TOPlist

RunKeeper Pro – běhejte se svým Androidem v kapse

No Image-02

Po Silvestru jsem vlezl na váhu a zděsil jsem se (váha asi taky, chudák). Necelé dva týdny strávené nad mísami plnými dobrot byly na displeji značně patrné. „Zima nezima, musíš s tím něco dělat, Michale.“ Miluji běh, takže jsem se rozhodl nabytá kila vyklepat pěkně na mrazu. Abych lépe kontroloval své výkony, říkal jsem si, že bych mohl využít GPS v mobilu a zaznamenávat si tak průběžně trasu a rychlost při běhu. Podíval jsem se tedy na Market po nabídce fitness programů. Na Twitteru jsem zachytil zprávu, že RunKeeper Pro je zdarma až do konce ledna. Tak jsem ho nainstaloval a běhání s Androidem v kapse okamžitě dostalo jiný rozměr.

RunKeeper zaznamenavání aktivity

RunKeeper - zaznamenavání aktivity

Tento program umí zaznamenávat nejen běh, ale i jiné sportovní aktivity (příp. umožňuje dosažený výkon zaznamenat dodatečně po cvičení):

 • Běh
 • Chůzi
 • Cyklistiku
 • Turistiku
 • Sjezd na lyžích
 • Běh na lyžích
 • Snowboarding
 • Bruslení
 • Plavání
 • Horskou cyklistiku
 • Cvičení na ellipticalu

Při prvním spuštění mě zaujalo velice jednoduché prostředí aplikace. Obsahuje pouhé tři záložky, ve kterých najdeme vše podstatné. V prvním okně si můžeme nastavit možnosti volby podmínek, za kterých budeme spouštět záznam sportovní aktivity. Abychom mohli vyrazit do terénu, musíme ponechat v Input Type nastavenou volbu GPS. Ruční vložení slouží jen tehdy, když budeme zadávat záznamy zpětně, nebo při sportovních činnostech, které se dějí uvnitř budov. Kliknutím na druhou možnost – Activity – se nám otevře seznam sportů. Pod nabídkou Route se skrývají námi zaznamenané cesty. Jsou zde buď trasy absolvované, nebo je možné přes web vyhledat trasy ostatních a inspirovat se. Funkce Coaching by nám měla pomoci řídit náš trénink. Můžeme např. zvolit, že po dobu jedné minuty bychom měli zvýšit tempo, či naopak příští kilometr běžet pomaleji a přístroj nám pak v průběhu cvičení sám zahlásí pokyny.

První záložka - start aktivity

Ve druhé záložce najdeme seznam našich vykonaných sportovních činností. U každého záznamu je čas, kilometry a délka trvání. Po rozkliknutí položky se objeví podrobnější přehled zaznamenané aktivity. Jak lze vidět dole na obrázku, v horní části je zaznamenán celkový čas, průměrný čas na jeden kilometr a spálené kalorie. Pod těmito údaji je graf, který ukazuje vývoj našeho tempa v čase. Bohužel se z grafu nedozvíme konkrétní hodnoty, dynamika je znázorněna pouze sloupci o různé výšce. Co se mi velmi líbí, je ikona mapy sloužící k otevření Google map, ve kterých je barevnou čárou vyznačena absolvovaná trasa.

Záznam aktivit

Doporučuji vytvořit si účet na runkeeper.com, jelikož bez webu je Runkeeper pouze poloviční aplikace. Přihlašovací údaje můžeme poté zadat v poslední záložce aplikace. Další zajímavou věcí v sekci Nastavení je hlasové předříkávání hodnot během sportovní aktivity. To se celkem hodí, zvlášť když se během sportu nemůžeme dívat na displej telefonu. Dle libosti lze konfigurovat, co nám bude příjemný ženský hlas oznamovat a za jakých podmínek to bude hlásit. Poslední, co lze nastavit, je sdílení. Abychom se mohli podělit s ostatními o dosažené výsledky, stačí zaškrtnout Post to Facebook nebo Post to Twitter. Pokud máme vytvořený účet na domovských webových stránkách, pak si ostatní mohou prohlédnout i celý náš profil – pokud budeme chtít. I toto lze přednastavit přímo v aplikaci – buď povolíte viditelnost výsledků všem, nebo jenom svým přátelům z RunKeeperu, anebo si je necháte pro sebe.

Nastavení

Zajímavostí RunKeeperu je spolupráce s firmou Polar, která vyrábí zařízení pro monitorování srdečního tepu. Zakoupíte-li si hrudní pás Polar Wearlink, přímo v aplikaci pak budete moci sledovat i váš srdeční rytmus. Komunikace s pásem probíhá pomocí bluetooth rozhraní. Na níže uvedeném videu si můžete prohlédnout, jak zařízení funguje.

https://www.youtube.com/watch?v=Ol0IwNbkCjQ

Při výběru fitness aplikace se musí zohlednit, jak je zpracované webové rozhraní služby a co nám nabídne. RunKeeper má velice hezké a přehledné prostředí. Oceňuji hlavně dobře udělané statistiky. Co mi naopak chybí, je zadávání více sportovních aktivit, které se neprovozují pod širým nebem. Chtěl bych mít totiž kompletní přehled o všech svých   pohybových aktivitách. Hodil by se mi také plánovací kalendář, kde bych si přehledně zaznamenal své sportovní akce. Zatím jsem při používání aplikace nenarazil na žádný problém. Pouze jednou se mi nepodařilo odeslat můj výkon na web, ale naštěstí jsem byl na tuto skutečnost ihned upozorněn programem a informace jsem úspěšně odeslal posléze. Podobných fitness programů je na Marketu samozřejmě více (např. Endomodo, Runtastic…), vzájemně se odlišují v konkrétní nabídce služeb. Proto bych byl rád, kdybyste se v diskusi podělili o své zkušenosti s aplikacemi podobného ražení.

Pro lepší představu zde přidávám i screeny webové stránky.

Webové rozhraní - domovská stránka

Webové rozhraní - domovská stránka

Přes web můžeme sledovat u aktivity  rychlost, stoupání a klesání terénu, trasu a rychlost na jeden kilometr v jednotlivých úsecích.

Záznam sportovní aktivity přes web

Záznam sportovní aktivity přes web

Jak jsem již zmínil výše v textu, hodně se mi líbí grafy v RunKeeperu.

Graf aktivit - počet kilometrů v jednotlivých týdnech

Graf aktivit - počet kilometrů v jednotlivých týdnech

Výhody:

 • Jednoduché rozhraní
 • Hlasové čtení dosažených výsledků při sportovní aktivitě
 • Koučování

Nevýhody:

 • Menší okruh sportů
 • Pro někoho může být překážkou anglický jazyk

Informace o aplikaci RunKeeper Pro

Domovská stránka: www.runkeeper.com

Licence: Placená (do konce ledna zdarma)

Cena: kolem 180 kč

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/runkeeper-pro/com.fitnesskeeper.runkeeper.pro

QR kód:

QR code - RunKeeper Pro

QR code - RunKeeper Pro

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)