CES 2013: Souhrn nejdůležitějších novinek 4. dne

ces2013_ico

CES se nenápadně přehoupl do své druhé poloviny, a protože na výstavišti v Las Vegas je celá řada pozoruhodných exponátů, přinášíme vám stručný přehled těch nejzajímavějších novinek s Androidem, které se objevily v průběhu včerejšího dne a dnešní noci.

Lenovo: 5,5palcový IdeaPhone K900 s Intelem

Připadají vám pětipalcové displeje malé? Společnost Lenovo včera oficiálně představila další ze svých chytrých telefonů – IdeaPhone K900 – jehož hlavním rysem je obrazovka s úhlopříčkou 5,5″. Nová vlajková loď tohoto výrobce přichází s rozlišením displeje 1920 x 1080 obrazových bodů, čímž strčí do kapsy i stejně velký Galaxy Note II.

Dalším zajímavým prvkem je stylové kovové tělo s prvky z polykarbonátu. K dispozici budou čtyři různé barevné varianty a návrhy zadního krytu. Tloušťkou tento model sice nepřekoná dosavadní jedničku od Alcatelu (6,45 mm), nicméně i tak je fascinující vměstnat zařízení s tak velkým displejem do 6,9 milimetrů tenkého těla. Stejně silný je například ZTE Grand S. Aby těch „nejtenčích mobilů“ nebylo na CESu málo, i Lenovo označuje IdeaPhone K900 jako „nejtenčí telefon“ – tentokrát s dovětkem „ve své kategorii“. Dodejme, že váha zařízení je 162 gramů, což je méně než kolik váží Note II se 180 gramy.

https://www.youtube.com/watch?v=kBSfCTzQwFc

Třetím zajímavým bodem, který nemůžeme minout, je procesor. Srdcem Lenova K900 totiž není populární Qualcomm Snadpdragon S4 Pro, ale dvoujádrový Intel Atom Z2580 (Clover Trail +), jehož srdce tepe na rychlosti 2 GHz. Z výbavy doplňme ještě 13Mpx fotoaparát, nebo Android 4.2 Jelly Bean.

Technické parametry Lenovo IdeaPhone K900:

 • Procesor: dvoujádrový, 2 GHz, Intel Atom
 • Operační paměť: 2 GB
 • Interní úložiště: 16 GB
 • Displej: 5″, rozlišení 1920 x 1080
 • Operační systém: Android 4.2 Jelly Bean
 • Fotoaparát: 13 Mpx
 • Akumulátor: ?
 • Hmotnost 162 gramů, tloušťka 6,9 mm

IdeaPhone K900 bude k dostání v Číně v průběhu dubna, následovat budou Indie, Indonésie, Vietnam, Rusko a Filipíny. Informace o ceně nejsou v tuto chvíli známy.

Další informace najdete ve zprávičce Lenovo představilo svou vlajkovou loď – model K900.

Zdroje: Hi-Tech@Mail.ru, Android Headlines, NeoWin a Phandroid.

Polaroid: velký tablet M10

Polaroid se očividně hodlá zapojit do „tabletové války“. Po představení sedmipalcového tabletu M7 přišel včera s dalším modelem, označeným jako M10. Patrně již správně odhadujete, že tentokrát jde o „placku“ s úhlopříčkou deset palců. Rozlišení je stejné, jako v případě menšího sourozence – tedy 1280 x 800 bodů a stejně tak jde o IPS displej.

M10 přichází se čtyřjádrovým procesorem, 5Mpx fotoaparátem, 16 GB interního úložiště a HDMI připojením. Operačním systémem bude Android 4.1 Jelly Bean. Do prodeje by se měl dostat na jaře za cenu 229 dolarů (cca 4 500 Kč).

Zařízení bude hledat své zájemce především v segmentu, orientujícím se na cenu i za cenu nižší výbavy. Například Google Nexus 10 či Amazon Kindle Fire HD 8.9 stojí sice více peněz, ale disponují podstatně jemnějším displejem (Nexus 10 2560 x 1600, tj. 299 dpi a Fire HD 8.9 1920 x 1200, tj. 254 dpi).

