Menu

Brutální test Sony Xperia XZ odhalil plast i tam, kde byste ho nečekali

Co očekávají zákazníci, kupující takzvané “prémiové” telefony? Přinejmenším “prémiové” materiály, které je odliší od nižší a střední třídy. Brutální test Sony Xperia XZ, která se s cenou kolem 20 000 Kč nesporně řadí do nejvyšší kategorie, odhalil, že na telefonu je více plastových prvků, než by se na první pohled mohlo zdát.

Uživatel, publikující na portále YouTube pod přezdívkou JerryRigEverything, si na Internetu vybudoval jméno svými brutálními testy telefonů, během kterých většinou dochází k úplné či alespoň zásadní destrukci zařízení. V případě Xperie XZ začíná testování vybalením z krabičky. Telefon je očividně nový, na displeji má ještě přepravní fólii. Celkově působí kovovým dojmem, přičemž přinejmenším u rámečku by většina diváků kov také skutečně předpokládala. Ale nepředbíhejme.

Jako první přichází na řadu test odolnosti skla obrazovky proti poškrábání. JerryRigEverything postupně škrábe různě tvrdými hroty do skla, až dojde k závěru, že k poškrábání dochází předmětem úrovně tvrdosti šest až sedm. To by sice mělo být dostačující při kontaktu s klíči nebo mincemi, ale budoucí majitelé určitě neudělají chybu, když budou obrazovku chránit fólií, temperovaným sklem či jiným obdobným způsobem. Potěšující je skutečnost, že stejným typem skla je chráněna i optika předního fotoaparátu.

Brutální test Sony Xperia XZ ukázal odolnost skla

Brutální test Sony Xperia XZ ukázal odolnost skla

Test Sony Xperia XZ odhalil, že prémiový model má mnoho plastových prvků

V další části videa přicházejí na řadu plastové díly. Test Sony Xperia XZ ukázal, že plastová je nejen mřížka reproduktoru, ale také část zadní strany. Největší plocha zad je však naštěstí kovová. Optika hlavního fotoaparátu je skleněná, krycí sklíčko přisvětlovací LED je však z průhledného plastu. Pro srovnání, předchozí vlajková loď Sony Xperia Z5 Premium měla čočku fotoaparátu plastovou, což se samozřejmě projevovalo jejím snadnějším poškrábáním.

Zadní strana zařízení je kovová

Zadní strana zařízení je kovová

Asi největším překvapením je rámeček telefonu ve stříbrné barvě, který velmi věrně imituje kovové prvky. Bohužel však i ten je pouze plastový, což JerryRigEverything potvrzuje odříznutím jeho části nožíkem. Pro srovnání: konkurenční modely od Googlu, Samsungu, HTC a LG mají tuto část kovovou.

Rámeček telefonu není kovový

Rámeček telefonu není kovový

Telefon tak snadněji podlehl v testu ohnutí, nicméně na rozdíl od zařízení s kovovým rámem se po uvolnění napětí vrátil téměř do původního tvaru. Pouze na bocích se objevily praskliny, nicméně zařízení jako takové fungovalo. Překvapivě dobře se obrazovka vyrovnala s žárem zapalovače, když po krátké době opět vypadala a fungovala skoro jako nová. Ostatně podívejte se na brutální test sami.

Co říkáte na výsledky testu? Překvapilo vás, že na telefonu za výše uvedenou cenu je tolik plastových dílů? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: youtube.com, androidpolice.com.

 

Komentáře

DeX

7.11.2016 12:14

Tak ono se to da cekat ze premiovy mobil nebude az tak z premioveho materialu. Kde se da usetrit, usetrime. Sony moc nevydelava spis naopak tak proc to nevyresi takhle

XCrow

XCrow 1

z aplikace
7.11.2016 12:24

Ten test se zapalovacem je zajimavej. Uz jsem to videl u vic modelu co delal. Nechapu ze se spalena plocha opet zaceli a neni patrne nic, ani funkcne.

Richy

Richy 0

7.11.2016 13:09

Mám jí v modrém provedení a pocit plastovosti z ní nemám. Řekl bych, že to je horší u LG G5 a nebo pozlacený huawei jsou strašný, ohledně vzhledu.

