Nevídaný případ. Brazilské zastupitelstvo schválilo vyhlášku napsanou AI modelem ChatGPT

ChatGPT
  • Radní v brazilském městě schválili vyhlášku, kterou vytvořil ChatGPT
  • Vyhláška byla jednomyslně schválená 36 členy zastupitelstva
  • Má zabránit městu v účtování poplatků za výměnu ukradených vodoměrů

ChatGPT umí být hodně přesvědčivý a čas od času s dobrým zadáním dokáže vygenerovat i poměrně kvalitní práce. A o tom se přesvědčila také brazilské zastupitelstvo, které nevědomky schválilo vyhlášku, kterou vypracoval právě tento rozšířený model umělé inteligence. Ramiro Rosário, městský radní Porto Alegre se k tomuto činu přiznal až po schválení a zpočátku schytal razantní kritiku.

Vyhláška je platná již od konce listopadu, má zabránit městu v účtování poplatků za výměnu vodoměrů, které byly odcizeny zloději. Ačkoliv tuto vyhlášku vypracoval ChatGPT, původní myšlenka je opravdu z hlavy radního. Překvapivě, celých 36 členů zastupitelstva jednomyslně hlasovalo pro tento návrh, aniž by věděli o jeho původu v umělé inteligenci. Rosário přiznal, že k vytvoření návrhu použil prompt o délce 49 slov, na základě kterého pak ChatGPT vygeneroval kompletní text návrhu.

Kdybych to odhalil dříve, určitě by se o návrhu ani nehlasovalo.

Předseda městské rady Hamilton Sossmeier původně vyjádřil nesouhlas s metodami svého kolegy, označujíc je za „nebezpečný precedens“. Nicméně, po hlubším zamyšlení došel k závěru, že používání AI nejen v legislativě pravděpodobně bude trendem, ať už je to na škodu nebo k prospěchu.

O možnosti přidávání vodoznaků na výtvory AI se spekuluje už delší dobu, tato událost celou situaci ještě přiostřila. Veřejnost si je velmi dobře vědoma, že nástroj může ušetřit čas ale je samozřejmě důležité myslet i na autentičnost textů nebo také plagiátorství. Kromě toho je žhavým tématem také získávání souhlasu od autorů, ještě před použitím dat k trénování těchto modelů.

Jedná se o vůbec první vyhlášku v legislativě, o které se ví, že byla upravena či vygenerována umělou inteligencí. Používání těchto modelů je stále kontroverzním tématem ale i přes to můžeme očekávat, že se opravdu AI stane součástí každého nejen pracovního dne.

ChatGPT
ChatGPT

Co si myslíte o využívání ChatGPT k podobným účelům?

Zdroj: The Register

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)