Chytrý budík Sense vydělal miliony dolarů ještě před zahájením prodejů

budik_sense_ico

Funkce sledování spánkových fází zažívá v poslední době takovou malou renesanci. Disponují jí dokonce některé aplikace, které promění mobilní telefon v budík (recenzovali jsme například český program Sleep as Android), nicméně jejich zásadní nevýhodou je, že během spánku musíte mít zařízení položené v posteli (navíc ještě většinou připojené k nabíječce). Na serveru Kickstarter zaujal širokou veřejnost chytrý budík Sense, kterému se od potenciálních zákazníků podařilo vybrat více než dva miliony dolarů. K rozjetí výroby byla přitom požadována částka 100 000 dolarů.

Chytrý budík Sense Chytrý budík Sense

Firma Hello ze San Franciska na oficiálním webu uvádí, že zařízení je již k dispozici k objednání. Za projektem stojí teprve 23letý britský podnikatel James Proud, který se narodil v jižním Londýně a začal programovat ve svých devíti letech. V roce 2011 přišel do San Franciska poté, co obdržel stipendium od miliardáře a prvního investora Facebooku Petera Thiela.

Princip fungování je ve své podstatě obvyklý pro tento způsob buzení. Uživatel si tedy nastaví čas, kdy by měl vstávat, a budík sleduje fáze hlubokého a mělkého spánku. K probuzení pak dojde ve fázi, kdy uživatel není vytržen z hlubokého spánku. Probouzení by tak mělo být přirozenější a příjemnější. Buzení může být zahájeno až třicet minut před nastaveným časem, nicméně dle některých zdrojů by probuzený měl být i přes včasnější budíček svěžejší a odpočatější než v případě tradičního budíku s pevným buzením.

Sense is a glowing sphere that watches over you while you sleep

Sense is a glowing sphere that watches over you while you sleep

Ke sledování kvality spánku používá budík Sense soustavu čidel, shromažďujících informace o stavu spáče. Přístroj měří osvětlení, teplotu, hluk, vlhkost vzduchu, množství částic prachu a pylu, jakož i další faktory, které mají vliv na zdravý spánek. Následně je možné na základě těchto statistik vytvořit co nejpříznivější podmínky pro spaní. Z hlediska hardware se jedná o bílou kouli velikosti tenisového míčku (server Engadget ji přirovnává ke křišťálové kouli s gumovými pásy) a externího senzoru.

Externí senzor Externí senzor

Sense také zaznamenává pohyb spící osoby, ale nevyžaduje k tomu umísťování jakéhokoli zařízení do postele, protože podporuje náramky od Jawbone, Fitbit a dalších firem. Volitelně lze pohyb během spánku monitorovat pomocí malého kulatého plastového klipu na polštář, který obsahuje senzor zrychlení, gyroskop a komunikuje přes Bluetooth se základnou.

Sense: Know More. Sleep Better. – Kickstarter Project

Sense: Know More. Sleep Better. - Kickstarter Project

Informace, které Sense shromažďuje během spánku, lze prohlížet v aplikaci pro mobilní telefony s operačním systémem Android či iOS. Zde se můžete podívat na hodnocení kvality spánku a záznamy o vyrušeních. Pokud jste například spali špatně kolem druhé hodiny ráno, Sense vám řekne, že to bylo například z důvodu rozsvícení světla, hluku nebo chrápání. Sense umožňuje přehrávat zaznamenaný hluk, takže si můžete poslechnout, probudil-li vás zvuk autoalarmu nebo štěkání psa. Kromě toho budík automaticky identifikuje chrápání.

Zatímco se budík Sense prodává jen ve Spojených státech, následovat by měla Velká Británie. Cena gadgetu bude přibližně 129 dolarů, což je v přepočtu (bez daně a cla) asi 3 200 Kč. Na následujícím videu můžete vidět výrobní proces.

How we made your Sense

How we made your Sense

Zdroje: Hi-Tech, Kickstarter, Engadget, Gizmag.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)