Kulichoid

kulichoid 49

z aplikace
7.11.2016 13:30

Už jen zbývá hodit telefon na gril nebo ho nechat hodinu na dálnici. :-)

Rooomish

rooomish 0

7.11.2016 14:26

To: XCrow

To není spálený displej, je jen v tom místě teplem “vyřazený” z činnosti. Když to místo chladne – obnovuje se jeho funkce – je to patrné i z tohoto videa.
Starším monochromatickým LCD displejům mnohdy stačilo, aby mobil zůstal ležet v autě za předním sklem na sluníčku – dokud pak nezchladl, displej zůstal celý černý a mobil nepoužitelný … :-)

coyd

7.11.2016 14:44

Tak Sony to s kvalitou materialu neprehani o cemz jsem se presvedcil uz u Z5 Premium, telefon za 20 tyček a plastova krytka fotaku, to je proste nejenom ostuda, ale spis drzost.

Zelena popelnice

Zelena popelnice 0

z aplikace
7.11.2016 15:13

Sony no… nejhorší značka v oblasti mobilů…jednou jsem udělal chybu a koupil Sonaka přítelkyni a bohuželto bylo za trest..dvakrát poslanej na reklamaci…pak šel ten křáp hned z domu…sony už nikdy!

Jery99

z aplikace
7.11.2016 19:07

Je mi to blbý, protože mám Sony rád (sluchátka, CD přehrávač-25let)ale měly i průser y-kurvítka v ještě elektrodových televizí, v stádia bateriích u DV kamer a a mobily jsou až na výjimky taky průser.

dunco

z aplikace
7.11.2016 19:25

Zřejmě je zde na stránkách Světa Androidu v módě si kopnout vždy do Sony, ale u konkurence jsem si dnes přečetl něco jiného. Verdikt jiné redakce bylo, že XZ patří k těm bytelnějším kouskům současnosti 😁. Ale my co je máme doma tak víme svoje, a těmto stupidním článkům se pouze smějeme. A kdypak vy zdejší chytráci v redakci budete schopni napsat aspoň recenzi tohoto telefonu, ať se zase můžu pobavit. 😌😌😌

dunco

z aplikace
7.11.2016 19:50

Neuvěřitelná prča taky je, že když Sony vyrobilo první Z a Z1, které už tehdy byly ze skla a kovu. A hlavně byly voděodolné, tak zdejší bijci (Zelená popelnice, Rokyshit, Cardi a další) za Samsung zde vyřvávali jak je to na ho.no, že nejlepší je plast a podobný kecy. Teď se tomu už jenom směji jak všichni obrátili. 😁😁😁😁.

mr.q

z aplikace
7.11.2016 20:00

Tyto testy sleduju pravidelně, bolí mě u srdce když to vidím. ( Hlavně u přístrojů za takové šílené peníze!;-)) Nic, co bych už neviděl – co se týče tohoto konkrétního telefonu. Tyto testy nezvládne žádný mobil:-)

Pavel Gazda

7.11.2016 21:47

Takže tak …. Ten kdo kope do Sony je primitivní, protože je to jedna z nej značek na světě a pokud si koupí někdo nejlevnější řadu od sony tak se nemůže divit že nema výkon jako vlajková loď. Ja měl od Zetka vše a totálně spokojen. Zkusil sem i Huawei a Sony je prostě lepší. Teď mám z5 compact a sem happy. Kdo jiný dělá pořádný malý mobil ?

coyd

8.11.2016 8:43

Pavel Gazda: aha taze kdyz sony setri tam kde nema (plastove cocky fotaku, plastovy ramecek misto kovu pro zpevneni konstrukce) a nekomu se to nelibi nebo ma vyhrady, tak je primitivni :D Ty mas dost. Bezduvodne kopani bych dal na stejnou uroven jako nekriticky fanboy pristup (tvuj)

Jirka2014

z aplikace
8.11.2016 15:57

Coyd já raději plastovou čočku na foťáku. Jednodušší výměna nízká cena. Asi tak. Měnil jsem na LG g2 pohoda a cena do 60kc.

Luzda

15.11.2016 20:17

Je zvláštní že jste neukázali test iphonu či Samshitu pokud je .

RSS (komentáře k článku)