CalcTape: k čemu může být dobrá kalkulačka s páskou?

calctape_ico

Provádíte často dlouhé a složité výpočty, kde jedna chyba ovlivní celý výsledek a jen těžko se hledá? Pak by mohla být vaším užitečným pomocníkem kalkulačka s páskou. Páska je samozřejmě jen virtuální na obrazovce vašeho telefonu a aplikace se jmenuje prostě CalcTape. Pojďme se podívat, co všechno umí.

Co CalcTape slibuje?

Oficiální popisek v Obchodě Play začíná řečnickou otázkou: “Co se stane, když spojíte standardní aplikaci kalkulačky, klasický stolní kalkulátor a program na poznámky?” Očekávaná odpověď zní samozřejmě CalcTape. Hned v úvodu ale autoři zmiňují, že CalcTape se nezaměřuje na vědecké výpočty, protože ty většina uživatelů neprovádí každý den.

S CalcTape budete mít přehled – můžete zkontrolovat všechny zadané údaje a jejich správnost. V případě potřeby lze chybu opravit a výsledek se automaticky přepočítá. Stejně bezproblémová je možnost přidat chybějící hodnotu stačí ji vložit na správné místo zadáním nového řádku. K jednotlivým řádkům lze také přidávat komentáře, takže budete mít přehled o tom, co znamenají jednotlivé položky. Výpočty lze ukládat a pracovat s nimi jako se šablonami, ve kterých stačí nahradit čísla, a můžete odečíst výsledek.

Zdarma, nebo zaplatit?

CalcTape je v základní verzi zdarma, nicméně případní zájemci o další funkce si mohou zakoupit verzi Pro. Ta přináší:

  • Možnost uložení výpočtů do soborů.
  • Vytvoření vlastní funkce nebo textu, který lze zadat stiskem tlačítka.
  • Vlastní rozložení klávesnic.
  • Sdílení výpočtů s použitím standardních možnosti systémového sdílení – například e-mailem.

Jak CalcTape funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0.3 jsme nainstalovali na BlackBerry Priv s Androidem 6.0.1, které právě podrobujeme redakčnímu testu. Po prvním spuštění aplikace požádá o přístupová oprávnění, pak se již uživatel ocitne na hlavní obrazovce, která je horizontálně rozdělena na dvě poloviny. V té horní je prostor pro záznam výpočtu, stylizovaný do podoby poznámkového bloku. Dolní polovina patří klávesnici, kterou lze tlačítky K1 a K2 v horní liště přepínat dvě rozložení: s funkčními tlačítky vlevo a vpravo. Třetí tlačítko zapne klasickou klaviaturu, kterou využijete pro psaní poznámek, poslední tlačítko klávesnici skryje a na displeji tak uvidíte jen průběh výpočtu.

Z hlediska funkcí nabízí CalcTape opravdu jen základní operace: sčítání, odčítání, násobení, dělení a výpočty s procenty. Kromě nich jsou připraveny ještě klávesy pro zobrazení výsledku, mazání posledního zadaného znaku a smazání celého výpočtu. Aplikace správně pracuje s prioritami operací, takže výpočet 2+2*3 dá správný výsledek 8, nikoli 12, jak spočítají některé jednodušší kalkulačky. Zadané hodnoty je možné dodatečně upravovat – stačí klepnout prstem na příslušný řádek a zadat jiná čísla. Celý příklad je následně automaticky přepočítán. Do příkladu lže také vpisovat poznámky – k tomu využijete standardní systémovou klávesnici.

Výsledek lze zkopírovat do schránky tlačítkem v řádku nad klávesnicí, případně je možné přes kontextovou nabídku kopírovat celý postup výpočtu včetně poznámek. Snadno tak celou kalkulaci pošlete například e-mailem či SMSkou. V kontextové nabídce najdete ještě možnost pořízení placené verze (Buy Pro!) za stokorunu, nebo obnovení objednávek (Recover Purchases!).

V nastavení aplikace (sekce Settings) lze ovlivnit celou řadu parametrů, jako je například počet zobrazovaných desetinných míst, odsazování či oddělovač tisíců. Bohužel CalcTape neumí česky, takže se v této části budete muset poprat s matematickými výrazy v angličtině. Kromě toho je možné třeba změnit velikost znaků na klávesách, přepínat mezi tmavým a světlým grafickým tématem, zapínat a vypínat řádky či měnit jejich barvu. Volitelně lze zapnout zvukovou a hmatovou odezvu, která je ve výchozím stavu vypnutá.

Resumé

Aplikace CalcTape je vhodná zejména pro provádění delších sekvencí výpočtů, kdy uživatel může potřebovat kontrolovat a případně i měnit zadání. Nehodí se pro vědecké ani náročnější matematické příklady – nemá například mocniny, odmocniny, goniometrické funkce, v praxi nám asi nejvíce chyběly závorky. Malé mínus musíme započítat za chybějící lokalizaci do češtiny, naopak významné plus autor dostává za pravidelnou aktualizaci minimálně jednou měsíčně.

O úspěchu této kalkulačky s páskou svědčí více než půl milionu stažení a průměrná známka 4,4. Instalační balíček velký 4,6 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.

Za spokojené uživatele nechme promluvit pana Štěpána, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal komentář: “Pro obchodníky není nic lepšího, čistě obchodní kalkulačka, prostě OK!!! Žádná reklama, nic neobtěžuje soustředění se na práci.”

CalcTape Calculator with Tape
CalcTape Calculator with Tape

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)