Naletěli byste podvodníkům? Zkuste český Kybertest a uvidíte

Kybertest český test bezpečnost

Na aktivní uživatele internetu z počítačů i mobilních zařízení čekají na každém rohu všemožné nástrahy. V lepším případě jde třeba o nevědomé chyby, v tom horším o úmyslné pokusy o zneužití dat či rovnou krádež peněz. Dokážete poznat, že se vás někdo v e-mailu nebo třeba v SMS zprávě pokouší ošálit a vylákat vaše přihlašovací údaje? Třeba útočník, který se v komunikaci vydává za vaši banku? Na tyto otázky si můžete celkem snadno odpovědět díky české webové aplikaci Kybertest. Jde o veřejnou podobu vědomostního dotazníku, který od konce loňského roku vyplňovali vybraní respondenti. A to s úspěšností pouhých 43 %! Budete v testu lepší?

Vědomostní test bezpečnosti Kybertest ČR

Index bezpečnosti ČBA

Česká bankovní asociace (ČBA) každoročně měří tzv. Index kyberbezpečnosti ČBA, který vychází z tvrzení Čechů, jakým způsobem se chovají na internetu. V roce 2020 dosáhl Index opět průměrných výsledků, celkem 61 %. Nepoučitelní Češi opakovaně přiznávají, že nečtou informační zprávy od bank a nevěnují pozornost bezpečnostním upozorněním svého mobilního telefonu, polovina neřeší ani jeho zabezpečení.

Kybertest (můžete ho spustit na počítači i v mobilu) spočívá v tom, že vám aplikace zobrazí několik druhů komunikace od smyšlené banky. Vaším úkolem je v segmentech obrázků vyznačit, které podezřelé prvky se vám nezdají. Určitě si zkuste kvízem projít. Zabere to jen pár minut a v testu můžete zjistit spoustu zajímavého. Na webu projektu se nacházejí také různé bezpečnostní rady pro typicky zranitelné situace z kybernetické komunikace. Třeba jak zmíněné podezřelé prvky odhalit a lépe chránit nejen přihlašovací údaje.

Tak jak jste dopadli? Napište do komentáře…

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)