Menu

Chytré karty Google se naučily odpovídat hlasem, a to v češtině

Již jsme ani nedoufali, že bychom se v dohledné době dočkali. Řeč je o odpovědích hlasového asistenta Chytré karty Google (Google Now) v češtině. Od dnešního dne totiž můžete hlasovému asistentovi pokládat otázky a on, resp. ona, vám na ně odpoví svým příjemným hlasem.

Chytré karty Google odpovídají česky a na většinu dotazů

Je třeba podotknout, že Chytré karty Google neodpovídají jen na dotazy, ale i na některá jednotlivá slova či fráze. Pokud řeknete hlasovému vyhledávání „Karel Gott“, vyskočí vám běžné výsledky vyhledávání. Když ale podáte hlasovému asistentovi dotaz „Kdo je Karel Gott?“, dostanete hlasovou odpověď, nejčastěji z Wikipedie.

To stejné nás pak čeká i při dotazu na počasí. Stačí se zeptat „Jak bude zítra v Brně?“ a dostane se vám odpovědi: „Předpověď pro místo Brno na zítra: 26°C a polojasno“. Odpovědi se ale dočkáte na mnohem více dotazů. Hledání restaurace, informace o filmech či hercích, informace o dopravě a mnoho dalších.

Mluva umělé inteligence ještě není úplně dokonalá. Například pomlčku mezi letopočty přečte jako „minus“, věty občas splývají dohromady, intonace vždy není zcela korektní. Je ale jen otázkou času, kdy se tato stránka zlepší. Jak jsme vás již informovali v článku „Umělá inteligence Googlu se zase vytahuje. Mluví jako člověk, skládá vážnou hudbu“, umělá inteligence Googlu se učí mluvit jako člověk a celkem se jí to daří. Je velmi pravděpodobné, že Google brzy nasadí výsledky své práce do praxe. To již sice bude náročnější, alespoň co se týká Českého jazyka, umělá inteligence a její neuronová síť se ale učí opravdu rychle a tak se i my zajisté za pár let dočkáme.

I přes těch pár nedokonalostí musíme smeknout. Google má vůbec prvního plnohodnotného hlasového asistenta, který umí odpovídat česky. Apple se svou Siri v tomto ohledu ztrácí a Cortana od Microsoftu je v současnosti v době kamenné tohoto oboru. A za to si Google zaslouží obrovskou pochvalu. Teď ještě zprovoznit další služby, které u nás nefungují.

Děkujeme tímto Michalu Šourkovi, který svůj postřeh sdílel na sociální síti Google+.

Využijete hlasového asistenta v plné parádě? Kolik dotazů jste vyzkoušeli a které vám fungovaly? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

 

Komentáře

Petr Kroča

28.9.2016 20:33

OK Google používám v praxi už nějaký čas a slavím s tím úspěch i ve společnosti dotazy typu “Kdy zemřel Roosvelt?”, resp. “Na co zemřel Roosvelt?”. Spuštění odpovědí hlasem mě dnes doslova nadchlo!! :-)

HonzikH

28.9.2016 20:55

Super.

HonzikH

28.9.2016 21:01

Synovi na android 4.4.4. to nejde, asi to funguje jen na novější verzi.

Milan4exa

z aplikace
28.9.2016 22:11

Pokouším se najít nějaký smysl při používání karet a ještě jsem se ho nenašel.

Pavel Tucek23

29.9.2016 9:16

Super . A kde u mojí S7 nastavím ať příkaz google now v cz funguje ze všech obrazovek ??? jde to jen z hlavní a spuštění ze všech svítí šedivě a nejde zaškrtnout. Když zmením jazyk na UK tak to jde ale zase to nemluví CZ. kdyz zadám oba jazyky tak na otázku to google now hledá 2x poradí mě někdo díky

Fuerte

z aplikace
29.9.2016 9:42

tucek23 funkce ok google z kazde obrazovky neni v cesku zatim dostupna….

mysteriouss

z aplikace
29.9.2016 10:26

vubec nejede jak ma, ani v anglictine. na jaky koliv dotaz bud mlci nebo najde uplnou blbost

mysteriouss

z aplikace
29.9.2016 10:40

takuz jsem se nejak domluvil. kdo chce mit funkci ze vsech obrazovek tak si zaskrtnete hledani v cestine a englictine a anglictinu nastavte jako primarni jazyk

Pavel Tucek23

29.9.2016 11:09

misteriouss a kde to presne mam nastavit :-) jsem to tam nenašel asi blbe koukám :-)

Mazec

z aplikace
29.9.2016 11:12

Funguje to super.
zajímavá odpověď je na otázku:”Co je to p**a.” -:)

Ale počasí teď momentálně nezobrazí ani neřekne jak bude…

XCrow

XCrow 0

z aplikace
29.9.2016 12:55

@Pavel Tucek23 spust si chytry karty (google) -> v levym rohu nahore rozjed nabidku -> nastaveni -> hlasovy vyhledavani -> jazyky

XCrow

XCrow 0

z aplikace
29.9.2016 12:59

@Pavel Tucek23 zaskrtni jak cestinu tak english(us) a primarni jazyk nastavis podrzenim prislusnyho jazyka

Michalrada

Michal Rada 0

29.9.2016 14:41

Ehm, tahle funkce funguje už od 22.6., ale jak jí spouštějí postupně, tak funguje stále dost na principu náhodných výbuchů. Mimochodem, byl jsem defakto první kdo to sdílel, tak jsem mimochodem přišel na nový TTS hlas v češtině, kdo by o ten článek přišel, je zde https://www.svetandroida.cz/google-tts-novy-cesky-hlas-201606 Stále ale Now neodpovídá tak jak bychom si asi všichni přáli, někdy neodpoví vůbec, někdy říká věci trochu mimo mísu. Ale je fajn, že Google chce tuhle aplikaci víc interaktivní. Souvisí s tím i nové funkce, jako je hledání přes Now v aplikacích (musí zahrnout autor), nebo širší ovládání funkcí (zatím v angličtině). Musím říci, že tomu dost fandím, vážně to dokáže zpříjemnit práci.

Michalrada

Michal Rada 0

29.9.2016 14:49

Já vím, že by se dva komentáře pod sebou dávat neměly, ale přecejen: Abych uvedl na pravou míru a předešel komentářům mých vtipných kamarádů, Dan myslí opravdu “Michala Šourka” – to není moje redakční přezdívka, to je opravdu někdo jiný. :D

PetrK

31.10.2016 17:22

OK google jsem nikdy nepoužil, ale článek mne přiměl vyzkoušet tuto funkci. SMS občas diktuji hlasem (např. když nechci vyndavat ruce z rukavic), ale počasí hlasem asi používat nebudu.

PetrK

31.10.2016 17:30

“OK google” jsem nikdy nepoužil, ale článek mne přiměl vyzkoušet tuto funkci. SMS občas diktuji hlasem (např. když nechci vyndavat ruce z rukavic), ale hlasového asistenta asi používat nebudu.

RSS (komentáře k článku)