TOPlist

Čtenáři doporučují: 3 aplikace pro sociální sítě

socialni_site_ikona

Když jsme 14. června vydávali 22. pokračování cyklu SvětAndroida doporučuje, tentokrát věnované tématu aplikací pro sociální sítě, tušili jsme, že se nám podařilo vyjmenovat hodně zajímavých programů. Přeci jen rovný tucet tipů je již poměrně široký záběr. Během týdne od vydání našich tipů jsme nasbírali celkem osmnáct nominací, které se ale překvapivě rozprostřely mezi pouhé tří aplikace.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Vše začíná zadáním tématu pro další kolo „SvětAndroida doporučuje.“ Redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
  • Týden po uzávěrce vydáváme článek „SvětAndroida doporučuje“ na dané téma. Na konci článku je formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat programy, jež ve článku, dle jejich mínění, chybí.
  • Po týdnu sbírání nominací je uzávěrka a začíná se připravovat článek „Čtenáři doporučují“ na dané téma.
  • Konečně čtvrtý týden vychází článek „Čtenáři doporučují“.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Připomeňme si (jen v odkazech na Obchod Play), jaké aplikace pro sociální sítě nominovali redaktoři našeho portálu:

  1. Google+
  2. TweetDeck (Twitter, Facebook)
  3. Facebook pro Android
  4. Foursquare
  5. Waze
  6. twicca
  7. TweetCaster for Twitter
  8. GetGlue
  9. Plume for Twitter
  10. Geocaching
  11. Friendcaster for Facebook
  12. facedroid (Tablet Facebook)

Pořadí ve článku je, stejně jako v případě redaktorských nominací, určeno následovně:

  1. Podle počtu nominací,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Už asi můžeme prozradit, že v tomto případě jsme si poprvé vystačili jen s prvním kritériem.

nyxdroid

Dnešní kolo Čtenáři doporučují má svým způsobem velmi kuriózního vítěze. Aplikaci nyxdroid patřilo 15 ze všech osmnácti nominací, přitom jde o program, jehož počet stažení se pohybuje pod pěti tisíci a využití najde jen u uzavřené komunity, do které není úplně jednoduché se dostat. Je otázkou, zda má diskuzní fórum NYX tak silnou základnu, přesvědčenou o kvalitách aplikace nyxdroid, nebo zdali máme mezi čtenáři tolik diskutérů z NYXu. Samozřejmě nemůžeme vyloučit ani variantu, že šlo o „organizovanou akci“.

Nuž, nechme spekulací a pojďme se podívat na to, v čem nyxdroid vyniká. Čtenář, který se podepsal jako buckowski, popisuje aplikaci následovně: „Pro uživatele sociální sítě NYX.cz je tento nástroj naprosto nepostradatelný. Klient umožňuje plnohodnotně ovládat váš „nyx“ a nemusíte se trápit s nepřehledným webovým rozhraním. Autor navíc s uživateli aktivně komunikuje a aplikaci neustále zdokonaluje.“ Dynamický vývoj a dobrou zpětnou vazbu ze strany autora i správce serveru zmínilo hned několik dalších spokojených uživatelů. Další chvála pak směřovala na rychlost, která prý vynikne především ve srovnání s mobilní verzí webu NYX.

Autor aplikaci v Obchodě Play nijak nepředstavuje, stejně tak uživatelé v komentářích zmiňují jen to, co zde již zaznělo. Pokud tedy máte něco společného s tímto diskuzním webem, asi byste tak doporučovanou aplikaci měli vyzkoušet.

nyxdroid

nyxdroid

nyxdroid

nyxdroid

3958557d1411e179c64c9c9313a8af7d?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Instagram

Je to teprve lehce přes čtvrt roku, co se z iPhonů dostala na Android takřka legendární aplikace Instagram. Zájem o ní byl enormní – během prvních 24 hodin od uvolnění si tuto aplikaci, kombinující jednoduchý editor fotografií a sociální síť, stáhl milion uživatelů. Pět milionů stažení bylo dosaženo šest dnů po zveřejnění v Obchodě Play.

Největším obhájcem Instagramu se stal Roman Průža alias zooomek, který aplikaci představuje takto: „Tolik diskutovaná aplikace, která přešla na Android z iOS. Síť, kde lidé sdílí své fotografie, které ve většině případů proženou přes některý z několika dostupných filtrů. Výstupní snímek je ve čtvercovém provedení, což je pro fotografie, dle mého názoru, naprosto stupidní formát. Je možné sledovat různé známé fotografy, tagovat fotky, „lajkovat“ fotky a samozřejmě komentovat všechny obrázky. Fotografii na síť lze nahrát okamžitě po vyfocení přímo z aplikace, nebo z galerie v telefonu, takže můžete prezentovat i snímky, které jste už pořídili dříve.“

Po dlouhé době se do nominací zapojila také dáma (tedy soudíme tak dle přezdívky), jež se představila jako Kate: „Skvělá síť na sdílení fotek. Nabízí krásné filtry, pomocí hashtagů můžete najít uživatele, kteří fotí na téma, které je vám blízké. Součástí je stream aktivit vašich přátel, kde vidíte, které fotky se jim líbí nebo koho začali sledovat. Zároveń ke snímkům můžete přidat geolokaci, na kterou, když kliknete, uvidíte všechny fotky, které se k tomuto místu pojí.“

V podstatě velmi podobné vlastnosti, jako naši dva čtenáři, jmenují v Obchodě Play také autoři Instagramu. Hlavní pointou je tedy okamžité sdílení obrázků s přáteli (respektive s těmi, kteří vás sledují). Aby pořízené snímky vypadaly zajímavěji, můžete jim vdechnout život některým ze sady efektů. Transformací se vám možná podaří proměnit každodenní okamžiky v umělecká díla.

