Menu

CoPilot Live 9 – navigace bez nutnosti připojení k internetu

Nedávno jsme v redakci dostali možnost otestovat navigaci CoPilot Live ve verzi 9, která kromě jiného nabízí i plánování tras bez potřeby připojení internetu. To oceníte zejména v zahraničí, kde se datový roaming může výrazně prodražit, což může poněkud snížit váhu vaší peněženky. V této recenzi si povíme o možnostech, kladech, ale i záporech této aplikace.

První spuštění

Při spuštění ihned po instalaci se vás navigace (samozřejmě v češtině) zeptá, zda chcete vytvořit ID aplikace či použít ID, které již máte. Já zvolil první možnost, jelikož CoPilot Live jsem zatím nikdy nepoužíval.

Úvodní obrazovka před instalací

Po dotazu, zda chcete použít vlastní či standardní nastavení vás navigace požádá o stažení map, které chcete používat. Můžete si vybrat například celou Evropu či různé skupiny států.

Výběr map ke stažení

Výběr map ke stažení

Navigace v akci

Jakmile si příslušné mapy stáhnete, máte vše připraveno pro provoz navigace a můžete vyrazit na cesty. Při každém spuštění vás uvítá následující obrazovka (toto lze zrušit), která vám umožní ihned zobrazit mapu či zadat nový cíl.

Úvodní obrazovka navigace

Úvodní obrazovka CoPilot Live

My se tedy pustíme do zadání prvního cíle naší cesty. Po klepnutí na tlačítko “Nový cíl” se dostaneme na výběr možností, které nám usnadní zadání cíle. K dispozici jsou tyto následující možnosti:

 • Adresa
 • Moje místa
 • Zajímavá místa (POI)
 • Kontakt
 • Prohlížet mapu
 • Fotonavigace
 • Souřadnice

Kromě běžně dostupných možností mne zaujala volba Fotonavigace. V seznamu vašich fotografií si tak můžete jednoduše vybrat tu s místem, kam byste rádi jeli, a navigace z ní získá souřadnice. Trochu zamrzí pomalejší načítání většího počtu fotografií.

Výběr souřadnic z fotografií

Výběr souřadnic z fotografií

Zobrazení souřadnic zvolené fotografie

Zobrazení souřadnic zvolené fotografie

Poté, co si vyberete souřadnice, navigace zobrazí celkovou trasu. Zde by měla být vidět i dopravní situace, nicméně za dobu testování jsem nepřišel na to, jestli tato funkce skutečně funguje. Někteří uživatelé si v komentářích na Google Play stěžují, že tato funkce v našich krajích bohužel nefunguje. Na obrazovce můžete trasu před samotnou navigací ještě upravit například přetažením trasy na bod, kudy byste chtěli projíždět, nebo si můžete zobrazit alternativní návrhy. U trasy vždy vidíte, jak je dlouhá a kolik zabere zhruba času. Můžete si také zvolit druh navigace (pěší, osobní automobil, náklaďák, motorka či kolo) či si nechat zobrazit ukázku trasy a podobně.

Náhled trasy

Náhled trasy

Změna druhu navigace

Změna druhu navigace

Pokud trasa odpovídá vašim požadavkům, můžete pokračovat klepnutím na tlačítko Jet, které spustí samotnou navigaci v 3D režimu. Jakmile je zjištěna vaše GPS poloha, na mapě se zobrazí klasická šipka a nejbližší okolí s vyznačenou trasou. Samozřejmostí je i hlasová navigace a noční režim, kdy se mapa patřičně zatmaví. V horní části obrazovky naleznete tlačítka pro zoomování a pokud jste s mapou pohnuli, tak i možnost vrácení se na místo, kde právě jste. Ve spodní části pak naleznete levou a pravou informační oblast (obě lze nastavit) a mezi nimi i navigační instrukce. Obě oblasti můžete nastavit dle toho, jaké informace chcete zobrazovat. Vlevo dole je také tlačítko, které vyvolá dle režimu navigace nabídku, například nabídku jízdy, kde si můžete zvolit 2D režim, zobrazit instrukce, nastavit objížďku, najít body zájmu, zobrazit celou trasu či třeba navigaci přepnout do režimu pro chodce.