Technické parametry Polaroid M10:

 • Procesor: čtyřjádrový
 • Operační paměť: ?
 • Interní úložiště: 16 GB s možností rozšíření paměťovými kartami
 • Displej: 10″, rozlišení 1280 x 800, IPS
 • Operační systém: Android 4.1 Jelly Bean
 • Fotoaparát: 5 Mpx zadní, 2 Mpx přední
 • Akumulátor: ?
 • HDMI

Polaroid M10 Android Tablet Hands-On | Pocketnow

Polaroid M10 Android Tablet Hands-On | Pocketnow

Další informace najdete v naší zprávičce Polaroid odkryl nový tablet či v oficiální brožuře k oběma tabletům (v době psaní tohoto článku odkaz nefungoval).

Zdroje: CNET, Android Headlines, Android Community a Phandroid.

Samsung: ohebné/flexibilní displeje Youm

Ve článku Co přinese letošní CES fanouškům Androidu? jsme předpovídali, že Samsung nepředstaví na CESu nic významného. Novinky si patrně schovává na MWC a nejočekávanější „pecku“ – Galaxy S IV – velmi pravděpodobně představí až na samostatné akci. Upozorňovali jsme ale, že „Mnohé zdroje naznačují, že v průběhu akce bude poprvé k vidění kompletní funkční vzorek telefonu s flexibilním displejem.“ To se také včera během keynote naplnilo, byť ne zcela doslova.

Vzorek s ukázkou technologie Samsung Youm Vzorek s ukázkou technologie Samsung Youm

První důležitá informace: flexibilní zobrazovací technologie Samsungu se jmenuje Youm. Ačkoli z názvu jste si patrně nesedli na svá ctěná pozadí, můžeme konstatovat, že technologie sama o sobě je docela vzrušující a mohla by mít poměrně zásadní dopad na segment mobilních zařízení.

Samsung Flexible display prototype Hands-On

Samsung Flexible display prototype Hands-On

Na stánku Samsungu bylo prezentováno zařízení s displejem „lehce přes pět palců“ a rozlišením „kolem 720p“. Jak se ale ukázalo, nejedná se o telefon, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jde v podstatě o digitální fotorámeček, promítající sekvenci různých obrázků. Vzorek neobsahuje žádný druh mobilního operačního systému a chybí mu v podstatě všechny obvyklé funkce, včetně fotoaparátu.

Ukázka technologie Samsung Youm Ukázka technologie Samsung Youm

Otázkou je praktické využití. Napadá vás nějaké?

Zdroje: Android Headlines, Engadget, The Verge a Android Police.

Samsung: osmijádrový procesor Exynos 5 Octa

Hodí po letošním CESu NVIDIA a Qualcomm s pláčem ručníky do ringu? Pravděpodobně nikoli, nicméně Exynos 5 Octa od Samsungu rozhodně zaujal! Hned prvním parametrem, který vyvolá přinejmenším lehké pozdvižení obočí, je počet jader: osm! Nevěříte? Podívejte se sami…

https://www.youtube.com/watch?v=1fbh4ZMAB-k

Pokud právě odhadujete, zda takový procesor vysaje baterku při hraní her za hodinu, nebo jestli vydrží dokonce hodiny dvě, vězte, že Exynos 5 Octa přichází s poněkud nezvyklou koncepcí, označenou jako ARM big.LITTLE. Jádra jsou rozdělena po čtyřech do dvou skupin. Nabízí se srovnání s procesory NVIDIA: Tegra 3 a Tegra 4 používají koncepci 4+1 – o běžné operace se stará jedno úspornější jádro, pokud je potřeba vyšší výkon, přihlásí se ke slovu čtyři výkonná jádra. V případě Exynosu 5 Octa tedy můžeme mluvit o konceptu 4+4: méně náročné operace obstará kvarteto energeticky úspornějších jader Cortex A7 s maximální frekvencí 1,2 GHz, pokud bude potřeba vyšší výpočetní síla, jsou připravena čtyři jádra Cortex A15 s rychlostí až 1,8 GHz. Redaktoři Android Police výstižně přirovnávají tento koncept k autu se dvěma motory: pro rychlou jízdu po dálnici by byl přípraven motor z Ferrari, zatímco na ježdění po městě by se aktivoval motor z Toyoty Prius. Zbývá dodat, že čip je vyráběn 28nm procesem.

Samsung se nechal slyšet, že proti klasické koncepci čtyř jader Cortex A15 přinese tento čip až 70% úsporu elektrické energie a dvakrát vyšší výkon ve 3D hrách ve srovnání se všemi v současnosti dostupnými procesory.

