Alternativní ROM CarbonROM se vrací s Androidem 7.1.1 Nougat

carbonrom-prinasi-android-7-1-1-nougat-ico

Pokud se delší dobu zabýváte alternativními ROMkami, pak pro vás určitě nebude cizím pojmem CarbonROM. Tato ROM zažila největší úspěch v roce 2014, kdy byl aktuální Android 4.4 KitKat. V té době byla tato ROMka populární volbou pro zařízení s těžkopádnými grafickými nadstavbami, kterým nabízela optimální mix čistého AOSP s promyšlenými novými funkcemi a vlastnostmi. Poté však následoval útlum celého projektu, který se nyní vrací zpátky na scénu, což stvrzuje i hláškou “We’re back” (“jsme zpátky”) na titulní straně oficiálního webu. V prvním dějství přináší “noční sestavení” (“nightly builds”) se zatím poslední verzí Androidu 7.1.1 Nougat.

Vývojáři CarbonROM ohlásili svůj návrat Vývojáři CarbonROM ohlásili svůj návrat

CarbonROM: kromě Pixelu a Nexusů také pro Xperie

Paleta podporovaných zařízení zatím není příliš široká – kromě aktuálního modelu Google Pixel jsou na seznamu také starší Nexus 6P a Nexus 6. Zatímco pro první tři zařízení je již oficiální Android 7.1.1 dostupný, Nexus 6 by se ho měl dočkat v nejbližších dnech. CarbonROM ovšem může udělat velkou radost majitelům telefonů značky Sony. Kromě Xperie Z5 totiž podporuje Xperie Z3 a Z3 Compact, jež oficiální cestou Android 7.x Nougat nedostanou. Právě zde se ukazuje jedna ze zásadních výhod alternativních ROM: podpora výrobcem nepodporovaných zařízení. Kromě toho je CarbonROM s Androidem 7.1.1 dostupná také pro NVIDIA Shield Tablet, časem pak budou přidána další zařízení – mimo jiné například Pixel XL.

V tuto chvíli je nutné počítat s tím, že “noční sestavení” jsou primárně určena k testování. Určitě není vhodné instalovat je na telefony, od kterých očekáváte spolehlivost a stabilitu. Chyby a nedostatky jsou v tomto případě více než pravděpodobné, takže případná instalace je na vaše nebezpečí. Obrazy ke stažení najdete na webu basketbuild.com.

Návrat CarbonROM je dobrou zprávou pro všechny příznivce alternativních ROMek. Po ukončení CyanogenModu, který pokračuje jako Lineage OS, potřebuje tento segment oživení jako sůl. Přeci jen doby, kdy se uživatelé Androidu hned po pozdravu dotazovali: “A jakou máš dneska ROMku?” jsou už docela dlouho pryč.

Co říkáte na návrat CarbonROM? Vyzkoušíte ji na svém telefonu, pokud pro něj bude dostupná? Jak dnes vnímáte segment alternativních ROMek? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidauthority.com, xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)