3D navigace

3D navigace

Nabídka jízdy

Nabídka jízdy

Nastavení informačních oblastí

Nastavení informačních oblastí

Zobrazení pruhů

Zobrazení pruhů

Během jízdy či chůze dostáváte české hlasové povely. Jak jsem zjistil, někdy přicházejí těsně před místem odbočení, což není zrovna příjemné. Dalším neduhem, který jsem zaznamenal, jsou občas “necelé” příkazy, kdy si nejste jistí, co vám navigace chtěla sdělit – například “přímo před vámi”. Dle sdělení výrobce může jít o problém s nedostatkem paměti. Navigaci jsem testoval na Sony Xperii PRO s Androidem 4.0.4. Dodám, že Google navigace mi funguje poměrně svižně. Na druhou stranu jsem jinak s navigací větší problémy neměl. Na posledním obrázku nad tímto odstavcem je vidět i zobrazení směru v jednotlivých silničních pruzích.Při složitější situaci navigace zobrazí i 3D pohled na pruhy, v Praze se mi to stalo jednou a musím říci, že jen díky tomu jsem nespletl směr jízdy. Navigace by taktéž měla hlídat vaší rychlost jízdy. Pokud tedy překročíte rychlostní limit, ozve se zvukový signál.

Další funkce a nastavení

V recenzi samozřejmě není možné popsat úplně všechny vlastnosti a funkce a tak zmíním ty, které mě zaujaly:

 • Zobrazení bezpečnostních kamer
 • Režim úspory napájení
 • Možnost vyloučení silnic s poplatkem
 • Zobrazení bodů zájmu
 • Možnost určit si vlastní rychlostní limity
 • Možnost zadat délku objížďky
 • Zobrazení počasí
 • Propojení s Wikipedií
 • Kontakty na asistenční služby
 • Možnost úpravy stylu map

Klady a zápory

+ možnost offline navigace
+ zobrazení pruhů v nepřehledných situacích
+ české rozhraní a příkazy
+ navigace dle GPS fotografií

problémy s úplností a včasností hlasových povelů
nedostupnost informací o dopravě v ČR
režim pro jízdní kola zřejmě nezná cyklostezky
občas naviguje na nedokončené úseky
relativně vysoká cena

Závěr

Z navigace CoPilot Live 9 mám rozporuplné pocity. Především problémy s hlasovými povely a navigací na nedokončené úseky, mne zrovna o kvalitě navigace nepřesvědčily. Dalším, pro mne docela zásadním, nedostatkem je pro mě nedostupnost možnosti zobrazit si aktuální dopravu v ČR. Toto umí zdarma i standardní Google navigace, která dle mého názoru umí i lépe nalézt konkrétní adresu a nemá problém s popisnými čísly. Cena mne též nepotěšila, nicméně uživateli je poměrně dobře hodnocena. Když tuto navigaci porovnám například s českým Dynavixem, tak CoPilot Live 9 pro změnu vypadá zajímavěji a i instalace proběhla mnohem lépe. Nicméně s Dynavixem jsem neměl problémy se zpožděním hlasových povelů. CoPilot Live 9 mě zaujal snad jen v možnosti navigovat offline a dobrou českou lokalizací. Existuje i bezplatná verze, o které jsme psali zde, nicméně ta například nenabízí 3D režim.

Video

Přikládám také oficiální video na YouTube:

CoPilot Live Premium Europe
ALK Technologies
Verze9.1.0.366 (8. 8. 2012)
Velikost20 MB
1.6+


1 096,39 Kč

 

 

Komentáře

Pavel

Pavel

16.9.2012 11:08

trošku drahý ne ?

mark516651

mark516651

16.9.2012 11:24

tak já tedy znovu zrekapituluji závěr

hlasové povely nedává včas, to vás připraví o nervy uprstřed velkoměst
nedostupnost informací o dopravě v ČR, takže vás naviguje klidně do kolony a neřeší to
občas naviguje na nedokončené úseky, jinými slovy mapové podklady stojí za starou belu
a ještě je to předražené

jen idiot by to koupil a používal. Alespoň tak na mě závěr působí, protože to podstatné navigace prostě neumí dobře.

mark516651

mark516651

16.9.2012 11:26

to už snad raději zdarma dostupný MapFactor … než tohle, ten sice také nemá dopravní informace, také občas navede blbě, ale aspoň je zdarma.

george65

george65

16.9.2012 12:03

MapFactor rozhodne lepsi neni.. CoPilot ve verzi zdarma podle mych zkusenosti drti vsechny ostatni navigace zdarma.. zachovava v ni vynikajici planovani tras a jedine dve omezeni jsou, ze lze stahnout pouze jeden mapovy balicek (jeden ale obsahuje temer celou Evropu) a za druhe nejde hlasova navigace, coz zni hrozne, ale v praxi to prekvapive vubec nevadi.. kdyz vidim krizovatku a nevim, tak se jednodusse kouknu na displej a jindy aspon nerusi a nenici tolik mozkove bunky :-)

