénu, rychlosti a tempa sportovní aktivity, atd.”

Petr Mišák se sice zaměřuje spíše na silové sporty, především posilování, nicméně v letních měsících ho můžete přistihnout i při běhání – jak jinak, s telefonem v kapse. “Program je to naprosto perfektní a nemůžu si jej vynachválit. Zaznamenává aktuální trasu, rychlost a pokud máte připojen hrudní pás, tak i tepovou frekvenci,” říká. “V průběhu tréninku vám může telefon oznamovat hlasem různé stavy (rychlost, čas, tepovou frekvenci atd.). Až si sami zvolíte, tak všechny tyto informace RunKeeper odešle na váš online profil, kde je přehledně zanese do různých grafů, map a cvičících programů. Pokud by program obsahoval i českou lokalizaci, tak nemám co vytknout.”

Jan Dolejš srovnává s podobnou aplikací Sports Tracker, kterou také nominoval: “Zaujme především jednoduchým a přehledným ovládáním, nechybí však žádná podstatná funkce. Výbornou možností je hlasový doprovod, který vás v navoleném intervalu informuje o probíhající cestě.”

Karel Kilián začal se sportem relativně nedávno a RunKeeper označuje jako skvělý motivační program. “Neviděl jsem smysl v bezcílném pobíhání po ulici. Loni jsem začal jezdit na inline bruslích, a zajímalo mě, kolik kilometrů vlastně najezdím, jakou rychlostí, a kolik kalorií tím spálím. Vzpomněl jsem si na doporučení kolegy Mátla, který RunKeeper používá při běhání. Teď díky němu například vím, že jsem během půl roku, po který program používám, nachodil, naběhal a najezdil více než 1600 kilometrů. Na webu jsem si zaplatil rozšířenou verzi Elite, protože mě baví podrobné statistiky, jež jsou pro mne stimulem pro další pokračování a zlepšování. Na RunKeeperu mi, kromě statistických výstupů, vyhovuje i to, že se nemusím skoro o nic starat – stačí spustit aplikaci na začátku sportovní aktivity, a na konci ji vypnout. Data se během mžiku odešlou do mého profilu, kde je mohu později analyzovat. Oceňují také hlasové upozornění po určitém počtu ujetých kilometrů – mám tak přehled o čase, ujeté vzdálenosti a průměrné rychlosti, aniž bych musel vytahovat telefon z kapsy. Pozitivně hodnotím sociální rozměr, kdy mohu sledovat sportovní aktivity svých přátel, a oni zase ty moje.”

Kromě sledování pohybu v terénu pomocí GPS je možné zadat aktivity také ručně, což využijete zejména v současných chladných měsících, kdy patrně budete ke sportu využívat náčiní v posilovnách.

RunKeeperRunKeeper

RunKeeper
FitnessKeeper, Inc.
Verze2.10.1.0 (29. 12. 2011)
Velikost3,0 MB
2.0+


Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Sit Ups

Asi nikomu, kdo chodil do školy, nemusíme vysvětlovat, co jsou to “sedy-lehy.” Tělocvik jsme měli všichni. Tento cvik patří do základního spektra cvičení břišních svalů, jež bývají problematickou partií nejen u pánů (tzv. “pivní pupek”), ale často i u dam. Co myslíte, zvládli byste udělat sto sedů-lehů “na jeden zátah?” Právě s tréninkem na tuto i vyšší metu vám může pomoci jednoúčelová aplikace Sit Ups, kterou při (zatím marné ;) ) honbě za “pekáčem buchet” používá Karel Kilián. “Nemám žádné sportovní vzdělání, takže bych si asi těžko stanovoval plán cvičení tak, abych jednoho dne dosáhl kýženého výsledku. Sit Ups je takový jednoduchý osobní fitness trenér: po zapnutí zobrazí počet cviků pro daný den, které rozdělí do několika sérií, a pak vám ukazuje, kolikrát je máte opakovat, a jak dlouho byste měli odpočívat. Na konci seance zhodnotíte, zda pro vás byla dnešní “nálož” lehká, “tak akorát,” nebo příliš obtížná, a Sit Ups podle toho přizpůsobuje další plán. Pravidelným cvičením se tak během několika dnů nebo týdnů, v závislosti na vaší zdatnosti, dopracujete k tomu, že byste měli zvládnout zadaný počet cviků bez přestávky.”

Necháte se zlákat? Jaký “závazek” si dáte? 100, 150, 200, nebo 250 sedů-lehů?