Co tedy od Instagramu můžete čekat?

  • filtry a rámečky aplikovatelné na snímky,
  • efekty, díky kterým budou vaše fotografie živější, budou mít výraznější detaily, nebo třeba vyniknou hloubkou ostrosti,
  • okamžité sdílení nahraných obrázků na Facebook, Twitter, Tumblr a Foursquare; brzy se prý můžeme těšit na podporu Flickru,
  • interakce s přáteli prostřednictvím udělování a přijímání „lajků“ a komentářů,
  • funguje na Androidu 2.2 a novějším na telefonech s podporou OpenGL ES 2,
  • podpora přední a zadní kamery.

Hezky vystihla podstatu Instagramu uživatelka Michaela: „Super aplikace ke sdílení obyčejných věcí v neobyčejném kabátě!“ Také další uživatelé oceňují ať už zajímavé filtry, nebo možnost sdílet své zážitky a události formou fotek s ostatními.

Kritických reakcí je naprosté minimum, přičemž většina se týká především nekompatibility s některými telefony a firmwarem. Slabší hodnocení přichází také od těch, jež Instagram nechápali jako sociální síť, ale jako editor fotek, což není primární určení.

V každém případě můžeme konstatovat, že když už někoho Instagram chytí, zpravidla ho nepustí.

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram
Instagram

imo instant messenger

Je vidět, že doba „instatních kecálků“ přinejmenším na Androidu pominula a dominují buď programy spojené s nějakou webovou službou, nebo klienti velkých sociálních sítí. Například po takovém ICQ neštěkl v redaktorských nominacích ani pes.

imo instant messenger je svým způsobem aplikace pro „starou generaci“ chatovacích služeb. Jedná se o univerzálního klienta, který se umí připojit k účtům a stítím Skype, Facebook Messenger, MSN, AIM, Google Talk, Windows Live Messenger (MSN), ICQ/AIM, Yahoo Messenger, Jabber, Myspace, Vkontakte.ru a Hyves.

Aplikaci nominoval čtenář s přezdívkou zeriava, bohužel se ale příliš nerozpovídal o jejích kladech a vlastnostech, když napsal jen: „Na chatovani nemá páru. Pozná všetky socialné siete.“ Vydáváme se tedy do Obchodu Play, abychom se podívali, jaké funkce vidí jako zásadní autoři aplikace.

Na prvním místě si řekněme, že imo messenger je zdarma a nevyužívá vaše SMS nebo minuty. Ke svému životu potřebuje připojení k Internetu přes Wi-Fi nebo mobilní data (raději 3G, ale i na EDGE funguje docela dobře).

Program nabízí:

  • Velmi rychlé a spolehlivé posílání vzkazů/zpráv (údajně mnohem rychlejší než SMS).
  • Čisté, jednoduché a snadno použitelné rozhraní.
  • Možnost propojit všechny své stávající účty pod jedno přihlášení do IMO pro snadné přihlášení.
  • Aplikace je údajně šetrná jak k baterii, tak k síťovým zdrojům.
  • Kvalitní hlasové hovory.
  • Hlasový IM (rychlé hlasové zprávy) v režimu vysílačky („walkie-talkie“).
  • Skupinová komunikace (stačí jednoduše přidat přátele ze všech sítí a protokolů do skupiny, a můžete začít chatovat).
  • Skupina pro sdílení fotografií (sdílení fotografií s celou skupinou).
  • Schopnost zpracovat multimediální přílohy (audio a video soubory).
  • Historie s možností vyhledávání.
  • Možnost souběžné práce na různých zařízeních díky automatické synchronizaci zpráv a upozornění.

Aplikace získala také celou řadu ocenění, jako například od serveru WIRED, kde se dostala do App Guide Editor’s Pick, v roce 2011 ji server Mashable udělil cenu za nejužitečnější mobilní aplikaci a Lifehacker jmenoval imo nejlepší IM aplikací pro Android.

IMO je k dispozici nejen pro Android, ale i pro platformy iPhone, iPad, Blackberry a Nokia. Z počítače se můžete do sítě přihlásit přes webovou verzi.

Uživatelé v Obchodě Play pak hodnotí imo instant messenger jako „Skvělý agregator IM účtů“, zmiňují rychlost, bezproblémové fungování i pod Androidem 4.0 ICS a potvrzují malou náročnost na baterii. Kritická hodnocení mají často únorové datum, kdy se „povedlo“ vydat ne právě odladěnou aktualizaci.

imo instant messenger

imo instant messenger

imo instant messenger

imo instant messenger

imo-International Calls & Chat
imo-International Calls & Chat

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)