TOPlist

Chytré karty Google se naučily odpovídat hlasem, a to v češtině

Chytré karty Google

Již jsme ani nedoufali, že bychom se v dohledné době dočkali. Řeč je o odpovědích hlasového asistenta Chytré karty Google (Google Now) v češtině. Od dnešního dne totiž můžete hlasovému asistentovi pokládat otázky a on, resp. ona, vám na ně odpoví svým příjemným hlasem.

Chytré karty Google odpovídají česky a na většinu dotazů

Je třeba podotknout, že Chytré karty Google neodpovídají jen na dotazy, ale i na některá jednotlivá slova či fráze. Pokud řeknete hlasovému vyhledávání „Karel Gott“, vyskočí vám běžné výsledky vyhledávání. Když ale podáte hlasovému asistentovi dotaz „Kdo je Karel Gott?“, dostanete hlasovou odpověď, nejčastěji z Wikipedie.

To stejné nás pak čeká i při dotazu na počasí. Stačí se zeptat „Jak bude zítra v Brně?“ a dostane se vám odpovědi: „Předpověď pro místo Brno na zítra: 26°C a polojasno“. Odpovědi se ale dočkáte na mnohem více dotazů. Hledání restaurace, informace o filmech či hercích, informace o dopravě a mnoho dalších.

Chytré karty Google již umí mluvit česky

Chytré karty Google již umí mluvit česky

Mluva umělé inteligence ještě není úplně dokonalá. Například pomlčku mezi letopočty přečte jako „minus“, věty občas splývají dohromady, intonace vždy není zcela korektní. Je ale jen otázkou času, kdy se tato stránka zlepší. Jak jsme vás již informovali v článku „Umělá inteligence Googlu se zase vytahuje. Mluví jako člověk, skládá vážnou hudbu“, umělá inteligence Googlu se učí mluvit jako člověk a celkem se jí to daří. Je velmi pravděpodobné, že Google brzy nasadí výsledky své práce do praxe. To již sice bude náročnější, alespoň co se týká Českého jazyka, umělá inteligence a její neuronová síť se ale učí opravdu rychle a tak se i my zajisté za pár let dočkáme.

I přes těch pár nedokonalostí musíme smeknout. Google má vůbec prvního plnohodnotného hlasového asistenta, který umí odpovídat česky. Apple se svou Siri v tomto ohledu ztrácí a Cortana od Microsoftu je v současnosti v době kamenné tohoto oboru. A za to si Google zaslouží obrovskou pochvalu. Teď ještě zprovoznit další služby, které u nás nefungují.

Děkujeme tímto Michalu Šourkovi, který svůj postřeh sdílel na sociální síti Google+.

Využijete hlasového asistenta v plné parádě? Kolik dotazů jste vyzkoušeli a které vám fungovaly? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)