Mimochodem od téhož vývojářského studia můžete stáhnout ještě další podobné jednoúčelové “osobní trenéry”: Push Ups (kliky), Squats (dřepy) a Pull Ups (přitahování).

Sit UpsSit Ups

Sit Ups
Rittr Labs
Verze2.0.2 (15. 7. 2011)
Velikost668 kB
1.6+


Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Sports Tracker

Pokračujeme další aplikací, která umí monitorovat a zaznamenávat vaše sportovní aktivity. Znát ji budou především uživatelé Nokií, nicméně i na Androidu si již vydobyla své místo na slunci. Už jsme zmiňovali, že věrným uživatelem programu Sports Tracker je Jan Dolejš, který se dělí o své zkušenosti: “Tato aplikace se stala mým nerozlučným společníkem při sportování, konkrétně při jízdě na kole nebo občasném běhu. Dokáže skvěle zmapovat a zaznamenávat, kudy jsem si razil cestu, a po návratu domů si mohu prohlédnout shrnutí, kde se například dozvím, jaká byla průměrná a nejvyšší rychlost, kde nejvýše jsem byl atp. Potěší i možnost propojení se sociální síti, kdy dochází k automatické synchronizaci uskutečněných událostí přímo na zeď (v případě Facebooku). K dispozici je také webové rozhraní, ve kterém se snáze orientuje. Sports Tracker nabízí přidávání přátel a vzájemného sdílení událostí a cest, díky čemuž se sám tak trochu stává sociální sítí.”

Jistě není bez zajímavosti, že ačkoli RunKeeper nominovalo nejvíce redaktorů, podle hodnocení v Android Marketu by měl být lepší Sports Tracker – první jmenovaný má 4,3 bodů z pěti možných, druhý 4,6. Nabízená sada funkcí je ale srovnatelná – uživatelé kritizují pouze absenci hlasových informací po určité vzdálenosti, nebo v zadaném časovém intervalu.

V Android Marketu jsou jako zásadní funkce jmenovány tyto:

 • Sledování a analýzy vašich výkonů a pokroku.
 • Uchování všech tréninkových data do vašeho osobního deníku.
 • Sledování spálených kalorií, průměrné rychlosti, nebo třeba nadmořské výšky.
 • Měření času a vzdálenosti, zobrazení v mapách.
 • Hlasová odezva.
 • Sdílení získaných dat a fotografií na webu Sports Trackeru, Facebooku a Twitteru.
 • Prohlížení profilů přátel a možnost komentovat jejich tréninky a fotografie.
 • Objevování nových cest, stezek a dobrodružství po celém světě.

Pokud vás tato aplikace zaujala, a chcete se o ní dozvědět více, doporučujeme pročíst Honzovu recenzi Sports Tracker – Android jako sportovní pomocník?

Sports TrackerSports Tracker
Sports TrackerSports Tracker

Sports Tracker
Sports Tracking Technologies Ltd
Verze1.8.5 (11. 1. 2012)
Velikost4,2 MB
2.1+


Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Instant Heart Rate

Z mnoha důvodů je během sportovních aktivit užitečné sledovat tepovou frekvenci, zejména chcete-li se pohybovat v tzv. “aerobní zóně” vhodné pro spalování tuků. Možností je více – například hrudní pás, odesílající přes Bluetooth údaje o práci srdce do telefonu. Existuje ale i levnější varianta, kdy vystačíte se stávajícím mobilem, který je vybavený fotoaparátem s bleskem (v některých případech údajně funguje s dobrou optikou fotoaparátu i bez blesku). K tomu, abyste si kdykoli mohli přesně změřit tep, pak už stačí jen nainstalovat aplikaci Instant Heart Rate.

Program používá a doporučuje Karel Kilián, který mu věnoval celou recenzi Instant Heart Rate: Změřte si puls telefonem. “Původně jsem vůbec nevěřil tomu, že něco takového vůbec může fungovat. Jeden ze čtenářů mě ale přesvědčil, tak jsem se rozhodl vyzkoušet Instant Heart Rate na vlastní kůži. Mohu s klidným svědomím říci, že program dělá to, co má, a dělá to dobře. Měření je naprosto přesné, což jsem si opakovaně ověřil srovnáním s hrudním pásem, snímačem tepu na posilovacím stroji, jakož i několika tlakoměry. IHR sice neposlouží k průběžnému monitorování srdeční činnosti, ale nicméně pro rychlé změření tepu je naprosto dostačující.”

