Firmy se bojí a utíkají z Číny. Apple, Google i Microsoft vyklízí pole

Firmy utíkají z Číny

Nejdříve Donald Trump uvalil na Čínu sankce v podobě zvýšeného dovozního cla a nedlouho poté se snažil “sestřelit” Huawei. Na to Čína reagovala vytvořením blacklistu pro celé USA a pohrozila, že odebere obchodní licence americkým firmám. Obě země se sice před několika dny “dohodly”, přesto Amazon, Microsoft, Google i další giganti zvažují, že se s z Číny úplně stáhnou. Poměřování sil dvou nejsilnějších ekonomik světa vyvolalo silné obavy napříč technologickým průmyslem. Ukázalo se, že firmy utíkají z Číny dříve, než o všechno přijdou.

Z Číny chtějí odejít největší společnosti světa

Situace je vážná, a i když Trump neporazí Čínu “vlastní ekonomikou”, způsobil obrovský rozruch, který jí zřejmě hodně uškodí. Kromě zmíněných společností utíkají z Číny výroby také Hawlett-Packard (hp), Dell, SONY, Nintendo, Asus nebo Lenovo. Ano, kromě amerických výrobců jsou to i domácí nebo japonské firmy; všechyn totiž nějakým způsobem spolupracují s USA.

Kam firmy z Číny utíkají? Moc daleko ne

Novým výrobním rájem se teď zřejmě stane Indie, která je v podobné situaci jako Čína před 50 lety. Láká na levnou pracovní sílu a výhodné podmínky. Některé společnosti v Indii vyrábí už teď, třeba čínské Lenovo, a přesun zvažuje také Foxconn co se iPhonů týče. Jiné firmy zvažují mimo Indie ještě Vietnam, Indonésii, Thajsko apod.

Přesouvat se nikomu nechce, znamenalo by to nejenom obrovské investice, ale i další náklady. Lenovo navíc oznámilo, že plánuje investici 300 milionů dolarů do inteligentního výrobního centra v jihočínském Šen-čenu (Shenzhen). Společnost HP zatím monitoruje, a americký Apple už pracuje na přesunu 30 % výroby.

Jaký bude mít obchodní válka vliv na svět?

Zdroj: cnet

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)