Canon pracuje na 250MPx fotočipu. Stoupne rozlišení i ve smartphonech?

Canon-objektivy

Sony na veletrhu IFA představila smartphone Xperia Z5, který disponuje fotoaparátem s rozlišením 23 MPx. Ten je schopný bez problémů pořizovat videa v rozlišení 4k a fotky obřích rozměrů. Jak ale jistě všichni víme, megapixely nejsou vším a rozhodně neznamenají automaticky kvalitní fotky. Rozlišení totiž jen určuje velikost fotografie, případně její jemnost na různých zobrazovacích panelech. Kvalitu fotky však určuje světelnost objektivu, optika a především sám fotograf. Vyšší rozlišení je pak dobré zejména pro profesionální práci s fotografií. To je také důvod, proč v profesionálních zrcadlovkách často najdeme čipy s rozlišením 30 MPx a více. A Canon jako výrobce profesionálních fotoaparátů chce jít dál. Chce vyrobit čip, který zvládne rozlišení až 250 MPx.

Canon chystá 250 MPx fotočip

Takový senzor by zvládl nahrát video až v rozlišení 30x vyšším než 4k. To je až děsivé množství pixelů. Představte si, jak rychle by se zaplnila paměť vašeho mobilu, kdyby fotil 30x větší fotky. Jedna fotka by tak mohla dosáhnout bez problémů velikosti 120 MB. A to nemluvíme o ukládání do formátu RAW.

Je tedy zřejmé, že takový snímač není určen pro běžné použití. Snímače ve smartphonech jsou přece jen o mnohem menší než ty v digitálních zrcadlovkách, a tak se nedá předpokládat, že by se do smartphonů dostal čip takových obrovských rozměrů. Je ale možné, že pokud se Canon vytáhne a čipy s takovým rozlišení opravdu vyrobí, alespoň trochu narostou i snímače v mobilních zařízeních. A pokud by se za nějaký čas na trhu objevil smartphone s podobně velkým rozlišením fotoaparátu, zajisté by se jednalo o profesionální nástroj pro grafiky a fotografy.

Zdroj: AndroidHeadlines

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)