K dispozici je verze zdarma, jakož i placená varianta Pro, která navíc přidává uchování historie naměřených výsledků.

Instant Heart RateInstant Heart Rate

Instant Heart Rate
Azumio Inc.
Verze2.5.4 (24. 1. 2012)
Velikost4,0 MB
2.1+


Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Jaký program pro sportování doporučíte vy?

Chybí v dnešním přehledu nějaká aplikace, kterou používáte, nebo dokonce považujete za jednoznačně nejlepší? Neváhejte a podělte se o svůj tip skrze formulář níže! Na základě vašich doporučení vydáme za dva týdny pokračování Čtenáři doporučují: 5 nejlepších aplikací pro sport.

Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete (čím více se rozepíšete, tím lépe :) ). Uzávěrka je ve čtvrtek 16. února v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací, a jejich přehled vydáme 23. února jako samostatný článek. Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Android Marketu nalézt. Za vaší spolupráci předem děkujeme!

P.S.: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku!

Hlasování bylo ukončeno. Článek Čtenáři doporučují: 5 programy na sportování vyjde ve čtvrtek 23. února.

 

Komentáře

vx

vx

9.2.2012 8:45

Používal som niekoľko mesiacov oba programy (RunKeeper aj SportTracker) súčasne na dvoch telefónoch. Analyzoval a porovnával som potom výsledné údaje a musím povedať, že sa značne líšili. Líšili sa tak v odbehnutých kilometroch, spálených kalóriách, nadmorských výškach, atď. Nakoniec som sa preto rozhodol svoj účet na SportTracker zrušiť a ostal som pri RunKeeper. SportTracker mal navyše problém s GPS, oveľa dlhšie mu trvalo kým sa fixol a mohol som začať športovať. Ďalej veľmi často bol signál nepresný, skákal a pod. SportTracker vyzerá síce krajšie (podľa mňa) ale RunKeeper mi vyhovuje oveľa viac.

ivan

ivan

9.2.2012 9:13

neviem preco sa tu napriklad neobjavilo endomondo, najstahovanejsia aplikacia pre sport

FTS

FTS

9.2.2012 9:15

Bezkonkurenčně Sports Tracker. Po skušenostech se všemi zmíněnými stejného typu je nejlepší. Doporučuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 9:17

To: ivan
Neobjevilo se tu z jednoho důvodu, který ve článku uvádíme: totiž že ho nikdo z oslovených redaktorů nepoužívá.
Právě proto, abychom “vychytali” ty skutečně nejlepší aplikace, je na konci článku formulář pro čtenáře :). Čili stačí Edmondo zadat a třeba se objeví v pokračování za dva týdny.

Jirka

Jirka

9.2.2012 9:27

V čem je Runkeeper lepší než Endomondo?

Spook

Spook

9.2.2012 9:38

Možností je více – například bederní pás, odesílající přes Bluetooth údaje o práci srdce do telefonu

Je to hrudní pás, bederní by toho moc neodeslal.. :)

Jinak za mě jednoznačně Runkeeper. Po te co dodělali odpočítávání na startu a autopazu jsem naprosto spokojen. Snad jen vyhledávání družic na začátku by mohlo mít větší interval

Iwosh

Iwosh

9.2.2012 9:46

Endomondo je opravdu super aplikace, doufam ze se tu objevi v doporuceni ctenaru v blizke dobe :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 11:06

To: Spook
Díky za echo.
Hlavně, že jsem to po sobě několikrát četl, ale tohle mě netrklo :)
Jdu to opravit.

ic

ic

9.2.2012 12:11

Dříve jsem používal My Tracks (teď už tomu říkají Moje trasy) https://market.android.com/details?id=com.google.android.maps.mytracks aplikace je to maličká a má dost dalších ukazatelů, ale problém hlavní a poměrně zásadní… když vícekrát procházíte stejnou trasu, dostáváte jiné naměřené délky. Zkoušel jsem to opravdu mnohokrát a téměř jsem se nedostal ke stejné vzdálenosti.