Liborse

Libor Šedivý 0

16.9.2012 13:04

Jak jsem v recenzi naznačil, já osobně mám rád Google navigaci. Sice je závislá na internetu, ale vše potřebné umí. Já osobně bych tisícovku za tuto navigaci nedal, asi tak. To by musela fungovat alespoň ta doprava… Co se týče příkazů – může to být pamětí, jenže to nereportuji jen já, takže je otázka, jestli to kvůli paměti skutečně je…

Fuji

Fuji

16.9.2012 17:50

Ja jsem nejvice spokojeny se Sygicem! Lepsi navigaci naznam(offline).
Po CR pouzivam vyhradne google maps.
Integrovanou dopravdu v mapach si nemohu vynachvalit.

george65

george65

16.9.2012 20:47

tak co se tyce CR (kvuli internetu) tak nedam dopustit na Waze, to dava informacim o doprave novy rozmer

Liborse

Libor Šedivý 0

16.9.2012 21:01

O Waze také přemýšlím. Nicméně někde jsem četl, že měl problémy, ale asi z toho vyrostl, že?

george65

george65

16.9.2012 22:20

presne tak, nekdy ke konci zimy jsem ho nadsene zkousel, ale pak nadseni dost opadlo a nakonec jsem ho prave kvuli tem problemum i smazal.. ale asi tak dva tydny zpatky jsem ho opet nainstaloval a nestacil se divit, udelal fakt velky krok dopredu, ted prakticky nejezdim s nicim jinym

maros

maros

16.9.2012 22:34

pred cca 1,5 rokom som si kupil motorolu atrix a vtedajsi sygic nepodporoval display atrixu tak som bol nuteny kupit nieco ine a volba padla na copilota. stal ma 50€ cela europa. kolko stoji ina navigacia s kompletnou europou?
jazdim relativne vela 40-50000km rocne a mozem povedat ze az na 2 pripady ma copilot vzdy v pohode navigoval. oba jeho preslapy boli polne cesty v okoli toho isteho mesta :)
hlasovu navigaciu nepouzivam tak neviem posudit aka je presna (nemam rad ked mi do riadenia niekto keca)z mojho pohladu bezproblemova navigacia ktoru by som doporucil kupit..

Jirka

Jirka

16.9.2012 22:42

Tak já jsem ten idiot, který to má a dokonce si to koupil. Všichni chválí Sygic, není špatný a “zadarmo” dokonce vynikající. Důvod je jednoduchý, má ze všech zkoušených nejlepší grafiku, tom měl jenom TomTom, dále největší, protože blbě vidím, číslice s rychlostí atd., lze to navolit. Mapy nemají chybu, možná to má nějaké úseky, které ještě nestojí. A to upozornění na odbočku, recenzente, je to v menu průvodce, a je to nastavitelné. Jinak to spíše principielní problém, se kterým zápasí snad všechny navigace. Že budu odbočovat mě včas upozorní dle nastavení a abych se správně trefil, stejně musím kouknout na mapu. Neznám navigace, která mě upozorní v okamžiku nutnosti otočení volantu. Tam je ale jiný problém, občas to zahlásí např. za 500 m a dál nic. Dělá to český jazyk, angl. ne. Neříkám, že je nejlepší, ale ze všech zkoušených mi v telefonu zůstala jenom tato. Je tam mraky nastavení, což může být spíše na škodu, protože když se v tom začnete vrtat, tak to může vést někudy, kudy by to člověk nečekal. Není to ale oblíbená aplikace, jako hlavní důvod vidím to, že se snad craknout, snad ještě verze 7, pak už to bylo hodně špatné.

Jirka

Jirka

16.9.2012 22:50

P.S. Ještě bych jenom přidal, nabízí 2 další alternativní trasy, což je někdy k užitku. Ještě by mě ale zajímalo, která navigace, mimo TMC, umí zobrazit dopravu. To že to umí Mapy Google je jasné, ale které ještě ? Teď jsem si všiml, že nedokončeného příkazu si autor všiml, ale je to fakt jenom problém češtiny

Vojta

Vojta

16.9.2012 22:57

Top mark516651: “občas naviguje na nedokončené úseky, jinými slovy mapové podklady stojí za starou belu” tak pravil odborník. Mapové podklady dodávají v podstatě jenom 2 firmy, jednu snad koupil TomTom. Takže v tomto asi Copilot nejede. A že do těch úseků naviguje? Není to experte spíše proto, že má naopak aktuálnější podklady než ostatní, které tyto úseky ještě neznají?

