Nový Chrome nabídne funkce z placených správců hesel

chrome kontrola hesla

Google se v každé verzi svého prohlížeče Chrome snaží přinášet inovace směřující k posílení bezpečnosti. Pro některé pokročilé praktické funkce bylo ale vždy třeba sáhnout k placeným programům. Jednu takovou funkcionalitu teď přináší nová verze Chrome pro Android a iOS. Jak vývojáři vylepšili správu hesel uvnitř prohlížeče?

Bezpečnost hesel je odvěké téma a vzniklo proto mnoho programů, které se správou hesel zabývají. Jednou z pokročilých funkcí, kterou přinesl před lety mezi prvními známý 1Password je kontrola toho, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Proč je důležité hlídat aktuálnost hesel?

Často se stává, že je některý web napaden hackery a všechny účty a hesla uživatelů jsou odcizeny. Naštěstí dnes existují weby, které takové útoky sledují a udržují jejich databázi. Právě těchto databází pak využívají specializovaní správci hesel, kteří vás dokáži upozornit na urgentní potřebu změnit vaše heslo. Pokud totiž (navzdory všem doporučením) používáte stejné přihlašovací údaje na více webech, tak je pro útočníky velmi jednoduché napadnou i vaše další účty. Několik let starý nákup na malém eshopu, který byl napaden, tak jednoduše může vést k ohrožení vašeho pracovního emailu nebo dokonce účtů ve finančních institucích.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure
1Password - Password Manager
1Password - Password Manager

Google Chrome 86 teď přináší funkci kontroly vašich přihlašovacích údajů. Pokud dojde k jejich kompromitování, tak vás upozorní a vyzve k jejich urychlené změně. Zároveň se pokusí nabídnout přímý odkaz na konkrétní web, kde lze tuto změnu provést. Funkce samozřejmě bude fungovat jen u hesel, které jsou již v Chrome uložené. Prohlížeč nově také dokáže kontrolovat, jestli je spuštěný v aktuální verzi a případně vyzvat uživatele k nápravě. Uživatelé si také budou moci zapnou novou funkci „Bezpečné prohlížení“ díky které dokáže Google v reálném čase skenovat navštěvované weby na phishing, malware a další nebezpečné praktiky. Nedávno také Google Chrome dostal možnost kontrolovat stahované soubory.

Enhanced Safe Browsing on Chrome

Enhanced Safe Browsing on Chrome

Jak chráníte svoje hesla na webu vy?

Zdroj: xdadevelopers

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)