Bob a Bobek králíci z klobouku v MHD: jaká je nová česká hra?

bob-a-bobek

5. prosince zahájil Dopravní podnik hl. m. Prahy výchovnou kampaň „Slušnost a bezpečnost“. Jejími maskoty se staly legendární postavičky králíků z klobouku – Bob a Bobek od výtvarníka Vladimíra Jiránka. Hlavním prvkem kampaně má být aplikace, která zábavným a poučným způsobem vysvětluje pravidla slušného a bezpečného chování v MHD. Co od ní můžete čekat?

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Popisek v Obchodě Play je relativně stručný a ukazuje dvě hlavní myšlenky aplikace Bob a Bobek králíci z klobouku v MHD. Tou první je arkádová hra, tedy přesněji řečeno „skákačka“ která hráči ukáže, jak se správně chovat v tramvaji, v autobuse, v metru nebo na ulici. Druhá část se odehrává v reálném světě, kdy hráč hledá a snímá aplikací QR kódy, umístěné v prostředcích městské hromadné dopravy.

Dle vydané tiskové zprávy „Kampaň upozorňuje na to, že bychom měli jít svým chováním ostatním příkladem. Cestující by se měli k řidičům a revizorům chovat s respektem, cílem je změnit vnímání těchto profesí v očích veřejnosti.“

Co vás Bob a Bobek naučí?

Po spuštění se rozezní naprosto nezaměnitelná znělka z legendárního Večerníčku. Na úvodní obrazovce jsou k dispozici čtyři tlačítka, přičemž hned to první slouží k zahájení hry. V následujícím kroku bude vaším úkolem volba postavičky. Je asi jasné, že na výběr je Bob a Bobek.

Pak už se ocitnete v prostředí samotné hry, která běží v režimu na šířku. Zvolený králík je zhruba uprostřed obrazovky a probíhá dopravním prostředkem, přičemž cestou naráží na různé nástrahy. K ovládání postavičky slouží dvě tlačítka: levým se skáče nad, pravým klouže pod překážky.

Nutno říci, že samotné odhadování správného momentu k výskoku je poměrně náročné a level jsme mnohokrát opakovali. Hra je poměrně přísná, takže konec následuje i když králíkem jen líznete špičku psího ocasu. Kromě překonávání překážek lze sbírat také zlaté mince, poletující ve vzduchu.

Pokud skok nevyjde, hra končí a dostane se vám slíbeného ponaučení. Například v případě psa se dozvíte,  že toto zvíře lze v MHD přepravovat zdarma, ale s košíkem. Střet s babičkou zase prozradí, že byste měli pouštět starší lidi v dopravních prostředcích sednout. Poté můžete dané kolo zkusit absolvovat znovu.

Další možnosti po registraci

Výčet všech rad, udílených ve spojením s figurami, si můžete pročíst v sekci Postavy ve hře. V sekci O hře je kratičký text o pointě celé hry a konečně pod položkou Přihlášení se můžete registrovat. Následně se vaše skóre ve hře bude započítávat a vy se můžete umístit v žebříčku nejlepších.

Po registraci se zpřístupní další tlačítka. Přes sekci Najdi a vyhraj můžete skenovat QR kódy, umístěné v letácích vylepených v tramvajích a autobusech. Pokud sesbíráte všechny, získáte v informačním centru DPP ve stanici Hradčanská blíže nespecifikovanou věcnou cenu. Hlavní myšlenka je v tomto případě jasná: přimět hráče, aby věnoval letákům pozornost.

Resumé

Aplikace má dvě herní roviny. V prvním případě se jedná o „skákačku“, která pobaví asi každého, kdo má tento herní žánr rád. Druhá se odehrává v reálném světě a spočívá ve vyhledávání informačních letáků a skenování QR kódů. To se nám jeví jako docela dobrý nápad, jak pomocí hry přimět uživatele k jejich nastudování.

Aplikace Bob a Bobek králíci z klobouku v MHD je v Obchodě Play jeden týden a za tu dobu si ji nainstalovalo více než sto uživatelů. Průměrná známka 2,9 sice nepatří k nejlepším, ale v průběhu času se postupně zlepšuje. Patrně za to mohou aktualizace a opravy, které autoři od vydání vydali. Hru velkou 24 MB můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.4 a vyšším.

Bob a Bobek králíci z klobouku v MHD
Bob a Bobek králíci z klobouku v MHD
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)