TOPlist

Tyhle chyby dělají uživatelé Androidu ve velkém. Jste mezi nimi také?

uživatelé Androidu

Mobilní telefony dnes používá každý. Zejména začínající uživatelé ale dělají při používání spoustu chyb. Činí tak mnohdy ale i zkušenější uživatelé Androidu. Jaké chyby často dělají?

Obsah článku

  1. Neustálé ukončování procesů na pozadí
  2. Čím více cleanerů a „boostovacích“ aplikací, tím lépe
  3. Používají antivirový program místo rozumu
  4. Snaha deaktivovat každou aplikaci, kterou nepoužívám

1) Neustálé ukončování procesů na pozadí

Moderní smartphony stejně jako počítače umožní běh mnoha procesů v jeden čas. V Androidu můžete běžně pracovat s jednou aplikací, zatímco jiná pracuje vesele na pozadí. V dřívějších dobách, kdy systém Android nebyl zdaleka tak odladěn jako dnes a kdy paměti telefonů nepřekračovaly hodnoty gigabajtů, bylo „zabíjení“ procesů na pozadí běžnou praxí. Dnes je to však přežitý omyl a uživatelé Androidu si tímto postupem spíše uškodí.

Android se totiž o správu paměti stará sám a nepotřebné procesy na pozadí zmrazí tak, aby nebrzdily výkon telefonu, ale byly zároveň připraveny na jejich opětovné spouštění. To je následně rychlejší a spotřebuje méně energie, než kdyby musel být proces spuštěn znovu, protože jej uživatel předtím ukončil. Spousta uživatelů však tento fakt nectí a stále ukončují procesy na pozadí skrze nabídku multitaskingu. Někteří dokonce stále používají aplikace, které po zamčení obrazovky automaticky ukončí vše na pozadí. Takhle opravdu ne!

A kdy se „killnout“ procesy na pozadí vyplatí? Zejména v případě, že potřebujeme některou aplikaci skutečně ukončit a spustit znovu. Stejně tak může vyčištění paměti pomoci v případě, že se telefon začne samovolně zpomalovat. To je bohužel zapříčiněno většinou horší optimalizací systému od výrobce. V tom případě vyčištění paměti pomoci může, rozhodně bychom z toho ale neměli dělat automatický zvyk a čistit paměť, jak nás zrovna napadne.

Kdo vzpomíná na legendární Task Killer? :-) Kdo vzpomíná na legendární Task Killer? :-)

2) Čím více cleanerů a „boostovacích“ aplikací, tím lépe

Chápeme, že tomu mohou uživatelé Androidu jen těžko odolat, když nabídky lákají na každém rohu. Obchod Google Play je prolezlý všemožnými aplikacemi, které slibují zrychlení a vyčištění telefonu jedním kliknutím. Drtivá většina z nich je však zbytečná a telefon nakonec zpomalí. Řeč je o aplikacích, které kontrolují a ukončují procesy na pozadí (viz výše), ale i aplikacích pro čištění nepotřebných souborů (cache). To sice v zásadě nemusí být škodlivé a někdy to může telefon opravdu zrychlit, není to však určeno pro běžné uživatele!

Aplikace, které vám nedají ani možnost zvolit, kterou cache chceme vyčistit, a kterou ne, rovnou odinstalujte. Stejně tak se mazání těchto souborů neprovádí metodou pokus a omyl, ale měli by tak činit jen zkušenější uživatelé. Ti mohou odhadnout, kterou část aplikace je vhodné smazat a kterou ne. Ani tak nedoporučujeme používat podobné aplikace na denní bázi, ale spíše až v případě nějakých problémů.

CCleaner pro Android

3) Používají antivirový program místo rozumu

Vlastnit antivirový program na PC je zažitou záležitostí, uživatelé Androidu tak nabyli dojmu, že je to běžné i pro telefon. Je nám jasné, že nyní vstupujeme tak trochu na tenký led. Nechceme přímo tvrdit, že je antivirový program pro Android zbytečný, měl by se ale používat s rozmyslem. Jsme přesvědčení, že pokud budou uživatelé používat telefon rozumně, antivirový program vůbec nepotřebují. A znovu ušetří nějaké systémové prostředky a čas při řešení falešných poplachů.

Pokud budete instalovat pouze známé aplikace z Google Play, pravidelně aktualizovat systém, chodit na „ověřené“ weby a neklikat na „každou blbost“, nebezpečí je minimální. A ve výsledku bude provoz telefonu bezpečnější než opačný extrém. Tedy chovat se nezodpovědně (instalovat cokoliv mimo Google Play, chodit na podezřelé webové stránky, rootovat telefon apod.) a spoléhat na to, že nás antivir zachrání.

antivirovy program android

4) Snaha deaktivovat každou aplikaci, kterou nepoužívám

V době, kdy šlo do telefonu nainstalovat jen určité množství aplikací, a pak se zaplnila paměť, je dávno pryč. Přesto mají i dnes uživatelé pocit, že musí za každou cenu odstranit všechny předinstalované aplikace, které nepoužívají. Nejen, že tím zpravidla ušetří jen pár megabajtů, které v době pamětí telefonů šplhající i ke stovkám GB nic neřeší, ale ještě si zadělávají na problémy. Některé aplikace totiž mohou být svou funkcí svázány s jinými nebo přímo částmi systému. Odstraněním takových aplikací pak může způsobit nestabilitu systému.

Souhlasíme s tím, že pokud je v telefonu předinstalován Facebook nebo nějaké hry, které nutně nepotřebujete, je v pořádku je odstranit. Rozhodně bychom ale neměli zacházet do extrémů a snažit se vymazat vše, co se nám nelíbí. Uživatelé mnohdy ani neví, k čemu daná aplikace vlastně slouží, přesto mají potřebu ji ihned odstranit.

Odinstalace aplikace

Dělají tyto chyby i uživatelé Androidu ve vašem okolí? A co vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)