Tyhle chyby dělají uživatelé Androidu ve velkém. Jste mezi nimi také?
- Články
- Jan Dolejš
- 26.12.2018
- 29
Mobilní telefony dnes používá každý. Zejména začínající uživatelé ale dělají při používání spoustu chyb. Činí tak mnohdy ale i zkušenější uživatelé Androidu. Jaké chyby často dělají?
Obsah článku
- Neustálé ukončování procesů na pozadí
- Čím více cleanerů a „boostovacích“ aplikací, tím lépe
- Používají antivirový program místo rozumu
- Snaha deaktivovat každou aplikaci, kterou nepoužívám
1) Neustálé ukončování procesů na pozadí
Moderní smartphony stejně jako počítače umožní běh mnoha procesů v jeden čas. V Androidu můžete běžně pracovat s jednou aplikací, zatímco jiná pracuje vesele na pozadí. V dřívějších dobách, kdy systém Android nebyl zdaleka tak odladěn jako dnes a kdy paměti telefonů nepřekračovaly hodnoty gigabajtů, bylo „zabíjení“ procesů na pozadí běžnou praxí. Dnes je to však přežitý omyl a uživatelé Androidu si tímto postupem spíše uškodí.
Android se totiž o správu paměti stará sám a nepotřebné procesy na pozadí zmrazí tak, aby nebrzdily výkon telefonu, ale byly zároveň připraveny na jejich opětovné spouštění. To je následně rychlejší a spotřebuje méně energie, než kdyby musel být proces spuštěn znovu, protože jej uživatel předtím ukončil. Spousta uživatelů však tento fakt nectí a stále ukončují procesy na pozadí skrze nabídku multitaskingu. Někteří dokonce stále používají aplikace, které po zamčení obrazovky automaticky ukončí vše na pozadí. Takhle opravdu ne!
A kdy se „killnout“ procesy na pozadí vyplatí? Zejména v případě, že potřebujeme některou aplikaci skutečně ukončit a spustit znovu. Stejně tak může vyčištění paměti pomoci v případě, že se telefon začne samovolně zpomalovat. To je bohužel zapříčiněno většinou horší optimalizací systému od výrobce. V tom případě vyčištění paměti pomoci může, rozhodně bychom z toho ale neměli dělat automatický zvyk a čistit paměť, jak nás zrovna napadne.
2) Čím více cleanerů a „boostovacích“ aplikací, tím lépe
Chápeme, že tomu mohou uživatelé Androidu jen těžko odolat, když nabídky lákají na každém rohu. Obchod Google Play je prolezlý všemožnými aplikacemi, které slibují zrychlení a vyčištění telefonu jedním kliknutím. Drtivá většina z nich je však zbytečná a telefon nakonec zpomalí. Řeč je o aplikacích, které kontrolují a ukončují procesy na pozadí (viz výše), ale i aplikacích pro čištění nepotřebných souborů (cache). To sice v zásadě nemusí být škodlivé a někdy to může telefon opravdu zrychlit, není to však určeno pro běžné uživatele!
Aplikace, které vám nedají ani možnost zvolit, kterou cache chceme vyčistit, a kterou ne, rovnou odinstalujte. Stejně tak se mazání těchto souborů neprovádí metodou pokus a omyl, ale měli by tak činit jen zkušenější uživatelé. Ti mohou odhadnout, kterou část aplikace je vhodné smazat a kterou ne. Ani tak nedoporučujeme používat podobné aplikace na denní bázi, ale spíše až v případě nějakých problémů.
3) Používají antivirový program místo rozumu
Vlastnit antivirový program na PC je zažitou záležitostí, uživatelé Androidu tak nabyli dojmu, že je to běžné i pro telefon. Je nám jasné, že nyní vstupujeme tak trochu na tenký led. Nechceme přímo tvrdit, že je antivirový program pro Android zbytečný, měl by se ale používat s rozmyslem. Jsme přesvědčení, že pokud budou uživatelé používat telefon rozumně, antivirový program vůbec nepotřebují. A znovu ušetří nějaké systémové prostředky a čas při řešení falešných poplachů.
Pokud budete instalovat pouze známé aplikace z Google Play, pravidelně aktualizovat systém, chodit na „ověřené“ weby a neklikat na „každou blbost“, nebezpečí je minimální. A ve výsledku bude provoz telefonu bezpečnější než opačný extrém. Tedy chovat se nezodpovědně (instalovat cokoliv mimo Google Play, chodit na podezřelé webové stránky, rootovat telefon apod.) a spoléhat na to, že nás antivir zachrání.
4) Snaha deaktivovat každou aplikaci, kterou nepoužívám
V době, kdy šlo do telefonu nainstalovat jen určité množství aplikací, a pak se zaplnila paměť, je dávno pryč. Přesto mají i dnes uživatelé pocit, že musí za každou cenu odstranit všechny předinstalované aplikace, které nepoužívají. Nejen, že tím zpravidla ušetří jen pár megabajtů, které v době pamětí telefonů šplhající i ke stovkám GB nic neřeší, ale ještě si zadělávají na problémy. Některé aplikace totiž mohou být svou funkcí svázány s jinými nebo přímo částmi systému. Odstraněním takových aplikací pak může způsobit nestabilitu systému.
Souhlasíme s tím, že pokud je v telefonu předinstalován Facebook nebo nějaké hry, které nutně nepotřebujete, je v pořádku je odstranit. Rozhodně bychom ale neměli zacházet do extrémů a snažit se vymazat vše, co se nám nelíbí. Uživatelé mnohdy ani neví, k čemu daná aplikace vlastně slouží, přesto mají potřebu ji ihned odstranit.
Dělají tyto chyby i uživatelé Androidu ve vašem okolí? A co vy?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (29)
Přidat komentář