Menu

Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens. Co spojení přinese?

Co mají společného města Brno, Rio de Janeiro, Los Angeles, Tel Aviv, Barcelona a Budapešť? Všechna jsou zapojena do programu Connected Citizens společnosti Waze. O uzavření spolupráce mezi Waze a městem Brno informoval včera oficiální web. Co toto spojení přinese Brnu, Brňanům a především řidičům, používajícím navigaci Waze? Nejen to vám odhalíme v této aktualitě.

Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens

Brno se připojuje k programu Waze Connected Citizens

Brno oznámilo zapojení do programu Connected Citizens

Náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan ke spojení uvedl: “Spolupráce by stála na bezplatném předávání dat a informací, kdy Waze poskytuje anonymní informace a upozornění např. na kolony nebo komplikovanou dopravní situaci hlášenou přímo řidiči a město sdílí s Waze data hlavně o uzavírkách, důležitých dopravních událostech a nehodách.”

Město dostane informace o dopravě

Město dostane informace o dopravě

Kromě informací o uzavírkách by navigace Waze měla dostat například data o vyhrazených jízdních pruzích pro autobusy, nebezpečných křižovatkách či parkovacích plochách. Jistě je na místě zdůraznit, že Brno je vůbec prvním českým městem, které se do projektu společnosti Waze zapojilo. Předběhlo tak dokonce i Prahu.

Co spojení přinese v praxi?

Samozřejmě se na mysl vkrádá otázka, k čemu bude toto spojení vlastně dobré. Právě na to jsme se zeptali koordinátora Waze pro Českou republiku Patrika Ingra.

Co předcházelo dohodě o spolupráci mezi českým zastoupením Waze a vedením města Brno?

Dohodě předcházelo několik schůzek se zástupci Brna a Brněnských komunikací. První kontakt proběhl koncem prázdnin loňského roku.

Co přinese tato spolupráce uživatelům Waze?

Uživatelům Waze tato spolupráce přinese lepší informace o dopravních omezeních a komplikacích, či přesnější zobrazení uzavírek.

Jak bude ze zapojení do programu profitovat město Brno?

Brno může využívat automaticky získaná data, stejně jako ta zadaná uživateli Waze. Jmenujme například dlouhodobé sledování drobných nehod, výskyt výmolů a podobně. Může také pružně reagovat na tvořící se kolony a sledovat dění na dálnici, která sice nespadá pod správu Brna, ale značně ovlivňuje dopravu v jižní části města.

A co běžní řidiči, kteří nejezdí podle Waze? Přinese jim to něco?

Běžným řidičům může spolupráce přinést lepší organizaci dopravy v Brně, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě (intervaly na semaforech, případně plánování dopravy).

Je v přípravách i uzavření spolupráce s nějakými dalšími českými městy?

Ano, řešíme spolupráci i s dalšími městy a soukromými subjekty zabývajícími se dopravou.

Na jaké další kroky se mohou příznivci Waze těšit? Co třeba GPS majáky v tunelech, o kterých jsme psali nedávno?

Můžeme prozradit, že první dva majáky leží na celnici k vyzvednutí. Co s nimi budeme dělat, necháme zatím na představivosti čtenářů ;).

Co nabízí program Connected Citizens?

Do programu Connected Citizens se mohou zapojit města, která mají zájem o spolupráci. K dispozici je i lokalizovaná stránka, kde jsou popsány hlavní výhody, které toto spojení přinese městům:

  • Informace o tom, co se děje na vašich silnicích: Partneři získávají aktuální hlášení o dopravní situaci rychleji než všichni ostatní.
  • Vyšší efektivitu reakcí na události: Waze přesně ukazuje a ověřuje výskyt události – to vede k rychlejší odezvě a zrychlení opětovného zprůjezdnění.
  • Snížení dopravních kolon ve vaší oblasti: Uživatelé Waze budou živě navigováni kolem uzavírek a nehod-
  • Založte rozhodování o infrastruktuře na reálných datech: Díky přehledu o místech s častými kolonami nebo událostmi můžete zlepšit územní plánování

Dodejme, že Waze patří (nejen) na Androidu k nejpopulárnějším navigačním aplikacím. Z Obchodu Play si tento program stáhlo více než sto milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,6. O jeho oblibě v Česku svědčí i skutečnost, že místní komunita provozuje vlastní stránky, na kterých poskytuje podporu a informace.

Co si o spolupráci mezi městem Brno a společností Waze myslíte? Jaká pozitiva přinese řidičům?

Zdroje: oficiální tisková zpráva, facebook.com.

 

Komentáře

Martin P.

25.1.2017 15:19

Napojení na podklady města zní zajimavé. V Brně je ale nebezpečí z ovlivňování dopravy z Hnutí Žít Brno, které rozhodně není nakloněno automobilové dopravě . Viz její návaznost na Stropnického Zelené a Pražský Auto*mat.

petk0

25.1.2017 16:31

Prokop, Prokop, uz ti odpisali v inej diskusii a zacinas aj tu?

Martin P.

25.1.2017 16:45

To petk0 25.1.2017 16:31:… ne odpisali , pokud to je česky znamená odepsali. Dokonce na to nikdo nereagoval ani na G+ , nebo na FB.

Woji

woji 0

z aplikace
25.1.2017 19:00

koho zajima asie ;)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.1.2017 19:49

To: Martin P.
Co si v Brně zvolili, to tam mají. Dobře jim tak :)

dunco

z aplikace
26.1.2017 0:16

woji :Ty budeš zřejmě jeden z těch tupejch cajzlů 😂.

Jirka2014

z aplikace
26.1.2017 5:19

My se tu bavíme o krásném Brně, ne o Asii! Zkus se zeptat na cestu v Brně Každý ti rád odpoví a s úsměvem . V Praze většinou na tebe Pražák tlemí a pokračuje dál. Toť má zkušenost. No možná v Praze mluví úplně jiným jazykem Viď hele.

nosac

z aplikace
26.1.2017 5:46

Zajímavé, jsem zvědav na ty GPS majáky jak se osvědčí v praxi. P. S. woji, chudáčku ty si určitě myslel Asii výrobce těch majáku, že jo. Jinak by ses pěkně ztrapnil. ;-)

RSS (komentáře k článku)