Samsung představil novou generaci procesorů: Exynos 5 Samsung představil novou generaci procesorů: Exynos 5

Oficiálně zatím nezaznělo, kdy bychom se s Exynosem 5 mohli setkat v praxi. Co myslíte: uvidíme tento procesor v Samsungu Galaxy S IV?

O Exynosu 5 jsme také psali v dnešní zprávičce Samsung oznámil nový chipset Exynos 5.

Zdroje: Android Central, Droid Life, Engadget, Android Police a Android Headlines.

Panasonic: odolný 7″ tablet Toughpad JT-B1

Panasonic představil další zařízení své modelové řady Toughpad s označením JT-B1. Podobně, jako desetipalcový předchůdce, byl tento kousek navržen jako odolné zařízení, splňující hned několik certifikací. Server Android Headlines tvrdí, že by JT-B1 měl vydržet například přejetí autem (přejet samozřejmě můžete jakýkoli tablet, ale JT-B1 by měl i poté „zůstat ve stavu, ve kterém bude schopen nadále fungovat“ :) ).

Odolný tablet Panasonic Toughpad JT-B1 Odolný tablet Panasonic Toughpad JT-B1

Technické parametry Panasonic JT-B1:

 • Procesor: dvoujádrový, 1,5 GHz, TI OMAP 4460
 • Operační paměť: 1 GB
 • Interní úložiště: 16 GB s možností rozšíření paměťovými kartami
 • Displej: 7″, rozlišení 1024 x 600
 • Operační systém: Android 4.0 Ice Cream Sandwich
 • Fotoaparát: 13 Mpx zadní, 1,3 Mpx přední
 • Akumulátor: 5 720 mAh
 • Rozměry: 221 x 130 x 18 mm
 • Hmotnost: 544 gramů
 • Bluetooth 4.0, Wi-Fi a/b/g/n, volitelně 4G LTE a 3G

Novinka bude stát 1 199 dolarů (cca 23 500 Kč) a na trhu by se měla objevit v únoru. Cílovou skupinou budou pravděpodobně záchranáři, stavební dělníci, skladníci a pracovníci v průmyslu.

Další informace najdete ve zprávičce Panasonic představil tablet s Androidem.

Zdroj: Android Headlines.

„Zbytek světa“

Yota: Dva procesory má každý! Proč ne dva displeje?

YotaPhone: Dva procesory má každý! Proč ne dva displeje? YotaPhone: Dva procesory má každý! Proč ne dva displeje?

Včera večer byl odhalen YotaPhone ruského poskytovatele Yota. Operačním systémem je Android 4.2 a patrně nejzásadnějším prvkem, který telefon odlišuje od veškeré konkurence, je druhý displej. Koncepce je poněkud zvláštní – na jedné straně je klasická obrazovka, na druhé displej s technologií e-ink. Udiveně kroutíte hlavou: Ano, to prostě musíte vidět v akci!

https://www.youtube.com/watch?v=ErWL-9q86kc

Zdroje: Android Central a Android Police.

Dacor: A je to v troubě!

A nesmíme zapomenout ani na hospodyňky, kterým bychom možná už k příštím Vánocům mohli pořídit troubu s Androidem. Podívejte, jakou jim můžeme udělat radost!

Hospodyňky nedají na troubu s Androidem dopustit Hospodyňky nedají na troubu s Androidem dopustit

Spotřebič vyrábí společnost Dacor a technické parametry vypadají následovně:

 • Procesor: 1 GHz, Samsung S5PV210
 • Operační paměť: 512 MB
 • Interní úložiště: 16 GB s možností rozšíření paměťovými kartami
 • Displej: 7″, rozlišení 1024 x 600
 • Operační systém: Android 4.0 Ice Cream Sandwich
 • Fotoaparát: pochopitelně ne :)
 • Akumulátor: zařízení je napájeno ze zásuvky

Mitts-on with the Dacor Android-powered oven

Mitts-on with the Dacor Android-powered oven

Vše podstatné o tomto průniku Androida do kuchyně se dozvíte ve zprávičce Dacor představil troubu s Androidem.

Zdroje: Android Central a Android Police.
kickstarter-backers-january-23rd-for-real/“ target=“_blank“>Android Police.

CES 2013: Souhrn nejdůležitějších novinek

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)