TOPlist

Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens. Co spojení přinese?

brno-waze-connected-citizen

Co mají společného města Brno, Rio de Janeiro, Los Angeles, Tel Aviv, Barcelona a Budapešť? Všechna jsou zapojena do programu Connected Citizens společnosti Waze. O uzavření spolupráce mezi Waze a městem Brno informoval včera oficiální web. Co toto spojení přinese Brnu, Brňanům a především řidičům, používajícím navigaci Waze? Nejen to vám odhalíme v této aktualitě.

Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens

Brno oznámilo zapojení do programu Connected Citizens

Náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan ke spojení uvedl: „Spolupráce by stála na bezplatném předávání dat a informací, kdy Waze poskytuje anonymní informace a upozornění např. na kolony nebo komplikovanou dopravní situaci hlášenou přímo řidiči a město sdílí s Waze data hlavně o uzavírkách, důležitých dopravních událostech a nehodách.“

Město dostane informace o dopravě Město dostane informace o dopravě

Kromě informací o uzavírkách by navigace Waze měla dostat například data o vyhrazených jízdních pruzích pro autobusy, nebezpečných křižovatkách či parkovacích plochách. Jistě je na místě zdůraznit, že Brno je vůbec prvním českým městem, které se do projektu společnosti Waze zapojilo. Předběhlo tak dokonce i Prahu.

Co spojení přinese v praxi?

Samozřejmě se na mysl vkrádá otázka, k čemu bude toto spojení vlastně dobré. Právě na to jsme se zeptali koordinátora Waze pro Českou republiku Patrika Ingra.

Co předcházelo dohodě o spolupráci mezi českým zastoupením Waze a vedením města Brno?

Dohodě předcházelo několik schůzek se zástupci Brna a Brněnských komunikací. První kontakt proběhl koncem prázdnin loňského roku.

Co přinese tato spolupráce uživatelům Waze?

Uživatelům Waze tato spolupráce přinese lepší informace o dopravních omezeních a komplikacích, či přesnější zobrazení uzavírek.

Jak bude ze zapojení do programu profitovat město Brno?

Brno může využívat automaticky získaná data, stejně jako ta zadaná uživateli Waze. Jmenujme například dlouhodobé sledování drobných nehod, výskyt výmolů a podobně. Může také pružně reagovat na tvořící se kolony a sledovat dění na dálnici, která sice nespadá pod správu Brna, ale značně ovlivňuje dopravu v jižní části města.

A co běžní řidiči, kteří nejezdí podle Waze? Přinese jim to něco?

Běžným řidičům může spolupráce přinést lepší organizaci dopravy v Brně, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě (intervaly na semaforech, případně plánování dopravy).

Je v přípravách i uzavření spolupráce s nějakými dalšími českými městy?

Ano, řešíme spolupráci i s dalšími městy a soukromými subjekty zabývajícími se dopravou.

Na jaké další kroky se mohou příznivci Waze těšit? Co třeba GPS majáky v tunelech, o kterých jsme psali nedávno?

Můžeme prozradit, že první dva majáky leží na celnici k vyzvednutí. Co s nimi budeme dělat, necháme zatím na představivosti čtenářů ;).

Co nabízí program Connected Citizens?

Do programu Connected Citizens se mohou zapojit města, která mají zájem o spolupráci. K dispozici je i lokalizovaná stránka, kde jsou popsány hlavní výhody, které toto spojení přinese městům:

  • Informace o tom, co se děje na vašich silnicích: Partneři získávají aktuální hlášení o dopravní situaci rychleji než všichni ostatní.
  • Vyšší efektivitu reakcí na události: Waze přesně ukazuje a ověřuje výskyt události – to vede k rychlejší odezvě a zrychlení opětovného zprůjezdnění.
  • Snížení dopravních kolon ve vaší oblasti: Uživatelé Waze budou živě navigováni kolem uzavírek a nehod-
  • Založte rozhodování o infrastruktuře na reálných datech: Díky přehledu o místech s častými kolonami nebo událostmi můžete zlepšit územní plánování

Waze Connected Citizens Program: Improving Mobility Through Big-Data Partnerships [Short version]

Waze Connected Citizens Program: Improving Mobility Through Big-Data Partnerships [Short version]

Dodejme, že Waze patří (nejen) na Androidu k nejpopulárnějším navigačním aplikacím. Z Obchodu Play si tento program stáhlo více než sto milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,6. O jeho oblibě v Česku svědčí i skutečnost, že místní komunita provozuje vlastní stránky, na kterých poskytuje podporu a informace.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic
Co si o spolupráci mezi městem Brno a společností Waze myslíte? Jaká pozitiva přinese řidičům?

Zdroje: oficiální tisková zpráva, facebook.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)