Jaké CAD aplikace používat na Androidu

CAD na Androidu

Computer-aided design (CAD) je něco, bez čeho se žádný konstruktér, technolog, architekt nebo stavař dnes neobejdou. Hlavní platformou pro práci s těmito aplikacemi je kvůli velkému zobrazovacímu zařízení rozhodně PC. Zvláště pokud pracujete s velkými a složitými sestavami, tak oceníte velký monitor. A nejlépe dva. Můžete se ovšem dostat do situace, kdy jste například jako stavbyvedoucí v terénu a k PC nemáte přístup. V tu chvíli pak oceníte, že existuje běží nějaký CAD na Androidu a vy se k dokumentaci dostanete i na telefonu nebo tabletu.

Jaké CAD aplikace běží na Androidu?

Pro operační systém Android existuje dnes už celkem široký výběr CAD aplikací. Pokusili jsme se vypíchnout ty podle našeho názoru nejzajímavější.

eDrawings

Šikovný prohlížeč 2D i 3D CAD souborů z dílny Solidworks. Jeho největší devízou je podpora široké škály formátů. Umí otevřít 3D modely s koncovkou EASM, EPRT, SLDASM, SLDPRT, IGES, IGS, JT, STEP, STP, IFC a 2D výkresy s příponou EDRW, SLDDRW, DWG, DXF. Další užitečnou funkcí je možnost modelem otáčet a dělat v něm případně i řezy. Problém není ani skrýt jednotlivé součásti sestavy pro lepší přehlednost. Kromě toho taky umí načítat soubory z cloudových služeb, síťových složek nebo přes FTP.

eDrawings
eDrawings

Solid Edge Mobile Viewer

Tuto aplikaci oceníte pokud používáte tento CAD od Siemensu a potřebujete se k výkresům a modelům dostat i na Androidu. Taky umí otáčet modelem, provádět řezy a skrýt komponenty modelu. Jeho výhodou je, že k modelům a výkresům umí přidávat kóty a poznámky. Takto upravené dokumenty pak umí sdílet s ostatními přes email. Nevýhodou je, že ale bohužel umí otevřít jen modely vytvořené v programu Solid Edge ST5 a novějších.

Solid Edge Mobile Viewer
Solid Edge Mobile Viewer

GnaCAD

Ne všichni potřebují ke své práci 3D modely. Pokud vám stačí jen 2D výkresy je tento CAD na Androidu asi ideální. Umí otevřít výkresy ve formátech DWG a DXF. Kromě toho je ale umí i vytvářet nebo upravovat. Příjemnou vlastností je možnost ukládání výsledků vaší práce přímo na Google Drive. To ale není podmínkou, ukládat lze i na lokální zařízení, takže se s aplikací dá pracovat i bez internetového připojení.

 

AutoCAD

Asi notoricky známá klasika v oblasti CADu. Firma Autodesk, která tento program vyvíjí nabízí na Androidu prohlížeč a editor 2D výkresů. Můžete v něm otevřít, vytvářet a upravovat soubory s příponou DWG a DWF. Výkresy pak můžete kromě těchto formátů uložit taky jako PDF. Po přihlášení do účtu Autodesku dostanete přístup k jeho cloudu, kam si můžete své výkresy ukládat.

AutoCAD - DWG Viewer & Editor
AutoCAD - DWG Viewer & Editor

Jaké CAD aplikace na Androidu používáte vy?

Filip Zatloukal
O Autorovi - Filip Zatloukal

Filip se už od vysoké školy zajímá o svět technologií. V té době měl až nezdravý monopol Microsoft a on se proto začal zajímat o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)