Liborse

Libor Šedivý 0

17.9.2012 10:46

Udržet mapy aktuální v reálném čase asi snadné vůbec není. To je fakt. Nicméně to, že mě navigace řekne, abych odbočil, klidně i přímo v křižovatce a pak zase chvíli před křižovatkou, to mi optimální nepřijde. Vidím to spíše na problém s pamětí. Nemám ji na Xperii zrovna hodně. V recenzi jsem to zohlednil. Nicméně navigace by měla jet už se základním nastavením. Samozřejmě o nastavení vím.

Michal

Michal

19.9.2012 7:53

Tuto navigaci jsem si pořídil minulý rok ihned poté co vyšla. Zkoušel jsem Sygic, Be on road a možná ještě další a nevyhovovaly mi, naopak jsem četl samou chválu na Copilot 8 tak jsem si řekl že Copilot 9 už může být pouze lepší a šel jsem do ní…
Zkušenosti v délce 1,5 roku jsou takovéto:
– hlasová navigace totálně mimo, příkaz správně dokončí možná tak jeden z deseti (řešil jsem to se supportem a bylo řečeno že se na tom pracuje… už je to rok a kde nic tu nic)
– mapy hooooodně předbíhají realitu a i když několikrát ignoruju navigaci abych odbočil do pole nebo se otočil úplně, tak nepochopí že chci jet nadále rovně… to se dá řešit objížďkou která se dá naťukat, nicméně za volantem při jízdě je to hodně nepohodlné (nyní to řeším že zakážu úseky o kterých vím že nestojí, ale to jde max někde kde to trochu znám, tam ale paradoxně navigaci nepotřebuju)
– trasy navigace – nyní se to zlepšilo poté, co přibyla možnost krátké a rychlé trasy, do té doby to byla tragedie… (minulý rok jsme projeli celou JV Evropu cca 5000km a porovnával jsem ji s navigací v Nokia E52 – ta měla vypočtené trasy trochu jiné a lepší – ať už rychlejší nebo kratší, prostě jsme raději poslouchali Nokii než Copilot protože jsme párkrát s Copilotem narazili…)
– cyklotrasy skutečně neumí
– TMC v ČR nefunguje
– jediné co se mi líbí je funkce “přetáhnout trasu” – něco jako v googlemaps, prostě prstem přetáhnete trasu bez ohledu na rychlou či krátkou trasu a navigace to přepočítá
– vadí mi měřítko map, i když mapy přiblížím tak jsou značeny pouze hlavní tahy a města, až když se přiblíží ještě více, tak se objeví ostatní silnice a vesnice – vzhledem k display 3,7´ 800*480 to není moc pohodlné

Pezr

Pezr

20.9.2012 14:53

Ahoj,
pouze bych chtel poznamenat co v clanku nezaznelo, a to je ze spotreba copilota (pouzival jsem v8) je celkem neuveritelna… same 3D a kdyz to date na autonabijecku s treba 39% baterie, tak za par dodin to sundate s 40% :-)
a muzete si na (mam SGSII) delat topinky … jeste ze alespon neubyvy i pres dobijeni. to uz by bylo uplne k nicemu.

opacim tedy: je na tom Copilot 9 v tomto ohledu lepe?
Petr

Liborse

Libor Šedivý 0

24.9.2012 13:59

Nějakou hodně zvýšenou (nestandardní na navigaci) spotřebu baterie jsem nezaznamenal, ale nemám to podloženo měřením…

Liborse

Libor Šedivý 0

24.9.2012 14:42

Mimochodem, dnes jsem dostal informaci, že byl uvolněn update navigace, který přináší lepší integraci do Androidu, vylepšení map NAVTEQ, podporu témat, opravy chyb a další novinky.

Honza

Honza

25.9.2012 20:15

Používám nejčastěji Waze na delších cestách a pro navigaci ve městech Google maps. Výhodou waze je nejaktuálnější dopravní situace a upozornění, nevýhodou slabší mapy a popisná čísla (stále se vylepšují) a pak i to, že se během jízdy nestíhá telefon moc dobíjet a často ho sundám s nižším stavem baterie, než jsem ho původně dal do nabíječky. Ale možná je to jen můj problém. Naopak výhodou Google maps jednoznačně kvality map včetně vrstvy s leteckými snímky, což je nejen frajeřina, ale na neznámém místě neocenitelná pomůcka, která usnadňuje orientaci. A nevýhoda? Snad jenom datová náročnost a absence hlášení o dopravních nehodách.

RSS (komentáře k článku)