Chainfire vydává k testování betaverzi SuperSU, fungující na Androidu 5.0

supersu_ico

Android 5.0 Lollipop přináší obrovský počet vylepšení, která se, kromě jiného, týkají i bezpečnosti, která je vylepšována implementací SELinuxu. Následkem toho je zisk nejvyšších oprávnění (“root”) mnohem náročnější než v předchozích verzích. Kromě toho na Lollipopu nefunguje správně či vůbec celá řada aplikací, vyžadujících práva roota.

Chainfire vydává k testování betaverzi SuperSU, fungující na Androidu 5.0 Chainfire vydává k testování betaverzi SuperSU, fungující na Androidu 5.0

Situaci možná zachrání vývojář, vystupující na Internetu pod přezdívkou Chainfire, který vydal k testování betu své aplikace SuperSU ve verzi 2.23. Aplikaci je zatím možné stáhnout pouze z webu CF-Root download page – do Obchodu Play má být uvolněna až po důkladném otestování a opravě případných nalezených chyb. Chainfire přitom tvrdí, že přišel na způsob, jak opravit nefunkční aplikace, vyžadující práva roota, nicméně neposkytl žádné podrobnější informace.

Před oficiálním vydáním Androidu 5.0 Lollipop Chainfire tvrdil, že proces získání oprávnění uživatele root v nové verzi operačního systému může být komplikovaný (viz aktualita Chainfire: získat práva roota na Androidu 5.0 Lollipop bude velmi problematické). Později vydal nástroje CF-Auto-Roots pro šest zařízení řady Nexus: telefony Nexus 4 a 5 a tablety Nexus 7 (2012 a 2013), 9 a 10 (viz Jak na root telefonů a tabletů Nexus s OS Android 5.0 Lollipop [návod]). Očekává se, že v brzké době bude vydán CF-Auto-Roots také pro Nexus 6 a zařízení řady Google Play Edition.

Pokud se rozhodnete betaverzi vyzkoušet, rozhodně se autorovi bude hodit zpětná vazba, týkající se především dříve nefunkčních aplikací, které s novou aktualizací fungují. Budete-li mít nějaké připomínky, můžete je napsat do příslušného vlákna XDA fóra.

SuperSU beta je standardní “flashovatelný” ZIP, který nahrajete přes alternativní recovery. Budete potřebovat opravené jádro CFAR, aby SuperSU na Androidu 5.0 fungovalo.

Jestliže vše půjde podle plánu, uvolní Chainfire v následujících dnech aktualizaci do Obchodu Google Play, takže zůstaňte naladěni!

Zdroje: Android Authority, Android Headlines, Android Police, Chainfire na Google+, 4PDA.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)