Climendo: předpověď počasí z mnoha zdrojů v jedné aplikaci
- Recenze
- Karel Kilián
- 17.10.2016
- 10
Pokud používáte více než jednu aplikaci na předpovídání počasí, patrně jste zaznamenali někdy větší, jindy naopak menší odchylky mezi nimi i od následné skutečnosti. Proč byste ale měli mít nainstalovaných více programů, když stačí jeden jediný? Jmenuje se Climendo a spojuje data od několika různých poskytovatelů do jedné aplikace.
Co aplikace Climendo slibuje?
Hlavním myšlenkou tohoto meteorologického programu je poskytovat „statisticky nejpravděpodobnější předpověď počasí pro dané místo.“ V nabídce je přitom více než deset tisíc lokalit po celém světě. Climendo nejen předpovídá, ale také sleduje již několik let situaci na jednotlivých místech a porovnává ji s tím, co předpovídaly jednotlivé prognózy. Na základě těchto dat dokáže pro každou oblast zvolit historicky nejpřesnější zdroj. Jako hlavní vlastnosti a funkce autoři jmenují:
- Zobrazení statisticky nejpravděpodobnějšího počasí pro danou polohu.
- Porovnání dat z několika zdrojů předpovědí na jedné obrazovce.
- Možnost zjistit nejpřesnější zdroj pro danou lokalitu.
- Ukazatel míry pravděpodobnosti zobrazuje jistotu, nakolik je předpověď spolehlivá.
Climendo používá data od různých (aktuálně devíti) poskytovatelů meteorologických informací. Jejich seznam se může lišit v závislosti zvolené lokalitě. Dalších místní i mezinárodní poskytovatelé jsou průběžně přidáváni.
Jak Climendo funguje v praxi?
Aplikace po svém spuštění nejprve zjistí aktuální polohu, následně stáhne prognózy z vybraných zdrojů. Na hlavní obrazovce najdete předpověď na dalších deset dní (včetně aktuálního) vždy pro 8:00, 14:00 a 20:00.
U každé položky je k vidění:
- předpokládaná teplota,
- stav oblačnosti (formou ikony) a očekávané množství srážek.
- směr větru (šipka) a jeho rychlost,
- spolehlivost předpovědi v podobě barevného teploměru s pěti stupni (zelená = spolehlivá, žlutá = poměrně jistá, červená = nejistá).
Mezi jednotlivými dny se můžete posouvat buď vertikálním listováním, nebo přepínáním přes zástupce v horní liště. Funguje zde i obvyklé gesto potažení směrem dolů, které aktualizuje informace.
Po klepnutí na položku zjistíte, jak vypadá prognóza dle jednotlivých zdrojů, V případě Prahy, Brna a Ostravy vychází Climendo z těchto: AccuWeather, Dark Sky, Foreca, WWO, Wunderground. Data průměruje s ohledem na jejich spolehlivost, čímž dochází k vlastní prognóze. Pokud se jednotlivé zdroje zásadně liší, je spolehlivost označena jako nízká, naopak pokud panuje shoda, je předpověď považována za spolehlivou.
K dalším funkcím se dostanete přes nástrojovou lištu v dolní části obrazovky. Druhé tlačítko zleva ukáže hodinovou předpověď na aktuální a následující den. Opět jsou k dispozici údaje o oblačnosti, teplotě, srážkách, rychlosti a směru větru.
Třetí tlačítko s obrázkem grafu nabízí pohled do historie. V sekci Historical se můžete podívat, jaké bylo v aktuální den a čas počasí v letech 2015, 2014, 2011, 2006 a 1996. Sekce Accuracy pak ukazuje historickou přesnost nejlepších předpovědí v denních a pětidenních prognózách. Snadno tak odhalíte, kterým zdrojům byste měli důvěřovat více než ostatním.
Poslední tlačítko Climendo Heartbeat se srdíčkem ukazuje projekty, zabývající se životním prostředím, jako je například aktivita za čisté oceány.
Aplikace má také postranní nabídku, přes kterou můžete spravovat uložená místa nebo měnit jednotky teploty, rychlosti, množství srážek a formát času.
Zdarma, nebo zaplatit?
Aplikace je k dispozici zdarma prakticky bez jakýchkoli omezení. Možná vás ale bude obtěžovat poměrně výrazná a vlezlá reklama. Pokud byste se jí chtěli zbavit, můžete si za cenu 110 Kč pořídit placenou verzi bez jakékoli reklamy. Vedle toho také podpoříte autory v jejich dalším úsilí.
Resumé
Nápad spojit předpovědi počasí z více zdrojů tu není ani zdaleka poprvé. Ani to sice není zárukou stoprocentní spolehlivosti, nicméně prognóza postavená na datech například pěti poskytovatelů má teoreticky vyšší šanci než v případě jediného zdroje. Na základě zkušeností z krátkodobého testu můžeme prozatím usuzovat, že spolehlivost je na poměrně dobré úrovni. Vždy ale záleží na ročním období, místě, jakož i vrtkavosti současné meteorologické situace. Určitě ale neuděláte chybu, když Climendo vyzkoušíte, abyste měli přehled o tom, jaké počasí předpovídají jednotliví poskytovatelé.
Jediným nedostatkem je zatím absence češtiny, ocenili bychom také integraci alespoň některých lokálních poskytovatelů, jejichž data vycházejí i ze znalosti místních podmínek. Toho se možná dočkáme časem. Umíme si představit i další vylepšení, kdy by uživatel sám mohl stanovovat váhu jednotlivých zdrojů podle toho, jak jim věří.
Aplikaci Climendo Basic si zatím stáhlo více než deset tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,4. Pokud spíše než program oceníte web, pak vězte, že předpovědi najdete i na oficiálních stránkách.
Pokud aplikaci vyzkoušíte, budeme rádi, když se přijdete podělit o nabyté zkušenosti. Diskuze pod článkem je tu pro vás!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář