(CES 2014) Rezonanční nabíjení přístrojů již brzy – nahradí dosavadní bezdrátové nabíjení?

ces-nabijeni

Veletrh CES 2014 přinesl jedno velmi zajímavé zařízení, kterým není ani telefon či tablet, ale bezdrátová nabíječka. Dosavadní technologie a standard Qi počítá s indukčním nabíjením, které nabízí slušnou efektivitu nabíjení, ale má jeden nedostatek – zařízení se musí dotýkat nabíjecí plochy, jinak drasticky klesá efektivita nabíjení. Společnost WPC (Wireless Power Consortium), která stojí za standardem Qi, nyní představila novinku – rezonanční nabíjení. To odstraňuje nutnost přímého kontaktu přístroje a nabíječky a posunuje vzdálenost až na 18 mm. Dokonce mohou být mezi oběma zařízeními překážky, což by umožnilo pozdější integraci nabíječky i do jiných předmětů (napadá nás třeba deska stolu atp.). Nový způsob nabíjení zatím není tak efektivní (pohybuje se kolem hodnoty 65 %), ale stále se jedná o prototyp, a tak se může toto číslo ještě zvýšit.

IMG_1589

Velmi důležitá je také kompatibilita – nový způsob nabíjení by totiž měly podporovat i starší přístroje se standardem Qi. Zatím není jasné, kdy se podobné zařízení dostane na trh, ale podle prototypu bychom od oficiálního představení neměli být daleko.

zdroj: engadget.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)