Takže teď používám Endomodo (když mi na něj dal Google slevu)… to měří alespoň stejně, i když aplikace je to velice jednoduchá a některé docela obyčejné funkce z My Tracks ji scházejí.

bkf1

bkf1

9.2.2012 13:04

KAREL: Skvely clanek chlape!!!!! Velka pochvala ;-) Ja sice nevyuziji zadny z techto programu :D ale preposilam kolegovi, ten vyuzije asi vsechny ;-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 13:05

To: bkf1
Ooooo, děkuji :)
Ale o pochvalu se musím rozdělit s kolegy, bo bez nich by tento materiál nevznikl :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 13:06

To: ic
Šup s tím do formuláře, ať se objeví v příštím kole “Čtenáři doporučují” za dva týdny! :)

Oloušek

Oloušek

9.2.2012 14:20

tip na aplikaci odeslán :-)

Pok

Pok

9.2.2012 15:05

taky nechápu jak jste mohli zapomenout na ENDOMONDO!! Je daleko leší než tyto ostatní app..jsem v UK mám enomondo a v menším městščku díky endomondu znám růné okruhy na běhání, cyklistiku a ostatní..už jsem i sám vytvořil pár okruhů, pro ostatní…v tomhle směru je endomondo bezkonkurenční,protože ho na různých platformách používá nejvíc lídí..a co se statistik týče,myslím,že taky nemá konkurenci…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 15:21

To: Pok
My jsme na Edmondo nezapomněli :) Jen ho nikdo z oslovených redaktorů nepoužívá ;)
Ostatně přečtěte si na začátku článku, jak tato série vzniká :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.2.2012 15:21

To: Oloušek
Děkujeme :)

Filda

Filda

9.2.2012 16:29

Instant Heart Rate: nechapu tooo, kde mam prosim vas prilozit prst na cameru nebo na blesk nebo na oboji? A k cemu se vlastne zapina ten blesk pri spusteni merice?

lukas

lukas

9.2.2012 18:13

Ja cvicim tie sed -lahy.ale bez androidu by som to necvicil u mna to posobi ako taka motivačka :D

D3VL3R

D3VL3R

9.2.2012 20:16

Runkeeper. Zkoušel jsem endomondo, totálně nepřesná trasa (i o 100m)…

Jelikož má runkeeper v česku silnou základnu a používají jej i lidé v mém okolí, nelze zvolit jinak. Co se týče app, tak mám trochu delší fixaci, ale pak funguje dobře…

Filda

Filda

9.2.2012 22:00

joo uz vim jen jsem prehliidl recenziii :D

Petr

Petr

10.2.2012 14:05

runtastic je taky super :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

10.2.2012 14:09

To: Petr
Stačí ho nominovat přes formulář na konci článku, a pokud se dostane do TOP5, určitě se objeví za 14 dnů ve Čtenáři doporučují ;)

PavelZ

PavelZ

10.2.2012 18:58

Zkoušel jste někdo SportyPal Pro? http://sportypal.com/

kaficko007

kaficko007

14.2.2012 15:41

Urcite vyzkouším, používal jsem My track. Jednoduché až moc.
Heart rate na mém Desire HD nefunguje. Podle mě je led daleko od čočky

Libor

Libor

15.2.2012 10:54

To Filda: Prst priloz pres blesk i fotak zaroven. Svetlo z blesku Ti prosvetli prst a kamera snima prutok okyslicene a neokyslicene krve (svetla vs. tmava barva) a podle toho dokaze urcit srdecni frekvenci. Vyzkouseno na Galaxy Tab a funguje vyborne.

Pepa

Pepa

16.2.2012 12:12

nedám dopustit na RUNTASTIC – používám aktivně přes rok /in-line, snowboarding a kolo/

Václav Málek

Václav Málek

18.2.2012 9:23

Runkeeper skvělý, testováno prozatím bez pásu při běhu, in-linech, cyklistice a na sjezdovkách a maximální spokojenost. Jediný problém, mohl by okamžitě fixnout GPS signál, ale to asi není až tak úplně problém aplikace :-)

Petr

Petr

17.2.2013 15:24

2 PavelZ: SportyPal používám asi 2 roky a nyní jsem dokoupil HRM, tak se chystám přejít na placenou verzi. Spokojenost. Doporučuju.

Mavi

Mavi

17.2.2013 18:53

Nejvíc se mi líbilo Endomondo, mělo sice pár nedostatků jako třeba nemožnost nastavit autopauzu na míň než 5km/h, ale stačilo mi. Ovšem po posledním kroku kdy vývojáři Endomonda většinu funkcí na webu která byla předtím dostupná v Pro verzi, přesunuli do Premium účtu (za měsíční poplatky) tak jsem se jim na to vyprdnul a přešel jsem na Sportstracker Pro (by STL) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sportstracklive.android.ui.activity.pro … doporučuju :)

RSS (komentáře k článku)