Menu

Calculator: O něco lepší kalkulačka z CyanogenModu 10

Výchozí kalkulačka, kterou najdete v systému Android, nenadchne, ale ani neurazí. Zvládá základní aritmetické operace, závorky, mocniny i druhou odmocninu, nabízí základní goniometrické a logaritmické funkce, poradí si s faktoriálem. Pokud od kalkulačky v telefonu očekáváte více, můžete vyzkoušet aplikaci Calculator od vývojáře Xlythe, která byla zařazena jako výchozí kalkulátor do alternativní ROM CyanogenMod 10 (již je možné se s ní setkat v aktuálních nočních buildech).

Hned na začátek si řekněme, že Calculator nainstalujete a spustíte pouze na Androidu 4.x (Ice Cream Sandwich a Jelly Bean). Aktuální verze 2.2.1 láká na následující funkce:

 • Základní aritmetické operace – sčítání, odčítání, násobení a dělení.
 • Pokročilé funkce, jako jsou logaritmy, sinus, cosinus a práce s iracionálními čísly jako je Ludolfovo číslo (Π) a Eulerovo číslo (e).
 • Výpočet komplexních čísel.
 • Grafy funkcí.
 • Výpočty s maticemi: sčítání, násobení, výpočet determinantu.
 • Podpora šestnáctkové a dvojkové soustavy.
 • Zobrazení historie stažením klávesnice dolů (dlouhé tapnutí vyvolá možnost kopírování).
 • Skrývání stránek, které nepotřebujete.
 • Podpora rozložení pro telefony a tablety.
 • Zcela open-source (zdrojové kódy jsou k dispozici na Githubu).
 • Aplikace nevyžaduje ke své činnosti žádná zvláštní oprávnění.

Calculator na první pohled nepřekvapí – vizuálně se jedná o starou známou kalkulačku. Když ale zkusíte odsouvat klávesnici do strany, zjistíte, že je zde nikoli jedna, ale hned čtyři sekce s pokročilými funkcemi.

Vizuálnì se jedná o starou známou kalkulaèku

Vizuálnì se jedná o starou známou kalkulaèku

Zobrazení historie stažením klávesnice dolù

Zobrazení historie stažením klávesnice dolù

Rozdíl spatříte hned v první sekci vpravo – k běžným pokročilým funkcím přibyl další sloupec kláves pro zadání imaginární jednotky, výpočty s procenty a proměnné X a Y.

K pokročilým funkcím přibyl další sloupec kláves

K pokročilým funkcím přibyl další sloupec kláves

První sekce vlevo slouží k převodu čísel mezi desítkovou, dvojkovou a šestnáctkovou číselnou soustavou. Postup je jednoduchý: tlačítkem Dec, Bin, Hex zvolíte výchozí soustavu, zadáte požadované číslo (písmena A až E pro šestnáctkovou soustavu jsou taktéž na první klávesnici vlevo) a poté opět tlačítky Dec, Bin, Hex vyberete, do které soustavy chcete převádět.

Zvolíte výchozí soustavu a zadáte požadované číslo

Zvolíte výchozí soustavu a zadáte požadované číslo

Poté vyberete, do které soustavy chcete převádět

Poté vyberete, do které soustavy chcete převádět

Proměnné využijete například pro zobrazení grafu průběhu funkce, který si po zadání můžete prohlédnout na druhé obrazovce vlevo. Graf lze posouvat, přibližovat a oddalovat, ocenili bychom například možnost odečtení hodnoty v daném bodě.

Calculator umí také grafy funkcí

Calculator umí také grafy funkcí

Calculator umí také grafy funkcí

Calculator umí také grafy funkcí

Konečně na druhé klávesnici vpravo je prostor pro práci s maticemi. Připraveny jsou funkce sčítání a násobení matic, skalární a vektorový součin a výpočet determinantu.

Ani matice nejsou pro Calculator problém

Ani matice nejsou pro Calculator problém

Calculator tedy bude vyhovovat všem uživatelům, kteří nevystačí se základní sadou funkcí, nabízených systémovou kalkulačkou. Jako velmi praktické vidíme například využití grafů, ocenit musíme také skutečnost, že je aplikace nabízena zcela zdarma. Konzervativnějším uživatelům bude jistě vyhovovat i grafická podoba s kalkulačkou, kterou znají, včetně stejného způsobu práce.

Pokud byste chtěli ještě pokročilejší kalkulačku, můžete zkusit “vědecky” pojatý RealCalc Scientific Calculator.

Calculator
Xlythe
Verze2.2.1 (14. 11. 2012)
Velikost1,0 MB
4.0+


Zdarma

 

 

Komentáře

DallasCZ

DallasCZ

5.12.2012 7:48

Děkuji za tip, velice zajímavá aplikace, jdu vyzkoušet. Doteď jsem používal “calculations”, která kromě pokročilých matematických funkcí jako je sin,cos atd. umí také převádět míry mezi různými jednotkami, umí převádět měny, má dokonce i výpočet pro %stropitného (ten kdo byl v USA ví) a v neposlední řadě i možnosti výpočtu splátek půjčky.

Albion66

Albion66

5.12.2012 7:53

No nechci být rýpal, ale já osobně dávám přednost RealCalc. Pro mne asi jednička.

Kamil Tollinger

Kamil Tollinger

5.12.2012 11:13

RealCalc jsem si koupil, ale pro jednoduché výpočty/použití používám “Eval”. Oproti několika dalším kalkulačkám nevyžaduje konektivitu na internet, má historii výpočtů a interně počítá se zlomky, což je k nezaplacení, když mám dětem zkontrolovat úkol…

k3rb3r0s

k3rb3r0s

5.12.2012 11:15

spíš handycalc který umí snad všechno akorát má docela malý tlačítka

booczech

booczech

5.12.2012 12:22

Ja mám nejraději MyScript Calculator, ikdyž to není klasická kalkulačka.

ic

ic

5.12.2012 13:04

Kalkulačky by si možná také zasloužily svůj srovnávací testík… je jich hodně a i hodně zdarma, ale těžko říct, která je nejlepší.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

5.12.2012 13:56

To: ic
To zní jako dobrý nápad ;)
Díky za tip :)

handyCalc

handyCalc

5.12.2012 16:12

Také doporučuji handyCalc, má sice trochu horší ovládání, ale má to hodně funkcí, včetně hledání kořenů rovnic (nejen kvadratických) ;)

Zdenecek5

Zdenecek5

5.12.2012 16:53

Pro jednoduché výpočty používám standardní systémovou kalkulačku. Na složitější věci realcalc, koupil jsem full verzi ve slevě za 5kč, což je dobrý na takovou věc. Ale normální kalkulačku mi zatím nenahrazuje, potřeboval bych zadávní zlomků a dalších věcí…

Ťululum

Ťululum

5.12.2012 22:06

Dřív jsem taky používal RealCalc, teď ale TechCalc. Je sice hnusnější, ale má víc funkcí.

Arnold

Arnold

7.12.2012 16:34
CG

CG

9.12.2012 13:08

Osobně doporučuji Calcurator++. Je zdarma, reklamu má jenom v nastavení a umí všechno od derivací, přes určité integrály, až po vykreselní grafů, vy kterých jdou jednoduše změnit proměnné či zoomovat.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.solovyev.android.calculator&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5zb2xvdnlldi5hbmRyb2lkLmNhbGN1bGF0b3IiXQ..

Filip Antal

Filip Antal

11.12.2012 9:43

Určite vyskúšam, dík za tip :)

RSS (komentáře k článku)